Radio Białystok | Wiadomości | Aktywiści Greepeace i Dzikiej Polski zakładają tymczasowy obóz w sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej
Ponownie zamierzają przespacerować się po zamkniętej puszczy, ale zamierzają też edukować zainteresowanych. Aktywiści Greepeace i Dzikiej Polski zakładają tymczasowy obóz w sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej.
Pierwszy wykład
Jak informuje Marianna Hoszowska z Greepeace, Akademia na Zrębie ma być miejscem przekazywania rzetelnych informacji dotyczących walorów puszczy. Pierwszy wykład wygłosił w niedzielę (04.06) dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii naukowej profesor Rafał Kowalczyk.
Spotkanie rozpoczęło się w południe na parkingu Stara Białowieża.
Protest aktywistów
Przypomnijmy - aktywny protest aktywistów rozpoczął się 24 maja, kiedy ekolodzy zablokowali ciężki sprzęt służący do masowego wycinania drzew. W konsekwencji w nadleśnictwie Hajnówka wprowadzono zakaz wstępu do lasu, który ma obowiązywać do końca roku. W miniona niedzielę (28.05) w geście sprzeciwu, ponad 100 osób złamało zakaz i przeszło na miejsce zrębu. Na razie nikt nie poniósł konsekwencji, choć grozi za to wysoka grzywna.
Swoje działania leśnicy tłumaczą koniecznością ochrony Puszczy Białowieskiej, która przechodzi właśnie gradację kornika. Plagę próbuje się powstrzymać poprzez usuwanie zasiedlonych drzew.
Kilkunastu aktywistów Greenpeace i Dzikiej Polski kolejny raz blokuje ciężki sprzęt do usuwania drzew w Puszczy Białowieskiej w nadleśnictwie Browsk.
Aktywiści z Greenpeace i Dzikiej Polski przerwali w środę (24.05) po południu swój protest w okolicach Czerlonki w Puszczy Białowieskiej, w którym domagali się wstrzymania wycinek starego drzewostanu w tym miejscu. Resort środowiska nazwał ten protest "atakiem na ministerstwo i rząd PiS".
Ponad 230 przedstawicieli świata kultury i nauki w liście do prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło zaapelowało o ochronę Puszczy Białowieskiej. Pod listem podpisali się m.in. reżyser Agnieszka Holland, aktor Jerzy Stuhr i pisarka i noblistka Herta Mueller.