Radio Białystok | Wiadomości | Powstanie turystyczny szlak sakralny śladami cerkwi
Zabytkowe, malownicze cerkwie z południowej i południowo-wschodniej części województwa podlaskiego znajdą się na szlaku, który z myślą o turystach zmotoryzowanych przygotowują Lokalne Grupy Działania (LGD): Tygiel Doliny Bugu i Puszcza Białowieska.
- Szlak ma oznakować i promować obiekty i miejsca sakralne związane z prawosławiem na terenie działania obu tych stowarzyszeń - poinformowała Agnieszka Wojtkowska, prezes LGD Tygiel Doliny Bugu. Ta grupa obejmuje swoim działaniem południe województwa podlaskiego i część mazowieckiego.
Obie organizacje wspólnie wytyczą trasę. Wniosek w sprawie utworzenia szlaku jest obecnie oceniany w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku. Szlak ma być gotowy w czerwcu 2018 r. Będzie oznakowany tablicami informacyjnymi, powstaną wiaty i miejsca postojowe dla zmotoryzowanych turystów.
Na szlaku znajdą się: Drohiczyn, Narojki, Rogawka, Grodzisk, Czarna Cerkiewna, Czarna Wielka, Żurobice, Siemiatycze, Mielnik, Koterka, Telatycze, Grabarka (najważniejsze miejsce polskiego prawosławia), Żerczyce, Rogacze, Milejczyce, Sobiatyno oraz Kleszczele, Dubicze Cerkiewne, Stary Kornin, Nowe Berezowo i Hajnówka. Będzie też Radziwiłłówka w gminie Mielnik gdzie jest Źródło Prowały i Góra Prowały - osada ze źródełkiem i miejsce związane z kultem Chrystusa Zbawiciela (Spasa, nazywane "Pierwszą Grabarką").
Regiony, w których znajdują się cerkwie mają bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne. - Szlak ma to dodatkowo pokazać - podkreśla Wojtkowska. Celem przedsięwzięcia jest dalszy rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, powstanie nowych miejsc pracy, rozciągnięcie sezonu turystycznego na cały rok.
Mieszkańcy naszego regionu mają na wyciągnięcie ręki perełki przyrodnicze i historyczne. Jednak kiedy trochę błyśnie słońce, a w kalendarzu jest parę dni na czerwono, jadą za granicę lub wyruszają w Polskę, nie doceniając tego, co jest blisko nich.
Po raz pierwszy publicznie zaprezentowano zdjęcia, które do tej pory znało wąskie grono zainteresowanych badaczy sztuki.
Chociaż budynek nie jest stary, już teraz wymaga poważnego remontu. W Cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie będzie wymieniona główna kopuła
Obecnie w zbiorach znajduje się ponad 1,2 tys. ikon z różnych wieków, najstarsze datowane są nawet na XVI wiek.