Radio Białystok | Akcje | Śladami pamięci - Spacer po Cmentarzu Farnym | Jadwiga Klimkiewiczowa (1876-1952)

Śladami pamięci - Spacer po Cmentarzu Farnym

Grób Jadwigi Klimkiewiczowej na cmentarzu farnym w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska



Grób Jadwigi Klimkiewiczowej na cmentarzu farnym w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Grób Jadwigi Klimkiewiczowej na cmentarzu farnym w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

Inteligentka, działaczka społeczna. W 1901 r. została członkinią zarządu Towarzystwa Pomocy Biednym - Pań Opiekunek, które prowadziło kuchnię dla ubogich i ochronkę. Należała również do Miejskiej Rady Opiekuńczej.

W 1910 r. została właścicielką księgarni w Białymstoku przy ulicy Rynek Kościuszki 1. Zasłynęła z wydawania pocztówek przedstawiającymi stolicę Podlasia. Należała również do Związku Księgarzy Polskich.

Była jedną z założycielek Stowarzyszenia Handlowo-Przemysłowego w Białymstoku i jedną z dwóch radnych - kobiet w blisko czterdziestoosobowej Radzie Miejskiej Białegostoku.










Właściciel fabryki maszyn, filantrop, kupiec. Wraz z żoną Julią i bratem Wojciechem zaangażowani byli w szerzenie polskiej oświaty.










Malarz, twórca pierwszego obrazu Jezusa Miłosiernego. Był bardzo aktywny twórczo. Ze szczególnym upodobaniem malował portrety i pejzaże, obrazy religijne i kościelne polichromie.










Malarz i pedagog. Malował pejzaże, portrety, zajmował się również rzeźbą i grafiką. Angażował się w życie społeczne i kulturalne Białegostoku. Skupiał wokół siebie liczne grono białostockich artystów i ludzi kultury.










Nauczyciel, współorganizator szkolnictwa białostockiego, społecznik, dziennikarz, współtwórca czasopiśmiennictwa na terenie Białegostoku.










Działacz samorządowy, społeczny i niepodległościowy, farmaceuta i aptekarz. Do jego istotnych zasług należało pozyskanie dla Białegostoku amerykańskiej pomocy żywnościowej i pożyczek państwowych. Był też człowiekiem czynu i patriotą.










Przed wojną pracowała jako lekarka w szkołach podstawowych. W czasie kampanii wrześniowej prowadziła punkty opatrunkowe PCK dla żołnierzy i ludności cywilnej. Była więźniem obozów koncentracyjnych. Przez cały ten czas służyła pomocą innym.










Samorządowiec, prezydent Białegostoku w latach 1928-1932, farmaceuta. Był zainteresowany oświatą, chciał przeprowadzić reformę wychowania moralnego młodzieży. Członek Związku Miast Polskich, prezes Koła Miast Województwa Białostockiego w 1932 r.










Artysta fotografik specjalizujący się w fotografii pejzażu oraz przyrody Polski północno-wschodniej, mistrz łapania nastroju. Na zdjęciach uwiecznił odchodzący świat stogów siana, ręcznej pracy w polu, drewnianych zabudowań.










Pierwszy międzywojenny prezydent Białegostoku. Jeden z założycieli powstałego w 1900 roku Białostockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. W okresie zaborów był radnym i ławnikiem.










Dziekan białostocki, kapelan wojskowy okręgu grodzieńskiego, prefekt Instytutu Panien Szlacheckich w Białymstoku. Jako proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Białymstoku prowadził budowę neogotyckiej bazyliki Wniebowzięcia NMP.



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok