Radio Białystok | Wiadomości | Większość szpitali powiatowych może trafić do tzw. sieci szpitali. W tym Łapy
Szpital Powiatowy w Łapach znajdzie się w tzw. sieci szpitali. Tak na spotkaniu dotyczącym przyszłości zadłużonej placówki mówił w poniedziałek (6.03) dyrektor NFZ w Podlaskiem Maciej Olesiński.
Szpital w Łapach spełnia kryteria
Blisko 3,5 godziny obradowała w Łapach Komisja Zdrowia rady powiatu białostockiego. To organ założycielski szpitala. Radni boją się o jego przyszłość w związku z rządowymi planami zmian w systemie szpitalnej opieki zdrowotnej. Na spotkaniu szef podlaskiego NFZ Maciej Olesiński uspokajał jednak, że według obecnych propozycji zmian szpital w Łapach spełnia kryteria i - podobnie jak większość szpitali powiatowych w regionie - znajdzie się w sieci.
- Czy tak się jednak stanie, dowiemy się, kiedy ustawa będzie gotowa - mówi dyrektor szpitala w Łapach Urszula Łapińska.
Finansowanie bez walki o kontrakty
Wykaz placówek zakwalifikowanych do sieci ma być zamieszczony w internecie 27 czerwca. Dla dyrektorów to istotne, ponieważ zapewnia finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia bez konieczności walki o kontrakty.
Nie jest jeszcze pewne, jakie to będą kwoty, ale dyrektor podlaskiego NFZ mówił na spotkaniu, że wycena ma bazować na kontrakcie z 2015 r. - A ten był dla szpitala w Łapach dramatycznie niski - martwi się dyrektor placówki Urszula Łapińska. A wraz z nią powiatowi radni - zła kondycja finansowa szpitala oznacza bowiem, że rada będzie musiała dołożyć więcej pieniędzy, by szpital przetrwał.
Projekt o sieci szpitali ma wejść w życie 1 października 2017 r. Rząd zapewnia, że nowy system będzie bardziej efektywny.
Rok dużych inwestycji ma przed sobą Szpital w Łapach. Największą, wartą około 15 milionów złotych, będzie budowa dwupoziomowego Bloku Operacyjnego, który spełni ministerialne wymogi.
Remont pochłonie co najmniej 15 milionów zł, i taką kwotę zgodzili się już przekazać na ten cel radni powiatu białostockiego.
Mimo oszczędności sytuacja wcale się nie poprawia, a wręcz przeciwnie - pogarsza się.
Ogromną zaletą w przypadku rehabilitacji kardiologicznej byłoby to,że pacjent np z Białegostoku nie musiałby dojeżdżać do Augustowa czy Hajnówki.