Piękno Suwalskiego Parku Krajobrazowego

29 lipca 2024

Jezioro Hańcza w Suwalskim Parku Krajobrazowym, fot. Anna Auron-Wasilewska
Jezioro Hańcza w Suwalskim Parku Krajobrazowym, fot. Anna Auron-Wasilewska



0:00
0:00
Ścieżka edukacyjna wzdłuż doliny Czarnej Hańczy - relacja Anny Auron-Wasilewskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Anna Auron-Wasilewska odwiedza Wodziłki - osadę staroobrzędowców | Pobierz plik.


0:00
0:00
Góra Zamkowa w Szurpiłach - relacja Anny Auron-Wasilewskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Jezioro Hańcza - najgłębsze jezioro w Polsce - relacja Anny Auron-Wasilewskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Siedlisko młyńskie Turtul - relacja Anny Auron-Wasilewskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wycieczkę po Suwalskim Parku Krajobrazowym zaczynamy od siedliska młyńskiego Turtul

W kolejnym tygodniu wakacyjnej akcji Polskiego Radia Białystok "Podlaskie Nas Rusza" ruszamy do Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Tę podróż warto rozpocząć od siedliska młyńskiego Turtul. To tam mieści się siedziba Parku, ścieżka edukacyjna dla najmłodszych, a także punkt Informacji Turystycznej, który pomoże nam zaplanować dalszą podróż. To miejsce, które urzeka zarówno jednymi z najstarszych zabudowań na Suwalszczyźnie, jak i bogactwem przyrody. Znajduje się ono bowiem w dolinie Czarnej Hańczy. 

Wstęp do siedziby Suwalskiego Parku Krajobrazowego jest bezpłatny. Ścieżka edukacyjna jest dostępna w lipcu i sierpniu. Dojechać tam można jedynie własnym transportem.



Jezioro Hańcza - najgłębsze jezioro w Polsce

Jedną z największych atrakcji Suwalskiego Parku Krajobrazowego jest Jezioro Hańcza. To najgłębszy akwen w Polsce. Przyciąga turystów czystą wodą, a także licznymi głazami rozlokowanymi u jego brzegów. Największy z nich, kamień graniczny, ma ponad 11 metrów w obwodzie. To także raj dla wędkarzy i miłośników sportów wodnych. Na jeziorze można uprawiać żeglarstwo, kajakarstwo i windsurfing. Jest ono także popularnym miejscem do nurkowania.    

Większość brzegów jeziora Hańcza jest niedostępna, ponieważ otacza je wysoka i stroma skarpa. Miłośnicy kąpieli znajdą tam dwie plaże: w Błaskowiźnie i w Starej Hańczy. Pierwsza z pomostem i rozbudowaną infrastrukturą, a druga bardziej kameralna z długim, płytkim brzegiem. Idealna dla rodzin z dziećmi. 


Góra Zamkowa w Szurpiłach - od IX do XIII wieku zamieszkiwali tam Jaćwingowie

Suwalski Park Krajobrazowy zachwyca nagromadzeniem jezior i wzgórz. Jak bardzo różnorodny jest ten teren, najlepiej zobaczyć ze szczytu Góry Zamkowej w Szurpiłach. Wznosi się ona na wysokość nieco ponad 228 m n.p.m. i otaczają ją cztery jeziora. Przyciąga ona nie tylko turystów żądnych malowniczych krajobrazów, ale także miłośników historii, bowiem prawdopodobnie od IX do XIII wieku zamieszkiwali ją Jaćwingowie. 

Suwalski Park Krajobrazowy to dobre miejsce nie tylko dla tych szukających ciszy, spokoju i pięknych widoków. Można tam też się trochę zmęczyć, przemierzając jego wzgórza rowerem. W sumie znajdziemy tam sześć tras rowerowych. Oprócz tej "Na Górę Zamkową", można wybrać trasę "Wokół Jeziora Hańcza", "Doliną Czarnej Hańczy z Suwałk do Suwalskiego Parku Krajobrazowego", "Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo", "Podlaski Szlak Bociani" i "Do Smolnik".


Wodziłki - osada staroobrzędowców w malowniczej dolinie rzeki Szeszupa

Przemierzając ścieżki Suwalskiego Parku Krajobrazowego, wąską szutrową drogą dojechać można do wsi Wodziłki. Osada położona jest wśród lasów i pagórków, w malowniczej dolinie rzeki Szeszupa. Założyli ją w XVIII wieku staroobrzędowcy. 

W czasach świetności Wodziłki zamieszkiwało około stu rodzin, dziś zostało ich tylko pięć. Stoi tam jeszcze kilka drewnianych domów, a punktem głównym jest molenna - świątynia, w której modlą się do dziś. 

Ci, którzy we wsi pozostali, wciąż używają rosyjskiej gwary i pielęgnują swoje tradycje. Z niektórych musieli jednak zrezygnować. Z powodu małej liczebności, dopuszczają małżeństwa z innowiercami. O historii tego miejsca i o tym, co jeszcze można tam do dziś zobaczyć opowiada Krzysztof Snarski - etnograf z Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

W Wodziłkach można również znaleźć łaźnię parową zwaną czarną banią. Czarną, bo popiół z kamiennego pieca opalanego tradycyjnie drewnem osmala jej wnętrze. Obok stoi lodowata glinianka z widokiem na zabytkową molennę. Staroobrzędowcy kąpieli w bani zażywają do dziś.


Dolina Czarnej Hańczy

Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego jest 9 ścieżek edukacyjnych. Najciekawszą z nich powędrujemy wzdłuż doliny Czarnej Hańczy. Na szlaku można zobaczyć między innymi oz turtulski, dolinę zawieszoną oraz rezerwat przyrody „Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą”. To miejsce zachwyca niezwykle malowniczym, pełnym pagórków krajobrazem. Pokonać trasę możemy wyłącznie pieszo. 

Przespacerowaliśmy się, więc doliną Czarnej Hańczy, a w okolicy Bachanowa, gdzie rzeka szumi niczym potok górski spotkaliśmy Sylwię Racis z Suwalskiego Parku Krajobrazowego, która opowiedziała nam o tym miejscu dużo więcej.


Suwalski Park Krajobrazowy to szósty punkt na trasie naszej wakacyjnej akcji "Podlaskie nas rusza". 



Podlaskie nas rusza - na wakacje wyruszamy w trasę



Przygotowaliśmy też wakacyjny konkurs, w którym do wygrania jest wiele "przyrodniczych" gadżetów.

Odpowiedzi na pytania konkursowe znajdziecie w relacjach naszych dziennikarzy. Słuchajcie uważnie!



Przeczytaj, zanim skomentujesz



Zalew Siemianówka - raj dla plażowiczów i wędkarzy


Jedną z największych atrakcji woj. podlaskiego jest Zalew Siemianówka. Jest to trzeci pod względem powierzchni sztuczny zbiornik wodny w Polsce. Można tam spędzić czas, odpoczywając na plażach, spacerując czy jeżdżąc rowerem. Zalew jest też doskonale znany wszystkim amatorom wędkowania, którzy twierdzą, że można tu złowić nawet 2,5-metrowe sumy!



Jakie miejsca warto odwiedzić w Nadleśnictwach w okolicach Białegostoku?


Zobaczcie, co kryją lasy w okolicach Białegostoku. Odwiedziliśmy ciekawe, czasami mało znane miejsca w Nadleśnictwach Czarna Białostocka, Krynki, Supraśl i Dojlidy.



Co warto zobaczyć w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej?


Jakie atrakcje kryje Puszcza Knyszyńska? Sprawdzaliśmy to w tym tygodniu. Park to bogactwo roślin i zwierząt. Turyści znajdą tu wiele ścieżek edukacyjnych, tras rowerowych i widokowych wież. Można odwiedzić np. pokazową zagrodę żubrów i ogród botaniczny w Kopnej Górze lub rezerwat przyrody w Krzemionce.



Zwiedziliśmy Wigierski Park Narodowy


Wigierski Park Narodowy zachwyca dziką przyrodą i jeziorami. Kojarzy się przede wszystkim z półwyspem wigierskim i słynnym klasztorem, a także jednym z najpiękniejszych w kraju jezior, czyli Wigrami.



Turystyczne atrakcje Biebrzańskiego Parku Narodowego


Biebrzański Park Narodowy to miejsce, w którym dzika przyroda jest na wyciągnięcie ręki, ale to również ludzie, którzy spędzili tu całe życie, i regionalne potrawy. To największy park narodowy w Polsce, ale nie tylko jego wielkość świadczy o jego wyjątkowości. Żyje tu wiele gatunków zwierząt, które trudno spotkać w innych miejscach. W parku są kilometry szlaków, które...




 
 

IGRZYSKA 2024

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok