Radio Białystok | Wiadomości | Uroczyste otwarcie Tatarskiego Centrum Kultury Islamu w Suchowoli

Uroczyste otwarcie Tatarskiego Centrum Kultury Islamu w Suchowoli

13.05.2017, 16:29, akt. 19:11

Głównie prezentacji kultury Tatarów polskich będzie służyć otwarte w sobotę (13.05) po południu w Suchowoli Tatarskie Centrum Kultury Islamu. Placówkę stworzył w rozbudowanym obiekcie Muzułmański Związek Religijny w RP.

Uroczyste otwarcie Tatarskiego Centrum Kultury Islamu w Suchowoli, fot. Grzegorz Pilat
Uroczyste otwarcie Tatarskiego Centrum Kultury Islamu w Suchowoli, fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Uroczyste otwarcie Tatarskiego Centrum Kultury Islamu w Suchowoli - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Obchody 620-lecia osadnictwa tatarskiego

W uroczystościach wzięli m.in. udział przedstawiciele ambasad krajów muzułmańskich, samorządowcy. Centrum otwarto w ramach obchodów 620-lecia osadnictwa tatarskiego na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz 222-lecia osadnictwa tatarskiego w Suchowoli.

Centrum sfinansowała turecka instytucja rządowa - Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA). Prace trwały od 2014 r.

Mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego Tomasz Miśkiewicz powiedział, że centrum będzie przede wszystkim pełnić rolę kulturalną. - Temu ma służyć centrum, ale też modlitwie, bo społeczność tatarska w Suchowoli liczy ok. 100 osób (...) Natomiast część kulturalna będzie odgrywała największą rolę - powiedział Tomasz Miśkiewicz.

Centrum powstało w rozbudowanym obiekcie, który związek ma od 2001 r. Prace kosztowały ok. 2 mln zł. Teraz centrum to ok. 400 m kw. Będzie tam miejsce na prezentację wystaw stałych i tymczasowych o historii i religii Tatarów w Polsce, ale też w Suchowoli, będzie sala modlitewna, planowana jest organizacja dni kultury muzułmańskiej, czytelnia. Jest też część mieszkalna. Jesienią ma być otwarta kuchnia tatarska.

- Będziemy chcieli przybliżyć turystom historię Tatarów polskich, historię Tatarów w Suchowoli, bo to jest troszeczkę odmienna historia - dodaje mufti.

Pierwsze rodziny tatarskie w Suchowoli

Pierwsze rodziny tatarskie w Suchowoli, a było ich 45, pojawiły się na mocy podpisanego w listopadzie 1796 r. listu pomiędzy tatarskim pułkownikiem Januszem Murza Tuhan-Baranowskim i mjr Aleksandrem Ułanem, dowódcą stacjonującego w Suchowoli tatarskiego szwadronu. - Sztab dowództwa miał swoją siedzibę w wartowni przy rynku, w samym centrum miasteczka - przypomina historię osadnictwa tatarskiego w Suchowoli Muzułmański Związek Religijny w RP.

Wskazuje przy tym, że rok wcześniej, w 1795 r. płk Tuhan-Baranowski zwracał się do króla Fryderyka Wilhelma II "z prośbą o opiekę nad szlachtą tatarską" z terenu zaboru pruskiego i utworzenie pułku tatarskiego z królewskim żołdem. - Król przyjął propozycję i zarządził utworzenie pułku w sile 5 szwadronów, liczących 250 towarzyszy i 250 pocztowych. Na miejsce stacjonowania wybrano tereny nad Biebrzą i Narwią. Początkowo myślano o okolicach Sokółki, ostatecznie zdecydowano się na Suchowolę - przypomina Związek.

MZR podaje, że przed II wojną światową w Suchowoli było kilka rodzin tatarskich, ale nie wiadomo czy byli to potomkowie żołnierzy osadzonych w 1796 r. - Po drugiej wojnie światowej, w wyniku migracji ludności spowodowanej zmianą granic i nowym układem politycznym, na Podlasie przybyło wielu Tatarów z terenów Białorusi. Kilkanaście rodzin osiedliło się w Suchowoli. Społeczność tatarska wciąż jest obecna w tym mieście, stanowiącym geograficzny środek Europy - podaje Muzułmański Związek Religijny.

źródło: wrotapodlasia.pl, PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Powstanie album o tradycjach pogrzebowych polskich Tatarów

4.03.2017, 08:12

Tradycje polskich Tatarów związane z obrzędem pogrzebowych zostaną przedstawione w albumie, który w tym roku wyda Muzułmański Związek Religijny w RP. W publikacji znajdą się fotografie obrazujące przebieg ceremonii pogrzebowej oraz zdjęcia mizarów, czyli cmentarzy. 





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok