Jakie miejsca warto odwiedzić w Nadleśnictwach w okolicach Białegostoku?

15 lipca 2024

Silvarium w Poczopku, fot. Rafał Supiński/Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku
Silvarium w Poczopku, fot. Rafał Supiński/Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku



0:00
0:00
Muzeum Szkodnictwa Leśnego w Nadleśnictwie Czarna Białostocka - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Silvarium w Poczopku - leśny ogród, który każdy powinien odwiedzić - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Ścieżka Bartnicza koło miejscowości Łaźnie - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Jarosław Krawczyk i Renata Reda odkrywają tajemnicę topoli w uroczysku Izoby i zwiedzają okolice zbiornika wodnego w leśnictwie Zielona | Pobierz plik.


0:00
0:00
Na wycieczkę niedaleko Białegostoku z Jarosławem Krawczykiem z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku wybrała się Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Odwiedzamy Uroczysko Majówka 

Na wycieczkę niedaleko Białegostoku z Jarosławem Krawczykiem z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku wybrała się nasza dziennikarka Renata Reda. Odwiedzili Uroczysko Majówka przy trasie z Białegostoku do Gródka, gdzie turyści mogą zrobić piknik. Stąd można pieszo lub rowerem wyruszyć do osady leśnej Izoby, gdzie możemy zobaczyć pozostałości po dawnej leśniczówce.


Ciekawe miejsca w Nadleśnictwie Dojlidy

Przy dawnej leśniczówce Izoby, niedaleko skrzyżowania znajduje tragiczna pamiątka z czasów wojny - na pniu topoli przybita jest tablica z tajemniczą inskrypcją i szpadel z wyrytym napisem. Jarosław Krawczyk i Renata Reda próbują odkryć tajemnicę tego miejsca.

Odwiedzają również okolice zbiornika wodnego w leśnictwie Zielona - urokliwe, malownicze i ciche miejsce, gdzie można zatrzymać się, odpocząć i łowić ryby.


Ścieżka Bartnicza koło miejscowości Łaźnie

Ścieżka Bartnicza zlokalizowana jest koło miejscowości Łaźnie. Najlepiej jest tam dojechać z Kopnej Góry, skręcając na Lipowy Most i drogą żwirową w kierunku wsi łaźnie, około dwóch kilometrów od asfaltu. Ścieżka Bartnicza ma około kilometra długości, tworzy zamkniętą pętlę. Na ścieżce mamy dwie kłody bartne oraz trzy barcie.

Z Krzysztofem Łaziukiem o Ścieżce Bartniczej koło wsi Łaźnie rozmawiała Renata Reda.


Silvarium w Poczopku - leśny ogród, który każdy powinien odwiedzić

To jedna z największych atrakcji turystycznych w naszym regionie, chętnie odwiedzana przez całe rodziny. Ogród leśny Silvarium w Poczopku, przy siedzibie Nadleśnictwa Krynki. Miejsce to zaskakuje rozmiarami i pomysłowością.

Silvarium w Poczopku można zwiedzać za darmo od świtu do zmierzchu. Natomiast Galerię "Na Skraju Puszczy" można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 - 15:00, a w dni wolne od pracy - w godzinach 9:00 - 17:00.

Po galerii Renatę Redę oprowadza zastępca nadleśniczego Marek Chilimoniuk.   


Muzeum Szkodnictwa Leśnego w Nadleśnictwie Czarna Białostocka

Mało kto chyba wie, że w naszym regionie mamy Muzeum Szkodnictwa Leśnego. Mieści się ono w Czarnej Białostockiej. Można się tam przekonać, jakim szkodnikiem bywa człowiek, który m.in. kłusuje na zwierzęta.  

Muzeum w Czarnej Białostockiej można zwiedzać za darmo, tylko wcześniej trzeba umówić się z leśnikami, którzy chętnie po nim oprowadzą. Kontakt do nich jest na stronie Nadleśnictwa w Czarnej Białostockiej (Telefon: 85 710 33 80).

Do muzeum zaprasza Wojciech Rudnik z Nadleśnictwa Czarna Białostocka.




Nadleśnictwa położone w okolicy Białegostoku to kolejny punkt na trasie naszej wakacyjnej akcji "Podlaskie nas rusza". W następnych tygodniach nasi dziennikarze odwiedzą inne malownicze miejsca w regionie. 



Podlaskie nas rusza - na wakacje wyruszamy w trasę



Przygotowaliśmy też wakacyjny konkurs, w którym do wygrania jest wiele "przyrodniczych" gadżetów.

Odpowiedzi na pytania konkursowe znajdziecie w relacjach naszych dziennikarzy. Słuchajcie uważnie!




Przeczytaj, zanim skomentujesz

Szukamy pierwszych oznak jesieni w Białowieskim Parku Narodowym


Lato powoli dobiega końca, a wraz z nim nasza wakacyjna akcja "Podlaskie nas rusza". To też czas, w którym możemy zauważyć pierwsze oznaki jesieni w Białowieskim Parku Narodowym.



Zwiedzamy Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi


Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi zaczyna się tuż za rogatkami kilkudziesięciotysięcznej Łomży, zaraz za mostem w Piątnicy, i obejmuje nie tylko tereny przyrodnicze, ale także materialne świadectwa kultury mieszkańców tych ziem.



Podziwiamy piękno Narwiańskiego Parku Narodowego


W tym tygodniu w ramach akcji "Podlaskie nas rusza" odwiedziliśmy Narwiański Park Narodowy. Na bagiennych terenach "polskiej Amazonii" możemy spotkać m.in. wiele ciekawych zwierząt i ptaków, wybrać się na spływ kajakowy czy po prostu odpocząć od miejskiego zgiełku.



Zwiedzamy nadbużańskie Podlasie - m.in. Dolinę Bugu, Drohiczyn i Siemiatycze


W tym tygodniu zajrzeliśmy na nadbużańskie Podlasie. To jedno z najbardziej uroczych i wciąż nie do końca odkrytych miejsc w naszym regionie. Dolina Bugu, przyroda i wielokulturowość sprawiają, że jest to miejsce bardzo atrakcyjne dla turystów z różnych zakątków Polski i świata.



Piękno Suwalskiego Parku Krajobrazowego


Podlaskie nas rusza! W tym tygodniu odwiedziliśmy Suwalski Park Krajobrazowy, który - co tu dużo mówić - urzekł nas swoim pięknem. Bogactwo przyrody, malownicze akweny, zapierające dech w piersi widoki czy liczne ścieżki turystyczne - naprawdę warto tu przyjechać.



Zalew Siemianówka - raj dla plażowiczów i wędkarzy


Jedną z największych atrakcji woj. podlaskiego jest Zalew Siemianówka. Jest to trzeci pod względem powierzchni sztuczny zbiornik wodny w Polsce. Można tam spędzić czas, odpoczywając na plażach, spacerując czy jeżdżąc rowerem. Zalew jest też doskonale znany wszystkim amatorom wędkowania, którzy twierdzą, że można tu złowić nawet 2,5-metrowe sumy!



Co warto zobaczyć w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej?


Jakie atrakcje kryje Puszcza Knyszyńska? Sprawdzaliśmy to w tym tygodniu. Park to bogactwo roślin i zwierząt. Turyści znajdą tu wiele ścieżek edukacyjnych, tras rowerowych i widokowych wież. Można odwiedzić np. pokazową zagrodę żubrów i ogród botaniczny w Kopnej Górze lub rezerwat przyrody w Krzemionce.



Zwiedziliśmy Wigierski Park Narodowy


Wigierski Park Narodowy zachwyca dziką przyrodą i jeziorami. Kojarzy się przede wszystkim z półwyspem wigierskim i słynnym klasztorem, a także jednym z najpiękniejszych w kraju jezior, czyli Wigrami.



Turystyczne atrakcje Biebrzańskiego Parku Narodowego


Biebrzański Park Narodowy to miejsce, w którym dzika przyroda jest na wyciągnięcie ręki, ale to również ludzie, którzy spędzili tu całe życie, i regionalne potrawy. To największy park narodowy w Polsce, ale nie tylko jego wielkość świadczy o jego wyjątkowości. Żyje tu wiele gatunków zwierząt, które trudno spotkać w innych miejscach. W parku są kilometry szlaków, które...




 
 

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok