Radio Białystok | Wiadomości | Historyczna gratka - zdjęcia monasteru sprzed wieku w książce "Supraśl 1913"
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To niezwykle cenna książka, pozwalająca poznać historię monasteru w Supraślu. Tak o najnowszym wydawnictwie poświęconym zabytkowi w tym mieście mówią jego autorzy podczas promocji w Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnym w Białymstoku.
"Supraśl 1913" zawiera kilkadziesiąt niepublikowanych dotąd zdjęć wykonanych ponad 100 lat temu przez polskiego archeologa z Grodna - Józefa Jodkowskiego. Album wydano pod redakcją Marka Zalewskiego z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie i Piotra Jamskiego z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Publikacja
została zadedykowana "pamięci Józefa Jodkowskiego - wytrwałego badacza i obrońcy dziedzictwa kulturowego Rzeczypospolitej", który w 1913 roku odwiedził cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie w Supraślu i uwiecznił ją na fotografiach wykorzystanych w książce.
Gratka dla mieszkańców Supraśla
Autorka jednego z rozdziałów w publikacji - historyk sztuki Joanna Tomalska mówi, że książka powinna być interesująca dla mieszkańców Supraśla i miłośników historii, bo po raz pierwszy publicznie zaprezentowano zdjęcia, które do tej pory znało wąskie grono zainteresowanych badaczy sztuki. Na ponad 250 kartach albumu znalazły się teksty autorstwa kilkunastu znawców architektury, historii i malarstwa. Wydawcą publikacji "Supraśl 1913" jest Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Stowarzyszenie Kulturalne Collegium Suprasliense oraz Wydawnictwo Hartigrama. (wsz/mak, mm)
Obecnie w zbiorach znajduje się ponad 1,2 tys. ikon z różnych wieków, najstarsze datowane są nawet na XVI wiek.
W prawosławnym klasztorze w Supraślu zakończył się pierwszy etap odtwarzania, z wykorzystaniem oryginalnych technik, XVI-wiecznych fresków.
Malowidła ścienne odtwarzane są w oparciu o zachowane fragmenty XVI wiecznych fresków autorstwa serbskiego mnicha Nektariusza.