Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Apel radnych w sprawie reformy edukacji

Białystok: Apel radnych w sprawie reformy edukacji

5.12.2016, 15:39, akt. 15:50

Dmitry Vereshchagin, Fotolia.com
Dmitry Vereshchagin, Fotolia.com

Niektórzy białostoccy radni chcą, by rząd wycofał się z reformy edukacji. Przygotowali w tej sprawie apel, którym wszyscy radni mają zajmować się 12 grudnia.

Jak mówi Anna Augustyn z Klubu Tadeusza Truskolaskiego, niepokój budzi zawrotne tempo prac oraz sytuacja nauczycieli i uczniów. Jak argumentuje: "we wrześniu 2019 roku spotkają się w pierwszej klasie szkoły średniej absolwent szkoły powszechnej i absolwent gimnazjum. Jeden z nich będzie uczęszczał do zreformowanej już szkoły ponadpodstawowej w nowym czteroletnim systemie, a drugi będzie kontynuował trzyletnią naukę. Czy będą uczyć się w tej samej szkole? Z jakich podręczników będą korzystać? Czy te roczniki będą objęte dwoma rodzajami matur?"

Tomasz Janczyło z Platformy Obywatelskiej zwraca uwagę na koszty reformy, które nie są bez znaczenia dla samorządów. Jak mówi: "z punktu widzenia samorządowców są istotne potężne koszty reformy przerzucone na gminy, a te pieniądze są teraz potrzebne m.in. na wkład własny do inwestycji w nowej perspektywie unijnej, a nie na niezrozumiałe przekształcenia, które niczemu nie służą".

Apel białostockich radnych najprawdopodobniej nie trafi do minister edukacji

Apel białostockich radnych najprawdopodobniej nie trafi do minister edukacji Anny Zalewskiej, bo większość w Radzie Miasta ma Prawo i Sprawiedliwość, co oznacza, że nie będzie wystarczającej liczby głosów, by go przyjąć.

W całym kraju, również w naszym regionie, rozpoczęły się spotkania w ramach kampanii informacyjnej o reformie edukacji. Ich celem jest przedstawienie samorządowcom i dyrektorom szkół zapowiadanych zmian. Spotkania potrwają do 16 grudnia. (ew/mag)

Harmonogram spotkań


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS










Wypadek na ulicy Giełczyńskiej w Łomży, 11.03.2025, fot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
11.03.2025, 15:57, akt. 16:02

Wypadek w Łomży - microcar na dachu





Papierosy z przemytu, 11.03.2025, źródło: KAS
KAS
11.03.2025, 07:29, akt. 07:40

Papierosy z przemytu trzymał w lodówce




Wiadukt w Suchowoli, 10.03.2025, fot. Marcin Gliński
REGION
10.03.2025, 14:38, akt. 11.03.2025, 08:20

Wiadukt koło Suchowoli już otwarty





źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok