Radio Białystok | Sport | Podlascy sportowcy na igrzyskach w Paryżu
Ośmioro zawodników reprezentujących podlaskie kluby oraz rodowita białostoczanka w barwach klubu z Lublina – taki wkład ma województwo podlaskie w skład reprezentacji Polski na rozpoczynające się w piątek (26.07) Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Na występy naszych zawodników będziemy musieli poczekać co najmniej kilka dni. Jako pierwsza wystartuje najmłodsza - Aleksandra Pietruk.
O wydarzeniach na igrzyskach w Paryżu będziemy informować w serwisach sportowych Polskiego Radia Białystok, w tym w specjalnych, dodatkowych wiadomościach o godz. 23, które będą podsumowaniem olimpijskiego dnia.
Polskie Radio Białystok specjalnie na igrzyska olimpijskie
Wojciech Nowicki
Najbardziej utytułowanym podlaskim olimpijczykiem jest bez wątpienia Wojciech Nowicki (Podlasie Białystok), który do Paryża jedzie, by bronić złotego medalu z Tokio. Wtedy do tytułu mistrza wystarczyły 82,52, w tym roku najlepszy wynik 33-latka z Białegostoku to 80,95, a liderem światowej listy jest młody Kanadyjczyk Ethan Katzberg – 84,38. Drugi wynik osiągnął Rosjanin Walerij Pronkin, ale on w Paryżu nie wystąpi.
Wojciech Nowicki to prawdziwy multimedalista, bo na koncie ma też brązowy medal z Rio De Janeiro (2016), pięć medali z mistrzostw świata oraz trzy złote medale z mistrzostw Europy.
Wojciech Nowicki na Instagramie
Olimpijska lekkoatletyka startuje w piątek, 2 sierpnia i już w porannej (godz. 10-13) sesji zobaczymy naszego zawodnika. Finał jest zaplanowany na niedzielę, 4 sierpnia, w sesji popołudniowej (18-22.30).
Damian Czykier
Do weteranów podlaskiej drużyny zalicza się też Damian Czykier. Dla 32-letniego płotkarza Podlasia Białystok będą to również trzecie igrzyska. Poprzednio w Rio De Janeiro (2016) i Tokio (2021) udział zakończył na półfinałach. Tym razem o taki wynik będzie bardzo trudno, bo tegorocznym rankingu Damian Czykier jest na światowych listach rankingowych numerem 98., z wynikiem 13.27.
Na jego start, tak jak innych polskich lekkoatletów będziemy musieli poczekać. Białostoczanin stanie na starcie w niedzielę, 4 sierpnia, w sesji porannej między godziną 10 a 13,15. Jeśli bezpośrednio nie awansuje do półfinału, będzie miał szansę w repasażach we wtorek, 6 sierpnia, również w sesji porannej.
Półfinał został zaplanowany na środę, 7 sierpnia, w sesji popołudniowej (18.30-22), zaś finał w czwartek, 8 sierpnia, około godz. 22.
Natalia Kaczmarek
Dla Natalii Kaczmarek (Podlasie Białystok) będą to drugie igrzyska, w Tokio zdobyła złoto w sztafecie mieszanej i srebro w kobiecej (obie 4x400). Czy wystąpi we wszystkich biegach – raczej nie, bo jest też jedną z kandydatek do medalu w biegu indywidualnym na 400 metrów, a siły trzeba oszczędzać. Z nowym rekordem Polski (48,90) zajmuje w światowych tabelach trzecie miejsce, najlepsza jest Jamajka Nikisha Pryce (48,57).
Natalia Kaczmarek na Instagramie
Sztafety mieszane zaczynają eliminacje w piątek, 2 sierpnia, w sesji popołudniowej, finał – następnego dnia, w sobotę 3 sierpnia, między godz. 19 a 22.
Sztafety kobiece walczą o finał w piątek, 9 sierpnia w sesji porannej. O medale – wieczorem, w sobotę, 10 sierpnia.
Jeśli chodzi o bieg na 400 metrów, Natalia Kaczmarek po raz pierwszy wystartuje w poniedziałek, 5 sierpnia, rano, półfinały zostały zaplanowane na środę, 7 sierpnia po południu, finał - piątek, 9 sierpnia.
Maria Andrejczyk
Dla Marii Andrejczyk, oszczepniczki suwalskiej Hańczy to będą trzecie igrzyska. W Rio była czwarta, w Tokio – druga (64,61). W tym roku ma 9. wynik na świecie (63,93), ale do najlepszej - Kolumbijki Flor Denis Luiz Hurtado (66,70) - nie traci wiele.
Maria Andrejczyk na Instagramie
Pochodząca z Kukli koło Sejn 28-latka po raz pierwszy pokaże się na stadionie w środę, 7 sierpnia, bo wtedy organizatorzy przewidzieli w sesji porannej eliminacje oszczepu. Finał - w sobotę, 10 sierpnia wieczorem.
Klaudia Kardasz
Klaudia Kardasz (Podlasie Białystok) po raz drugi będzie reprezentować Polskę na igrzyskach. Trzy lata temu odpadła w eliminacjach pchnięcia kulą, uzyskując 17,76. W tym sezonie pchnęła już 18,52, co daje jej 29. miejsce w światowych tabelach. Liderką jest Kanadyjka Sarah Mitton - 20.68.
Klaudia Kardasz na Instagramie
Klaudię będziemy mogli obejrzeć w porannych eliminacjach - czwartek, 8 sierpnia - oraz oby w finale - piątek, 9 sierpnia, wieczorem.
Maria Żodzik
Maria Żodzik (Podlasie Białystok) dopiero w czerwcu tego roku była pewna, że pojedzie na igrzyska. Nie ze względu na wyniki - od lat stanowi czołówkę europejską w skoku wzwyż. Dopiero miesiąc temu MKOl. zezwolił jej na start w polskich barwach. Urodzona na Białorusi i przyznająca się do polskich korzeni zawodniczka przyjechała do Polski w 2021 roku i od tej pory starała się o polskie obywatelstwo i możliwość startu w biało-czerwonych barwach.
W tym sezonie skoczyła już 197 cm, co jest siódmym wynikiem na świecie. Liderką z wynikiem 210 cm jest nowa rekordzistka świata z Ukrainy Jarosława Mahuczih.
Marię Żodzik będziemy mogli zobaczyć w piątek, 2 sierpnia w porannych eliminacjach oraz - w co głęboko wierzymy - w niedzielę, 4 sierpnia wieczorem, podczas finału.
Aleksandra Pietruk
Aleksandra Pietruk to 23-letnia, olimpijska debiutantka. Zawodniczka Kalibra Białystok wystąpi w zawodach strzeleckich, w konkurencji strzelania z karabinu w trzech postawach na 50 metrów. W tegorocznym rankingu ISSF Aleksandra jest klasyfikowana na 27. miejscu z dorobkiem 1792 punktów, liderką jest Brytyjka Seonaid McIntosh - 7250.
Aleksandra Pietruk na Instagramie
Swoje zawody Aleksandra Pietruk rozpocznie w czwartek, 1 sierpnia, między godz. 12 a 13.30, bo właśnie wtedy zaplanowano eliminacje. Finały odbędą się dzień później - w piątek, 2 sierpnia.
Sylwia Szczerbińska
Ostatnią zawodniczką z podlaskiego klubu jest Sylwia Szczerbińska, która startuje w kajakarstwie, w konkurencji kanadyjek. 27-letnia zawodniczka Cresovii Białystok została zgłoszona do swej koronnej konkurencji - C2 na 500 metrów - w której jest medalistką mistrzostw Europy, ale dopingowa wpadka jej partnerki Doroty Borowskiej znacznie skomplikowała jej program zawodów.
Gdyby ostatecznie Borowska uzyskała zgodę na start - a ciągle przekonuje komisję antydopingową, że zabroniony środek był w maści, którą leczy swojego psa - Szczerbińską zobaczylibyśmy 6 sierpnia w porannych eliminacja wyścigu C2 na 500 metrów. Jeśli nie - być może 8 sierpnia w eliminacjach C1 na 200 metrów. I Sylwia, i my wszyscy jej kibicujący musimy czekać.
Sylwia Szczerbińska na Instagramie
Daria Zabawska
Daria Zabawska co prawda obecnie reprezentuje AZS UMCS Lublin, ale jest rodowitą białostoczanką, córką Krystyny Danilczyk-Zabawskiej (czterokrotna olimpijka, dwukrotnie piąta w pchnięciu kulą) oraz Przemysława Zabawskiego, byłego kulomiota, który obecnie jest jej trenerem. W tym sezonie Daria ma 47. wynik na świecie - 60,91. Liderująca Kubanka Yaime Perez rzuciła 73,09.
29-letnia dyskobolka rozpocznie swoje olimpijskie zmagania w piątek, 2 sierpnia, w godzinach popołudniowych, bo właśnie wtedy zaplanowano eliminacje rzutu dyskiem. Finał odbędzie się w poniedziałek, 5 sierpnia.