Radio Białystok | Akcje | Śladami pamięci - Spacer po Cmentarzu Farnym

Śladami pamięci - Spacer po Cmentarzu Farnym


Śladami pamięci - Spacer po Cmentarzu Farnym

Cmentarze są jak wielkie, ciche miasta. Na płytach wyryte są nazwiska mieszkańców, daty ich narodzin i śmierci. Czasami krótka informacja o tym, kim byli czy krótka lista ich zasług. Reszta skąpana jest w przeszłości, którą warto odkrywać na nowo. Dzięki niezwykłej wiedzy Andrzeja Lechowskiego, jego zamiłowaniu do historii regionalnej i znajomości prasy międzywojennej przypomnieliśmy sobie lub usłyszeliśmy po raz pierwszy nazwiska 11 postaci najważniejszych dla Białegostoku.

Najbardziej zasłużeni spoczywają na "białostockich Powązkach", czyli cmentarzu farnym. Historia nekropolii sięga 1886 r., co czyni ją jedną z najstarszych w mieście. Można tam znaleźć chociażby groby księży, prezydentów miasta, lekarzy, społeczników i ludzi sztuki.

Razem z Andrzejem Lechowskim zaprosiliśmy naszych Słuchaczy na spacer tropem ludzi, którzy tworzyli historię miasta. Zapaliliśmy świeczki pamięci na grobach 11 białostoczan, wśród których była m.in. lekarka o pięknym, empatycznym sercu - Irena Białówna, budowniczy okazałej "przybudówki", czyli kościoła farnego - ks. Wilhelm Szwarc, wydawca białostockich gazet - Konstanty Kosiński, pierwsza kobieta w radzie miasta, księgarka, wydająca pierwsze pocztówki o Białymstoku - Jadwiga Klimkiewiczówna, mistrz nastroju w fotografii - Wiktor Wołkow czy Eugeniusz Kazimirowski, który namalował słynny obraz Jezusa Miłosiernego.

Zapisali się w historii - niech zapiszą się i w naszej życzliwej pamięci.









Właściciel fabryki maszyn, filantrop, kupiec. Wraz z żoną Julią i bratem Wojciechem zaangażowani byli w szerzenie polskiej oświaty.










Malarz, twórca pierwszego obrazu Jezusa Miłosiernego. Był bardzo aktywny twórczo. Ze szczególnym upodobaniem malował portrety i pejzaże, obrazy religijne i kościelne polichromie.










Malarz i pedagog. Malował pejzaże, portrety, zajmował się również rzeźbą i grafiką. Angażował się w życie społeczne i kulturalne Białegostoku. Skupiał wokół siebie liczne grono białostockich artystów i ludzi kultury.










Nauczyciel, współorganizator szkolnictwa białostockiego, społecznik, dziennikarz, współtwórca czasopiśmiennictwa na terenie Białegostoku.










Działacz samorządowy, społeczny i niepodległościowy, farmaceuta i aptekarz. Do jego istotnych zasług należało pozyskanie dla Białegostoku amerykańskiej pomocy żywnościowej i pożyczek państwowych. Był też człowiekiem czynu i patriotą.










Inteligentka, działaczka społeczna. Księgarka wydająca pierwsze pocztówki o Białymstoku. Była jedną z dwóch radnych - kobiet w blisko czterdziestoosobowej Radzie Miejskiej Białegostoku.










Przed wojną pracowała jako lekarka w szkołach podstawowych. W czasie kampanii wrześniowej prowadziła punkty opatrunkowe PCK dla żołnierzy i ludności cywilnej. Była więźniem obozów koncentracyjnych. Przez cały ten czas służyła pomocą innym.










Samorządowiec, prezydent Białegostoku w latach 1928-1932, farmaceuta. Był zainteresowany oświatą, chciał przeprowadzić reformę wychowania moralnego młodzieży. Członek Związku Miast Polskich, prezes Koła Miast Województwa Białostockiego w 1932 r.










Artysta fotografik specjalizujący się w fotografii pejzażu oraz przyrody Polski północno-wschodniej, mistrz łapania nastroju. Na zdjęciach uwiecznił odchodzący świat stogów siana, ręcznej pracy w polu, drewnianych zabudowań.










Pierwszy międzywojenny prezydent Białegostoku. Jeden z założycieli powstałego w 1900 roku Białostockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. W okresie zaborów był radnym i ławnikiem.










Dziekan białostocki, kapelan wojskowy okręgu grodzieńskiego, prefekt Instytutu Panien Szlacheckich w Białymstoku. Jako proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Białymstoku prowadził budowę neogotyckiej bazyliki Wniebowzięcia NMP.



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok