Zwiedzamy Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi

18 sierpnia 2024

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, fot. Adam Dąbrowski
Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, fot. Adam Dąbrowski



0:00
0:00
Zabytki Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Wędkowanie na Narwi - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Poznajemy nadnarwiańskie zioła - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Odwiedzamy Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Co jest wyjątkowe w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi? - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W kolejnym tygodniu naszej akcji "Podlaskie nas rusza - ruszamy w Podlaskie" pozostajemy jeszcze nad Narwią. Opuszczamy jednak tereny Narwiańskiego Parku Narodowego i razem z nurtem tej rzeki przenosimy się do Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.

To z jednej strony niejako kontynuacja obszarów przyrodniczych, przez które przepływają nasze najpiękniejsze rzeki, ale park ma własną specyfikę przez to, że położony jest głównie na terenach prywatnych użytkowanych rolniczo.

Co także wyjątkowe - zaczyna się tuż za rogatkami kilkudziesięciotysięcznej Łomży, zaraz za mostem w Piątnicy, i obejmuje nie tylko tereny przyrodnicze, ale także materialne świadectwa kultury mieszkańców tych ziem.


Zabytki w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi to przede wszystkim wyjątkowa przyroda, ale nie mniej ważne i ciekawe są materialne świadectwa tradycji i kultury tych ziem, czyli zabytki. Na przykład grodziska, które miały chronić przed barbarzyńskimi Jaćwingami i Litwinami, czy też późniejsze forty, zbudowane za czasów carskich, które miały być linią obrony przed potencjalnym najazdem z Prus.


Park leży między dwoma mostami

Od mostu do mostu - tak najkrócej można by określić obszar tego Parku. To, wraz z terenami przyległymi na obu brzegach, dolina rzeki Narew od mostu w Bronowie do mostu łączącego Łomżę z Piątnicą.

Obejmuje także kilkanaście miejscowości, w tym Drozdowo, gdzie jest siedziba parku, ale to, co najciekawsze i wyjątkowe, roztacza się poza obszarami zamieszkałymi przez ludzi.


Odwiedzamy Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich

Siedziba Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi mieści się w Drozdowie. W tej miejscowości mieści się także jeszcze jeden obiekt związany z nadnarwiańską przyrodą, a z racji swojej prezencji (i tego, że widoczny jest wcześniej, gdy wjeżdżamy od strony Łomży) często to tu zatrzymują się najpierw turyści odwiedzający te tereny. Mowa oczywiście o Muzeum Przyrody - Dworze Lutosławskich.


Poznajemy zioła rosnące na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi

Często o takich roślinach mówimy po prostu: zielsko. Tymczasem okazuje się, że to zioło i to bardzo wartościowe np. jako naturalny medykament.

Na terenach Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi jest mnóstwo takich właśnie roślin. Muzeum Przyrody w Drozdowie organizuje spotkania, prelekcje i warsztaty, podczas których każdy uczestnik może wzbogacić wiedzę na ich temat.


Wędkowanie na Narwi

Dawniej o Narwi mówiło się, że ta rzeka jest rajem dla wędkarzy.

Wraz z kolejnymi latami suchymi i działaniami - niestety - człowieka, rajem już nie jest, ale nadal na jej brzegu spotkać można wędkarzy nie tylko z najbliższych okolic, ale i takich, którzy przyjeżdżają nawet z odległych stron i zakładają całe obozowiska.

Najlepsze miejsca połowów znają jednak ci, którzy na Narwi wędkują od lat i nie ma ona dla nich tajemnic.




Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi to następny punkt na trasie naszej wakacyjnej akcji "Podlaskie nas rusza". 



Podlaskie nas rusza - na wakacje wyruszamy w trasę



Przygotowaliśmy też wakacyjny konkurs, w którym do wygrania jest wiele "przyrodniczych" gadżetów.

Odpowiedzi na pytania konkursowe znajdziecie w relacjach naszych dziennikarzy. Słuchajcie uważnie!



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Szukamy pierwszych oznak jesieni w Białowieskim Parku Narodowym


Lato powoli dobiega końca, a wraz z nim nasza wakacyjna akcja "Podlaskie nas rusza". To też czas, w którym możemy zauważyć pierwsze oznaki jesieni w Białowieskim Parku Narodowym.



Podziwiamy piękno Narwiańskiego Parku Narodowego


W tym tygodniu w ramach akcji "Podlaskie nas rusza" odwiedziliśmy Narwiański Park Narodowy. Na bagiennych terenach "polskiej Amazonii" możemy spotkać m.in. wiele ciekawych zwierząt i ptaków, wybrać się na spływ kajakowy czy po prostu odpocząć od miejskiego zgiełku.



Zwiedzamy nadbużańskie Podlasie - m.in. Dolinę Bugu, Drohiczyn i Siemiatycze


W tym tygodniu zajrzeliśmy na nadbużańskie Podlasie. To jedno z najbardziej uroczych i wciąż nie do końca odkrytych miejsc w naszym regionie. Dolina Bugu, przyroda i wielokulturowość sprawiają, że jest to miejsce bardzo atrakcyjne dla turystów z różnych zakątków Polski i świata.



Piękno Suwalskiego Parku Krajobrazowego


Podlaskie nas rusza! W tym tygodniu odwiedziliśmy Suwalski Park Krajobrazowy, który - co tu dużo mówić - urzekł nas swoim pięknem. Bogactwo przyrody, malownicze akweny, zapierające dech w piersi widoki czy liczne ścieżki turystyczne - naprawdę warto tu przyjechać.



Zalew Siemianówka - raj dla plażowiczów i wędkarzy


Jedną z największych atrakcji woj. podlaskiego jest Zalew Siemianówka. Jest to trzeci pod względem powierzchni sztuczny zbiornik wodny w Polsce. Można tam spędzić czas, odpoczywając na plażach, spacerując czy jeżdżąc rowerem. Zalew jest też doskonale znany wszystkim amatorom wędkowania, którzy twierdzą, że można tu złowić nawet 2,5-metrowe sumy!



Jakie miejsca warto odwiedzić w Nadleśnictwach w okolicach Białegostoku?


Zobaczcie, co kryją lasy w okolicach Białegostoku. Odwiedziliśmy ciekawe, czasami mało znane miejsca w Nadleśnictwach Czarna Białostocka, Krynki, Supraśl i Dojlidy.



Co warto zobaczyć w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej?


Jakie atrakcje kryje Puszcza Knyszyńska? Sprawdzaliśmy to w tym tygodniu. Park to bogactwo roślin i zwierząt. Turyści znajdą tu wiele ścieżek edukacyjnych, tras rowerowych i widokowych wież. Można odwiedzić np. pokazową zagrodę żubrów i ogród botaniczny w Kopnej Górze lub rezerwat przyrody w Krzemionce.



Zwiedziliśmy Wigierski Park Narodowy


Wigierski Park Narodowy zachwyca dziką przyrodą i jeziorami. Kojarzy się przede wszystkim z półwyspem wigierskim i słynnym klasztorem, a także jednym z najpiękniejszych w kraju jezior, czyli Wigrami.



Turystyczne atrakcje Biebrzańskiego Parku Narodowego


Biebrzański Park Narodowy to miejsce, w którym dzika przyroda jest na wyciągnięcie ręki, ale to również ludzie, którzy spędzili tu całe życie, i regionalne potrawy. To największy park narodowy w Polsce, ale nie tylko jego wielkość świadczy o jego wyjątkowości. Żyje tu wiele gatunków zwierząt, które trudno spotkać w innych miejscach. W parku są kilometry szlaków, które...




 
 

"Dzika symfonia z miastem w tle" - prapremiera niezwykłego reportażu Joanny Sikory

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok