Radio Białystok | Wiadomości | Szpitale z regionu i Grodna razem starają się o pieniądze z UE
Ma to pomóc między innymi we wdrażaniu nowych metod leczenia. Przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i władz Grodzieńszczyzny podpisali w środę (17.05) porozumienie o współpracy.
Dzięki tej umowie ma być lepsza współpraca placówek z Grodzieńszczyzny i Podlasia w zagwarantowaniu bezpieczeństwa mieszkańcom i w ochronie zdrowia. Naukowcy będą wymieniać się swoimi doświadczeniami, organizowane będą różne konferencje.
Wieloletnia współpraca
Prorektor do spraw nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku profesor Marcin Moniuszko podkreśla, że współpraca z białoruskimi instytucjami trwa od wielu lat. Jako przykład podaje takie dziedziny jak psychiatria i onkologia. Dodaje, że na białostockiej uczelni jest wielu studentów z Białorusi, doktorantów, którzy odnoszą sukcesy naukowe. Ocenia, że podpisane porozumienie "buduje" dalej tę współpracę i ją zacieśnia.
Dyrektor Zarządu Ochrony Zdrowia Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego Andrej Striżak wyraził nadzieję, że ta współpraca będzie się coraz bardziej rozwijać. Strona białoruska liczy także na organizację seminariów naukowych, konferencji. Razem z dyrektorem Striżakiem do Białegostoku przyjechali przedstawiciele białoruskich placówek służby zdrowia. Z podlaskimi partnerami starają się o pieniądze z Programu Transgranicznego Polska-Białoruś-Ukraina.
O pieniądze ubiega się 6 podlaskich placówek służby zdrowia
Projekty o dofinansowanie inwestycji składają szpitale wojewódzkie z Białegostoku, Łomży i Suwałk, szpital psychiatryczny w Choroszczy, pogotowie ratunkowe w Białymstoku i Łomży oraz placówki z Grodna na Białorusi: szpital kliniczny, kliniczne centrum perinatologii, szpital ratunkowy, centrum kliniczne psychiatrii oraz grodzieńskie pogotowie ratunkowe.
Szpitale chcą m.in. kupić wyposażenie laparoskopowe do sal operacyjnych na oddziałach urologii i intensywnej terapii noworodków. Planowane są również badania pacjentów po obu stronach granicy, nauka pierwszej pomocy, programy profilaktyki raka, walka z osteoporozą. Szpitale będą też pracować wspólnie nad procedurami postępowania na wypadek nagłych zdarzeń i wypadków. Jednym z elementów jest też poprawa jakości opieki psychiatrycznej.
Wnioski o dotacje będą złożone do konkursu w programie Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 jeszcze w czerwcu.