Radio Białystok | Wiadomości | Władze gminy Zbójna w sądzie przeciwko decyzji kuratorium
Władze gminy uważają, że proponowane przez nich rozwiązanie jest najkorzystniejsze dla mieszkańców – Kuratorium Oświaty w Białymstoku uważa, że są one niezgodne z prawem i nakazuje dostosowanie się do przepisów.
Chodzi o sieć szkół w gminie Zbójna, jaka ma obowiązywać od nowego roku szkolnego na podstawie ustawy wprowadzającej reformę oświaty. Obie strony we wtorek 30 maja spotkały się w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym.
Jak mówi wójt gminy Zbójna Zenon Białobrzeski - propozycja rady gminy mówi o tym, że przez dwa lata szkoły w Kuziach i Dobrym Lesie będą sześcioklasowe, natomiast wszyscy siódmoklasiści mają uczęszczać do budynku wygaszanego gimnazjum w Zbójnej. Tak ma być przez dwa lata, co pozwoli na zachowanie miejsc pracy nauczycieli z gimnazjum, którzy później przejdą na emeryturę. W kolejnych latach wszystkie trzy szkoły mają funkcjonować w pełnym, ośmioklasowym wymiarze.
Rozwiązanie przyjęła Rada Gminy po konsultacjach z mieszkańcami.
Uchwałę zakwestionowało Podlaskie Kuratorium Oświaty, które nakazało dostosowanie sieci szkół do wymogów znowelizowanej ustawy. Zdaniem kuratorium od września wszystkie trzy szkoły z gminy powinny zmienić się w ośmioklasowe oddziały. To wynika z ustawy i nie ma tu mowy o jakichkolwiek odstępstwach – wyjaśniał w sądzie radca prawny Mariusz Andrzejuk.
Wyrok w tej sprawie sąd ma ogłosić za dwa tygodnie. Podobny proces czeka też gminę Zambrów, która także sprzeciwiła się opinii kuratora w sprawie organizacji sieci szkół. Rozprawa w tej sprawie zaplanowana jest na koniec czerwca.
Zmiany są efektem wprowadzanej reformy edukacji, zgodnie z która wszystkie gimnazja mają być zlikwidowane, a dotychczasowe szkoły podstawowe mają być ośmioklasowe.
Reforma edukacji na dobre wejdzie w życie 1 września, czyli od nowego roku szkolnego, ale oczywiście teraz trwają przygotowania do jej wprowadzenia. O tym, na jakim są one etapie, czy szkoły i samorządy są gotowe, czego obawiają się nauczyciele i rodzice i czemu ma służyć strajk nauczycieli?
Białostoccy radni przyjęli w poniedziałek (27.03) uchwały w sprawie nowej sieci szkół, które będą funkcjonować w mieście od 1 września w związku z reformą systemu oświaty.
Nie ma zgody na przekazanie placówki stowarzyszeniu Edukator, do czego dążył samorząd gminy. Taką decyzję podczas konferencji w Suwałkach (11.03) przekazał podlaski kurator oświaty Jadwiga Szczypiń w towarzystwie wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego.
W Białymstoku są 23 gimnazja, jedno gimnazjum zniknie, a pozostałe 22 zostaną przekształcone w podstawówki lub włączone do liceów.
Przeszkoleni będą wszyscy nauczyciele - mówi podlaski wicekurator oświaty Bożena Dzitkowska.
Protest obejmie większość białostockich placówek edukacyjnych.