Radio Białystok | Wiadomości | Zwyczaje i tradycje wielkanocne na Suwalszczyźnie
Czyszczenie obejścia, szorowanie podłóg i bielenie ścian, tak dawniej na Suwalszczyźnie przygotowywano się do świąt Wielkiej Nocy. W porządki zaangażowani byli wszyscy domownicy.
Jak podkreśla etnograf z Suwalskiego Ośrodka Kultury Helena Kozłowska, sprzątanie, wietrzenie i dekorowanie gospodarstw było nadzwyczaj kultywowane.
Wielki Czwartek w tradycji ludowej był również dniem kąpieli i zewnętrznego oczyszczenia. Wtedy to ludność szła nad rzekę lub myła się wodą ze studni.
Te porządki miały też wymiar symboliczny podkreśla Helena Kozłowska. "Wyczyszczenie domu, podwórka, ale też duszy. Cały post, czyli 40 dni, to czekanie na zmartwychwstanie Chrystusa. To przygotowanie się pod każdym względem, fizycznym i duchowym" - dodaje Helena Kozłowska.
Dawniej na przyjście Jezusa czekano w skupieniu i modlitwie. Kobiety na znak żałoby m.in. w gminie Jeleniewo na Suwalszczyźnie, przychodziły do kościoła w Wielki Piątek w czarnej chuście na głowie. Dziś ten zwyczaj zanikł zupełnie.
W województwie podlaskim noc konfesjonałów zorganizowały dwie parafie - w Białymstoku i Łomży.
Nawet około tysiąca osób może zasiąść w wielkanocną niedzielę do uroczystego śniadania, które dla potrzebujących organizują w Zespole Szkól Katolickich w Białymstoku Caritas Archidiecezji Białostockiej i Fundacja Rodziny Czarneckich.
Na kilka dni przed Świętami Wielkanocnymi przedstawiciele białostockich organizacji charytatywnych mają pełne ręce roboty i wciąż apelują o wsparcie.
W Kościele katolickim oraz w prawosławnym w niedzielę (09.04) święci się palmy wielkanocne. Niedzielę Palmową ustanowiono na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy.