Radio Białystok | Sport | Na stadionie w Tel Awiwie zamontowano zraszacze z mgiełką dezynfekującą
Na stadionie piłkarskim Bloomfield w Tel Awiwie zamontowano specjalny tunel, w którym chętni spryskiwani są specjalną mgiełką dezynfekującą. Wszystko po to, aby zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Liga izraelska, obok m.in. polskiej czy niemieckiej, jest jedną z pierwszych, które wznowiły rywalizację po przerwie wywołanej pandemią koronawirusa. Rozgrywkom towarzyszą jednak nadzwyczajne środki ostrożności, by zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne piłkarzom. Kibice na razie praktycznie nie są wpuszczani na trybuny.
Na stadionie Bloomfield w Tel Awiwie zamontowano szklany tunel, który wyposażono w spryskiwacze. Gdy czujniki wykryją, że w ich obrębie ktoś się pojawia, automatycznie - na 15 sekund - uruchamiają się dysze rozpylające, z których wydobywa się w postaci mgiełki mający właściwości dezynfekujące elektrolizowany roztwór wody i soli. To środek od dawna stosowany m.in. do czyszczenia wody w basenie.
- To nie jest lekarstwo na koronawirusa. To rozwiązanie, które pozwala ograniczyć jego rozprzestrzenianie się - podkreślił Eran Druker, wiceprezes ds. rozwoju biznesu firmy RD Pack, która zamontowała technologię zraszającą.
Od momentu rozpoczęcia pilotażowego programu na Bloomfield Stadium, z którego korzystają m.in. Hapoel czy Maccabi, rozegrano już kilka meczów. Zawodnicy, członkowie sztabów, personel obiektu czy przedstawiciele mediów nie są zobowiązani do przejścia przez specjalny tunel, ale według szacunków przed każdym spotkaniem korzysta z niego ponad sto osób.
- Większość osób na stadionie przechodzi pod zraszaczami. Mówią, że czują się bezpieczniej - wskazał Druker i dodał, że ma nadzieję, iż jego firma w ciągu trzech miesięcy otrzyma licencję na produkcję tego urządzenia.
Naukowcy z izraelskiego Uniwersytetu Bar-Ilana twierdzą, że udało im się opracować technologię, która pozwala wydłużyć okres trwałości elektrolizowanej wody, a środek został w laboratorium przetestowany nie tylko na koronawirusie, ale także na wirusie opryszczki i innych bakteriach. Według uczonych można go stosować również na powierzchniach w szpitalach, biurach, na lotniskach, w hotelach, autobusach i szkołach, zastępując toksyczne środki dezynfekujące.