Radio Białystok | Wiadomości | Władze Sokółki i Grodna chcą realizować wspólne projekty transgraniczne
W środę w Sokółce (16.11) władze Sokółki i Grodna podpisały porozumienie, by wspólnie realizować projekty transgraniczne.
Władze obu miast starają się o unijne dofinansowanie dwóch projektów.
Pierwszy to szlak Tyzenhauza - nadwornego podskarbiego litewskiego i starosty grodzieńskiego. W planie są remonty zabytkowych budynków, czy wytyczenie ścieżek rowerowych.
"Tyzenhauz jest i wasz i nasz" - podkreśla przewodniczący Rady Miasta Grodna Borys Fedorov i dodaje, że w ramach projektu w Grodnie wyremontowany ma być stary budynek - pomnik kultury. Mają tam powstać m.in. galeria i kawiarnia.
W Sokóce miałaby być odnowiona jedna z kamienic. Ponadto w ramach współpracy byłyby organizowane spotkania, konferencje, a także wymiany grup rekonstrukcyjnych z obu krajów.
Drugi projekt dotyczy budowy infrastruktury turystycznej wokół zalewu w Sokółce i jezior na Białorusi.
Jak podkeśla burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska dużym atutem, podczas rozdzielania unijnych pieniędzy, może okazać się, działący od niedawna, ruch bezwizowy.
"Kiedy po raz pierwszy omawialiśmy projekty transganiczne, to jezszcze nie było mowy o ruchu bezwizowym. Teraz tym bardziej daje to podstawy, aby te projekty realizować. Liczymy, że kiedyś granica będzie całkowicie otwarta i będziemy mogli swobodnie podróżować" - podkreśla Ewa Kulikowska.
Projekty muszą być złożone do 31 grudnia. W przyszłym roku ma być wiadomo czy Grodno i Sokółka dostaną dofinansowanie. (aj/sk)