Radio Białystok | Wiadomości | Brakuje pielęgniarek i lekarzy w placówkach służby zdrowia w Podlaskiem
Nie ma pielęgniarek chętnych do pracy w zakładzie opiekuńczo-pielęgnacyjnym w Białymstoku. Dyrekcja szpitala wojewódzkiego chciała przyjąć na etat 12 osób, ale nikt się nie zgłosił.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Braki kadrowe są też w innych placówkach służby zdrowia w regionie. Augustowski szpital chce zatrudnić lekarzy specjalistów z pediatrii, chorób wewnętrznych, medycyny rodzinnej, anestezjologii i intensywnej terapii. - Praktycznie od zaraz specjalistów zatrudni Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku - zaznacza jego rzeczniczka Eliza Bilewicz-Roszkowska.
Cztery pielęgniarki na tysiąc mieszkańców
Grażyna Pawelec ze Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku także mówi o braku lekarzy specjalistów w jej placówce. Największym problemem jest jednak zbyt mała liczba pielęgniarek. Jak mówi przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Białymstoku Cecylia Dolińska, w naszym regionie na tysiąc mieszkańców przypadają zaledwie 4 pielęgniarki - to najgorsza sytuacja w kraju.
Polska jest na szarym końcu w Europie także pod względem liczby zatrudnionych lekarzy. Na tysiąc mieszkańców przypada u nas nieco ponad dwóch lekarzy, podczas gdy w Grecji to sześciu lekarzy, a w Niemczech - czterech.
Sąd Okręgowy w Białymstoku rozpozna apelację obrońcy w procesie doświadczonego urologa z miejscowego szpitala wojewódzkiego. Lekarza skazano w I instancji na karę w zawieszeniu za błędy w sztuce lekarskiej przy leczeniu pacjentki z sepsą. Po kilku miesiącach kobieta zmarła.
Cztery osoby ubiegają się o stanowisko dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Komisja konkursowa w środę (15.03) otworzyła ich oferty.
Zakup sprzętu do monitorowania tętna płodu będzie m.in. możliwy dzięki 500 tys. dotacji, którą szpitalowi wojewódzkiemu w Białymstoku przekazały władze miasta. Prezydent Tadeusz Truskolaski i dyrektor szpitala Cezary Nowosielski podpisali w środę (15.03) umowę w tej sprawie. Pieniądze pochodzą z budżetu Białegostoku na 2017 r.
Wprowadzenie sieci szpitali może doprowadzić do obniżenia finansowania placówek, dla których organem założycielskim jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Z takim apelem do premier i ministra zdrowia wystąpił Zarząd Województwa Podlaskiego.