Szukamy pierwszych oznak jesieni w Białowieskim Parku Narodowym

25 sierpnia 2024

Pierwsze oznaki jesieni w Białowieskim Parku Narodowym, fot. Gabriela Lasota
Pierwsze oznaki jesieni w Białowieskim Parku Narodowym, fot. Gabriela Lasota



0:00
0:00
Szukamy pierwszych oznak jesieni w Białowieskim Parku Narodowym - relacja Gabrieli Lasoty | Pobierz plik.


0:00
0:00
Zwiedzamy skansen architektury drewnianej ludności ruskiej Podlasia w Białowieży - relacja Gabrieli Lasoty | Pobierz plik.


0:00
0:00
Podziwiamy piękno szlaków pieszych i rowerowych Puszczy Białowieskiej - relacja Gabrieli Lasoty | Pobierz plik.


0:00
0:00
Odwiedzamy Rezerwat Pokazowy Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego - relacja Gabrieli Lasoty | Pobierz plik.


0:00
0:00
Odwiedzamy Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego - relacja Gabrieli Lasoty | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W ostatnim tygodniu naszej wakacyjnej akcji “Podlaskie nas rusza” przenosimy się do Białowieskiego Parku Narodowego. Puszcza Białowieska jest ostatnim w Europie lasem pierwotnym, to m.in. z tego powodu została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Słynie z największej na świecie wolno żyjącej populacji żubra.

Jednak na terenie Białowieskiego Parku Narodowego żyją też inne unikatowe gatunki zwierząt m.in. ryjówka średnia, zwana białowieską, czy rodzaj dużego chrząszcza - pachnica dębowa, wydzielająca kwiatowo-owocowy zapach. 

W Białowieży nie tylko przyroda może zaskoczyć. Na turystów czeka także Muzeum Przyrodniczo-Leśne, Rezerwat Pokazowy Żubrów, czy Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia. Każde z tych miejsc skrywa własne tajemnice.


Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego

To muzeum mieści się na terenie jedynego w Polsce - już nieistniejącego - pałacu carskiego. Jednocześnie jest najstarszym tego typu obiektem w polskich parkach narodowych.

Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego rozpoczęło swoją działalność już w okresie międzywojnia. Warto do niego zajrzeć.

Odwiedzających może zaskoczyć nie tylko ekspozycja stała, ale także stale zmieniające się wystawy czasowe.


Rezerwat Pokazowy Żubrów 

Żubr jest niewątpliwym symbolem Białowieskiego Parku Narodowego. Szczęśliwcy spotkali go w naturze, jednak na wszystkich tych, którym to się nie udało, czeka Rezerwat Pokazowy Żubrów. Choć żyją w nim nie tylko te majestatyczne zwierzęta.

Obecnie rodzaj zwierząt tzw. Bison reprezentują dwa gatunki - europejski żubr i północno-amerykański bizon. Ten pierwszy najliczniej w naturze występuje właśnie w Puszczy Białowieskiej.


Szlaki piesze i rowerowe w Puszczy Białowieskiej

To istny raj dla miłośników ciszy, natury i pięknych widoków. Szlaki piesze i rowerowe w Puszczy Białowieskiej mogą zaskoczyć. Na takiej wędrówce można spotkać między innymi najmniejszego ssaka żyjącego tylko w tym rejonie Polski.

Na wędrówkę po większości puszczańskich szlaków możemy wybrać się o każdej porze dnia i nocy, są one także bezpłatne. Wyjątkiem są ścieżki w Rezerwacie Ścisłym. Ceny biletów wstępu dla osób dorosłych zaczynają się od 8 złotych. Do ich zwiedzania będzie też potrzebna zgoda wydana przez Dyrektor Parku.


Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia w Białowieży

Białowieski Park Narodowy to nie tylko przyroda, można tutaj zobaczyć także miejsca związane z historią ludności niegdyś zamieszkującej te tereny. Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia przybliża odwiedzającym ich codzienność.

Wszystkie znajdujące się na terenie skansenu zabytkowe budowle powstały z darowizn osób prywatnych i członków Stowarzyszenia Skansen w Białowieży. Grupa działa nieprzerwanie od 2002 roku.


Jesień w Białowieskim Parku Narodowym

Lato powoli dobiega końca, a wraz z nim wakacyjna akcja Polskiego Radia Białystok - Podlaskie nas Rusza. To też czas, w którym możemy zauważyć pierwsze oznaki jesieni w Białowieskim Parku Narodowym.

Turyści od 1 września będą mogli podziwiać Białowieski Park Narodowy dłużej. Do północnej części parku, w okolicach ostoi żubrów Kosy Most będzie można przyjechać przed świtem i zostać aż do zmroku.




Białowieski Park Narodowy to dziesiąty punkt na trasie naszej wakacyjnej akcji "Podlaskie nas rusza". 



Podlaskie nas rusza - na wakacje wyruszamy w trasę



Przygotowaliśmy też wakacyjny konkurs, w którym do wygrania jest wiele "przyrodniczych" gadżetów.

Odpowiedzi na pytania konkursowe znajdziecie w relacjach naszych dziennikarzy. Słuchajcie uważnie!



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Zwiedzamy Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi


Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi zaczyna się tuż za rogatkami kilkudziesięciotysięcznej Łomży, zaraz za mostem w Piątnicy, i obejmuje nie tylko tereny przyrodnicze, ale także materialne świadectwa kultury mieszkańców tych ziem.



Podziwiamy piękno Narwiańskiego Parku Narodowego


W tym tygodniu w ramach akcji "Podlaskie nas rusza" odwiedziliśmy Narwiański Park Narodowy. Na bagiennych terenach "polskiej Amazonii" możemy spotkać m.in. wiele ciekawych zwierząt i ptaków, wybrać się na spływ kajakowy czy po prostu odpocząć od miejskiego zgiełku.



Zwiedzamy nadbużańskie Podlasie - m.in. Dolinę Bugu, Drohiczyn i Siemiatycze


W tym tygodniu zajrzeliśmy na nadbużańskie Podlasie. To jedno z najbardziej uroczych i wciąż nie do końca odkrytych miejsc w naszym regionie. Dolina Bugu, przyroda i wielokulturowość sprawiają, że jest to miejsce bardzo atrakcyjne dla turystów z różnych zakątków Polski i świata.



Piękno Suwalskiego Parku Krajobrazowego


Podlaskie nas rusza! W tym tygodniu odwiedziliśmy Suwalski Park Krajobrazowy, który - co tu dużo mówić - urzekł nas swoim pięknem. Bogactwo przyrody, malownicze akweny, zapierające dech w piersi widoki czy liczne ścieżki turystyczne - naprawdę warto tu przyjechać.



Zalew Siemianówka - raj dla plażowiczów i wędkarzy


Jedną z największych atrakcji woj. podlaskiego jest Zalew Siemianówka. Jest to trzeci pod względem powierzchni sztuczny zbiornik wodny w Polsce. Można tam spędzić czas, odpoczywając na plażach, spacerując czy jeżdżąc rowerem. Zalew jest też doskonale znany wszystkim amatorom wędkowania, którzy twierdzą, że można tu złowić nawet 2,5-metrowe sumy!



Jakie miejsca warto odwiedzić w Nadleśnictwach w okolicach Białegostoku?


Zobaczcie, co kryją lasy w okolicach Białegostoku. Odwiedziliśmy ciekawe, czasami mało znane miejsca w Nadleśnictwach Czarna Białostocka, Krynki, Supraśl i Dojlidy.



Co warto zobaczyć w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej?


Jakie atrakcje kryje Puszcza Knyszyńska? Sprawdzaliśmy to w tym tygodniu. Park to bogactwo roślin i zwierząt. Turyści znajdą tu wiele ścieżek edukacyjnych, tras rowerowych i widokowych wież. Można odwiedzić np. pokazową zagrodę żubrów i ogród botaniczny w Kopnej Górze lub rezerwat przyrody w Krzemionce.



Zwiedziliśmy Wigierski Park Narodowy


Wigierski Park Narodowy zachwyca dziką przyrodą i jeziorami. Kojarzy się przede wszystkim z półwyspem wigierskim i słynnym klasztorem, a także jednym z najpiękniejszych w kraju jezior, czyli Wigrami.



Turystyczne atrakcje Biebrzańskiego Parku Narodowego


Biebrzański Park Narodowy to miejsce, w którym dzika przyroda jest na wyciągnięcie ręki, ale to również ludzie, którzy spędzili tu całe życie, i regionalne potrawy. To największy park narodowy w Polsce, ale nie tylko jego wielkość świadczy o jego wyjątkowości. Żyje tu wiele gatunków zwierząt, które trudno spotkać w innych miejscach. W parku są kilometry szlaków, które...




 
 

"Dzika symfonia z miastem w tle" - prapremiera niezwykłego reportażu Joanny Sikory

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok