Radio Białystok | Sport | Igrzyska Olimpijskie w Tokio oficjalnie rozpoczęte - Naomi Osaka zapaliła znicz olimpijski
Igrzyska olimpijskie w Tokio oficjalnie rozpoczęte. Podczas ceremonii otwarcia ogłosił to cesarz Japonii - Naruhito. Znicz olimpijski zapaliła tenisistka Naomi Osaka.
Naomi Osaka zapaliła znicz
Tenisistka Naomi Osaka zapaliła znicz 32. letnich igrzysk olimpijskich w Tokio. Wcześniej największą sportową imprezę na świecie otworzył cesarz Japonii Naruhito. Z powodu pandemii COVID-19 na trybunach Stadionu Olimpijskiego nie było kibiców.
Jak poinformowali organizatorzy, na 68-tysięcznym stadionie było obecnych ok. 9,5 tys. osób: 6 tys. sportowców, członków ekip i gości honorowych oraz 3,5 tys. przedstawicieli mediów.
The #Olympics cauldron for #Tokyo2020 has been lit! #OpeningCeremony ????#UnitedByEmotion | #StrongerTogether
— #Tokyo2020 (@Tokyo2020) July 23, 2021
pic.twitter.com/7ucEIqmMYE
Cesarz Naruhito otworzył igrzyska
Cesarz Japonii Naruhito oficjalnie otworzył 32. letnie igrzyska olimpijskie w Tokio. Z powodu pandemii COVID-19 na trybunach Stadionu Olimpijskiego nie było kibiców, z wyjątkiem zaproszonych gości, oficjeli oraz przedstawicieli sportowców.
Oficjalne otwarcie igrzysk poprzedziła defilada sportowców z 205 krajów oraz drużyny uchodźców. W uroczystości otwarcia uczestniczyli m.in. pierwsza dama USA Jill Biden, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz prezydent RP Andrzej Duda.
Włoszczowska i Korzeniowski chorążymi polskiej reprezentacji
Rywalizująca w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska i pływak Paweł Korzeniowski byli chorążymi reprezentacji Polski podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Tokio. Po raz pierwszy w historii w biało-czerwonej ekipie funkcję tę pełniły dwie osoby.
Włoszczowska jest pierwszą przedstawicielką kolarstwa, która niosła w takiej uroczystości polską flagę. Korzeniowski z kolei jest trzecim pływakiem, który maszerował na czele polskiej reprezentacji podczas ceremonii inauguracji zmagań olimpijskich.
Pięć lat temu w Rio de Janeiro chorążym był piłkarz ręczny Karol Bielecki.
Uroczystość otwarcia trwała ok. 4 godz.
Trwającą blisko cztery godziny uroczystość wypełniła głównie defilada zawodników, barwnie ubranych, ale z obowiązkowymi maseczkami na twarzach. Zgodnie z rekomendacją MKOl reprezentacje były liczebnie ograniczone, a funkcję chorążych po raz pierwszy pełniło dwoje sportowców - kobieta i mężczyzna, choć nie we wszystkich ekipach.
Przemarsz tradycyjnie rozpoczęli reprezentanci Grecji, gdzie w starożytności narodziły się igrzyska, a w 1896 roku zorganizowano pierwsze w epoce nowożytnej. Tuż po nich maszerowała ekipa uchodźców z ogarniętych wojną krajów, startująca w igrzyskach po raz drugi.
Polacy pojawili się dopiero pod koniec defilady, między Belgami i Bośniakami, ponieważ drużyny wchodziły na stadion według kolejności państw w japońskim alfabecie. W kilkudziesięcioosobowej grupie biało-czerwonych można było dostrzec pięściarki i wioślarki z czwórki podwójnej, które startowały rano i już zakwalifikowały się do finału. Polacy prezentowali się elegancko. Mężczyźni ubrani w ciemnozielone marynarki i jasne spodnie, panie - w białych sukienkach z szerokim, czerwonym paskiem.
Krótki i prosty spektakl
Zanim murawę stadionu wypełnili uczestniczący w defiladzie sportowcy, niewielka publiczność obejrzała krótki i prosty spektakl oddający ducha czasów: samotnie trenujących sportowców, odizolowanych od siebie, ale też motywy nawiązujące do tradycji i kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Artyści zbudowali z drewna pięć wielkich kół olimpijskich, symbol igrzysk i ruchu olimpijskiego. Minutą ciszy uczczono pamięć osób zmarłych na COVID-19.
Chyba najbardziej efektowny punkt ceremonii nastąpił tuż przed oficjalnym otwarciem igrzysk: nad stadionem uniosły się 1824 drony, tworząc kulę ziemską. Towarzyszyła temu śpiewana przez przedstawicieli wszystkich kontynentów piosenka "Imagine" Johna Lennona.
This is not the first time we've seen 'Imagine' featured at an #OpeningCeremony of an Olympic Games.
— Olympics (@Olympics) July 23, 2021
Take a trip down memory lane... ????️#StrongerTogether
#Tokyo2020
pic.twitter.com/MjNKYLG6UM
W swoich wystąpieniach przewodnicząca komitetu organizacyjnego Seiko Hashimoto i szef MKOl Thomas Bach podkreślili skalę trudności, przed jakimi stanęli Japończycy przy organizacji igrzysk. Dziesięć lat temu sporą część kraju zniszczyły trzęsienie ziemi i tsunami. Wielkie fale uszkodziły m.in. elektrownię jądrową w Fukushimie. Z kolei w ubiegłym roku igrzyska trzeba było przełożyć z powodu pandemii COVID-19.
- Witajcie na igrzyskach Tokio 2020. Dziś jest czas nadziei, cieszmy się nim. W końcu jesteśmy razem. 205 reprezentacji narodowych i drużyna uchodźców - wszyscy mieszkają w jednej wiosce olimpijskiej. Taka jest siła sportu - powiedział Bach.
Tradycyjną formułę o otwarciu igrzysk wygłosił cesarz Naruhito. Jako czteroletni następca tronu oglądał już olimpijską rywalizację w Tokio w 1964 roku, m.in. maraton i zawody jeździeckie.
Punktem kulminacyjnym uroczystości było zapalenie znicza, które stanowi symboliczne rozpoczęcie zmagań o medale igrzysk. Ten zaszczyt przypadł znakomitej tenisistce Naomi Osace, triumfatorce czterech turniejów wielkoszlemowych. Japonka może być rywalką Igi Świątek w ćwierćfinale olimpijskiej rywalizacji.
You like that?
— #Tokyo2020 (@Tokyo2020) July 23, 2021
We're just getting started ????#Tokyo2020 | #Olympics | #UnitedByEmotion | #StrongerTogether | #OpeningCeremony
pic.twitter.com/R20f4fHDhq
Igrzyska przełożone o rok
Igrzyska olimpijskie w Tokio miały się odbyć w 2020 roku, ale z powodu pandemii przesunięto je o rok. Weźmie w nich udział ok. 11 tys. zawodników, którzy będą rywalizować w 33 dyscyplinach o 339 kompletów medali. Polskę będzie reprezentować 211 sportowców.
Największa impreza sportowa potrwa do 8 sierpnia.