Radio Białystok | Sport | Wojciech Nowicki najlepszy w rzucie młotem na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Rzymie

9.06.2024, 22:16, akt. 10.06.2024, 07:56

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok zdobył złoty medal mistrzostw Europy w rzucie młotem.

Wojciech Nowicki ze złotym medalem mistrzostw Europy w Rzymie, 9.06.2024, fot. Tomasz Kasjaniuk/PZLA, materiały prasowe

Srebro wywalczył Węgier Bence Halasz, a brąz Ukrainiec Mychajło Kochan. - Halasz mnie znienawidzi, bo znów zabrałem mu złoto w ostatniej chwili - powiedział białostoczanin.

Paweł Fajdek był szósty.

Nowicki rozpoczął konkurs od 78,61, natomiast Fajdek od 75,88. W drugiej serii mistrz olimpijski z Tokio poprawił się na 80,14. W ostatnim rzucie posłał młot na 80,95 i zapewnił sobie zwycięstwo. Drugi Halasz w najlepszej próbie uzyskał 80,49, natomiast trzeci Kochan - 80,18. Fajdek najdalej rzucił 77,50, co dało mu szóstą lokatę.

Nowicki trzeci raz z rzędu został mistrzem Europy. Triumfował też dwa lata temu w Monachium oraz w 2018 roku w Berlinie. Po konkursie powiedział, nieco żartobliwie, że Halasz zacznie go powoli nienawidzić, bo znów stracił na rzecz Polaka złoto w ostatniej chwili. To nawiązanie do konkursu sprzed dwóch lat, gdy obaj również zaciekle walczyli o końcowy sukces, a rozstrzygający okazał się rzut Polaka w piątej kolejce.

- Cieszę się, że się zmobilizowałem i teraz powalczyłem w ostatniej kolejce - zaznaczył mistrz Europy.

W eliminacjach odpadli Marcin Wrotyński i Dawid Piłat.

źródło: PAP | red: zmj, bs

Natalia Kaczmarek z Podlasia Białystok dostała się do poniedziałkowego (10.06) finału biegu na 400 m w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Rzymie.

Lekkoatletyczne ME: Damian Czykier nie ukończył finałowego biegu na 110 m ppł

8.06.2024, 22:40

Damian Czykier nie ukończył finałowego biegu na 110 metrów przez płotki podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Rzymie.

Lekkoatletyczne ME: Klaudia Kardasz 10. w finale pchnięcia kulą

7.06.2024, 10:55

Klaudia Kardasz z Podlasia Białystok zajęła 10. miejsce w konkursie pchnięcia kulą na lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy w Rzymie.