ZOBACZ TEŻ:
"Ten dom nazywa się Radość" - reportaż Doroty Sokołowskiej
8.01.2024, 06:57
Czy święta mogą trwać przez dwa tygodnie? To jest możliwe na Podlasiu, gdzie mieszkają mieszane małżeństwa. To w ich domach brzmią polskie i białoruskie kolędy, a spotkaniom rodzinnym nie ma końca. Na białostockiej Wygodzie w jednym z domów wigilię przygotowuje się się dwa razy, a potem podwójnie także świętuje w gronie trzydziestu osób.
"Gwiazdy nad Jaryłówką" - audycja Doroty Sokołowskiej
25.11.2023, 21:02
"Podlasie jest płaskie. Nad równiną Podlasia unosi się melancholia" - te dwa zdania kultowej książki "Metafizyka prowincji" pamięta każdy, kto interesuje się literaturą. Jan Kamiński, pisarz, autor felietonów związany z Kartkami rozmawiał w niej z ważnymi postaciami z regionu, szukając tego co zbliża i oddala od Podlasia.
"Ocalały Bialystoker" - reportaż Doroty Sokołowskiej
12.09.2023, 06:00
Ben Midler - to ostatni Bialystoker, który pamięta zagładę Żydów w Białymstoku. W Stanach Zjednoczonych odnalazła go pisarka Marta Sawicka – Danielak i opisała jego historię w książce. Ben przeżył Majdanek, Bliżyn, Auschwitz-Birkenau, Oranienburg, Sachsenhausen. Teraz wrócił do Białegostoku, żeby opowiedzieć o historii, którą nosi w sercu przez całe życie.
"Wplątani w Karo" - reportaż Doroty Sokołowskiej
1.05.2024, 09:07
Co zostało po największej fabryce w gminie Gródek, która przez prawie pół wieku zatrudniała mnóstwo osób? Zdjęcia, maszyny, ubrania - a wśród nich kolorowe kalesony i fartuchy, bluzeczki i sportowe kostiumy, w których ćwiczyło się na wuefie.
"Zapach łąki" - reportaż Doroty Sokołowskiej
9.09.2024, 10:00
To miała być prawdziwa perła - Kombinat Łąkarski Wizna w Grądach Woniecko. Wybudowano w latach 60. XX w. w większości na nadnarwiańskich bagnach, które osuszono.
"Filcowe korale" - reportaż Doroty Sokołowskiej
20.10.2023, 05:00
Są jak koraliki w naszyjniku - kolorowe i różne, ale łączy je trudne doświadczenie. Każda z nich walczyła z chorobą onkologiczną, wszystkie były śmiertelnie przerażone tym, co dalej. Dlatego mówią, że są sfilcowane, dotknięte tym, co przyniosło życie.
"Waga złomu" - reportaż Doroty Sokołowskiej [fotokast]
18.01.2024, 00:01
Zrobił najdłuższy rower w Białymstoku, który jeździ. Naprawia zezłomowane przedmioty, ciesząc się, że daje im nowe życie. Działa charytatywnie i proekologicznie, ucząc szacunku do rzeczy wytworzonych przez ludzkie ręce.
"Zapach ognia, smak metalu" - reportaż Doroty Sokołowskiej
30.10.2023, 00:01
Kuźnia talentów, kuźnia smaków - z tym najczęściej teraz kojarzy nam się to słowo. Prawdziwe kuźnie znikają z naszego otoczenia i języka. A tymczasem w Augustowie mieszka artysta kowal, który zafascynował się pracą w ramach tej dziedziny sztuki.
"Zamaskowani" - reportaż Doroty Sokołowskiej
12.05.2020, 00:01
Oddzielamy się od siebie maseczkami, unikamy kontaktów, trzymamy dystans. Maska stała się symbolem Covid -19, ale trzeba pamiętać, że była znana od początków ludzkości.
"Nocą i w kolorze" - reportaż Doroty Sokołowskiej
27.04.2020, 00:01
W czasach pandemii szukamy kolorów, które rozjaśniają nam świat, a kiedyś mogliśmy je znaleźć... na ulicach Białegostoku. Dawały je neony: żonkil, olimpijskie kółka, rycerz, tęcza. Cały Białystok lśnił i błyskał na kolorowo!
"Bałagan w wierszach" - reportaż Doroty Sokołowskiej
18.03.2020, 00:01
Jest wybitnym reżyserem, jego sztuki zapadają w pamięć, a cykl "Krótkich kursów…" to już kultowe przedstawienia. Mało kto wie, że Wojciech Szelachowski imał się różnych zajęć, kiedyś miał nawet własny kiosk z gazetami.
"Dom w dolinie" - reportaż Doroty Sokołowskiej
26.02.2020, 00:01
Dolina, jako miejsce najważniejsze w życiu - tak można podsumować wybór miejsca, a potem mieszkanie i tworzenie na wzgórzu w Drozdowie. Wybrał je poeta i dramaturg Henryk Gała i przeniósł się tu z Wrocławia w latach siedemdziesiątych. Nazwał je Księstwem Nadnarwiańskim i wielokrotnie w poezji wracał do Doliny, pisanej wielką literą - tak ważnym symbolem się okazała.
"Piękno jest w środku kamienia" - reportaż Doroty Sokołowskiej
12.03.2024, 00:01
Łączy ze sobą najszlachetniejsze z kamieni i zatapia je w złocie. Lubi opowiadać o turmalinach, które docenia za wspaniałą kolorystykę. Uszczęśliwia kobiety prawdziwymi arcydziełami, które noszą na sobie: pierścionkami czy kolczykami.
"Testament pani Stefanii" - reportaż Doroty Sokołowskiej
19.06.2019, 00:01
Wszystko jest tam nietypowe: dojazd przez aleję prawie stuletnich drzew, rozmach - zwłaszcza po remoncie wspaniale wyglądające zaplecze - korty, boiska, najnowocześniejsze pomoce szkolne, a przede wszystkim patronka i założycielka szkoły w Krzyżewie – Stefania Karpowicz.
"Cała Twoja" – reportaż Doroty Sokołowskiej
7.08.2019, 00:01
Nigdy nie sądziła, że będzie żyć właśnie tak. Życie konsekrowane widziała jako wielkie wyzwanie i trud nie do uniesienia. Tymczasem pewnego dnia poczuła potrzebę złożenia ślubów Jezusowi i mimo wielu przeszkód - od czterech lat żyje tak, jakby był jej mężem. Odpiera ironiczne komentarze, mówiąc, że taka relacja uczy ją cierpliwości i większej uwagi na drugiego, potrzebującego pomocy człowieka.
„Rzemieślnik zawsze pierwszy. Bema 11”- reportaż Doroty Sokołowskiej
23.07.2019, 10:01
Jedno z najważniejszych miejsc Białegostoku w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych - rynek na Bema. To tu powstała pierwsza galeria w mieście czyli Rzemieślnik przy Bema 11. Historia budynku jest powiązana z dożynkami centralnymi, które w 1973 r. odbywały się w Białymstoku. Ówczesne władze chcąc zlikwidować zbiorowisko obskurnych budek na Siennym Rynku zezwoliły na budowę pierwszego w naszym regionie pawilonu, mieszczącego prywatnych rzemieślników i kupców.
"A to historia. Zambrów" - reportaż Doroty Sokołowskiej
20.11.2018, 09:17
Zambrów- niewielkie miasto z dużą historią wojskowości. To tu nauki pobierał w Mazowieckiej Szkole Rezerwy Artylerii Konstanty Ildefons Gałczyński, a chłopcy, z korzeniami szlacheckimi jeszcze do II połowy XX wieku nosili specjalne fryzury, jak ich pradziadowie. Zambrów słynie z dawnych zakładów włókienniczych, pracowało w nich więcej osób niż w samym mieście.
Ma też piękny cmentarz, a także sporo lokalnych historyków, którzy pielęgnują pamięć.
"Uśmiech do całego świata" - reportaż Doroty Sokołowskiej
2.11.2018, 00:01
Zanim został gwiazdą telewizyjną i radiową, znaną w całej Polsce - pracował w biurze marketingu Polskiego Radia Białystok. Bogdan Sawicki to był dla nas po prostu Boguś - chłopak z uroczym uśmiechem, serdeczny, ciepły, tworzący głębokie relacje z wieloma osobami. Był nie tylko naszym przyjacielem, także świadkiem na ślubach czy ojcem chrzestnym naszych dzieci.
"Na końcu świata" - reportaż Doroty Sokołowskiej
26.06.2019, 00:48
Mała miejscowość tuż przy naszej wschodniej granicy - Chomontowce. Kiedyś mieszkało tu dużo ludzi, a wieś tętniła życiem. Teraz starsi umarli, a młodsi powyjeżdżali do pobliskich miast, w miejscowości jest tylko kilka zamieszkałych domów.
Nie przeszkadza to jednak robić w jednym z nich spotkań literacko-artystycznych, na których bawić się mogą miejscowi z przyjezdnymi. Takie spotkania zapoczątkował nasz nieżyjący kolega redakcyjny Wiesław Szymański...
"Śledzik w poezji" reportaż Doroty Sokołowskiej
17.07.2018, 00:01
Wszystko zaczęło się dwadzieścia lat temu. Niby banalny "Wieczór Cebulowy" zapoczątkował Salon Muz, który narodził się na drugim piętrze jednego z białostockich bloków. Takich spotkań, inspirowanych kulturą, z muzyka graną na żywo, wierszami i limerykami czytanymi przez znanych poetów i pisarzy, z prywatnymi wernisażami - było prawie czterdzieści.
"Sztuka życia" - reportaż Doroty Sokołowskiej
24.01.2023, 10:01
Jak Michał Anioł, rzeźbi we włoskim marmurze. I podobnie jak starożytni artyści, ma pracownię w domu, bo tu sztuka najlepiej łączy się z życiem. Michał Jackowski to znany nie tylko w Białymstoku rzeźbiarz.
"Twarze romantyzmu" - reportaż Doroty Sokołowskiej
30.07.2019, 00:01
Dwa spojrzenia na jedną z najważniejszych epok w literaturze polskiej i dwie różne osobowości. Profesor Halinę Krukowską z Uniwersytetu w Białymstoku pamiętają wszyscy studenci polonistyki: była wymagająca, ale też oddana nauce. To ona stworzyła w Białymstoku silny ośrodek badań nad „czarnym romantyzmem”. Choć zdać egzamin u pani profesor nie było łatwo…
Z książek profesor Aliny Kowalczykowej uczyli się wszyscy przyszli filologowie. Jest autorką monumentalnych słowników i monografii. Cały czas pracuje, tym razem nad uporządkowaniem historii rodzinnej, a zwłaszcza ojca Stanisława Lorenza, znanego muzeologa.
"Taka historia" - reportaż Doroty Sokołowskiej
25.01.2024, 12:01
Czy ponad 40 lat to dużo czy mało? Co nam zostaje w pamięci z wydarzeń sprzed lat? I co zostaje w kronikach policyjnych czy aktach prokuratorskich? Zwłaszcza, jeśli chodzi o słynną kradzież kolekcji bursztynu w Łomży.
"Ten wielki dzień" reportaż Doroty Sokołowskiej i Olgi Gordiejew
10.08.2018, 00:01
W kościele czy w plenerze? Gdzie chcemy sobie ślubować, że „nie opuścimy się na wieki”? Okazuje się, że białostoczanie podchodzą do tego wyjątkowego dnia tradycyjnie, najczęściej wybierając mszę świętą z błogosławieństwem kapłana. Nie brakuje jednak par decydujących się na śluby w balonie, na pomoście, dachu opery czy w ogrodzie restauracji.
"Drugie życie szkoły" - reportaż Doroty Sokołowskiej
9.07.2018, 00:02
Miejsce to przez długie lata tętniło życiem, ale od wielu lat szkoła w Pietkowie stoi zamknięta, nikt się w niej nie uczy. Ma wielką historię i uczniów, jak Barbara Kraszewska, którzy ciągle wracają do niej pamięcią. Mieszkańcy nie mogli jednak patrzeć na to, jak niszczeje, więc postanowili ponownie wziąć sprawy we własne ręce. Budynek szkoły w Pietkowie dostał drugą szansę.
"Legenda o Kontrastach" – reportaż Doroty Sokołowskiej
29.06.2018, 00:01
Minęło 50 lat od powstania „Kontrastów”, w 1990 roku wydano ich ostatni numer. Gazeta zaczynała działalność jako „jednodniówka”, aż stała się magazynem dokumentującym białostockie życie artystyczne.
"Kawa z kogucikiem czyli historia Empiku" - reportaż Doroty Sokołowskiej
23.03.2023, 11:01
Kawa i malutki andrucik - to pierwsze skojarzenie z dawnym Klubem Międzynarodowej Książki i Prasy czyli Empikiem. Nieistniejąca kawiarnia przy Sienkiewicza przez dziesiątki lat PRL-u skupiała życie towarzyskie i artystyczne dawnego Białegostoku. Drugie skojarzenie to niepowtarzalna atmosfera, którą tworzyła białostocka elita artystyczna, nie do podrobienia we współczesnym świecie.
"Dyktando" - reportaż Doroty Sokołowskiej
23.10.2018, 00:01
Mieszkają na Łotwie od pokoleń. Bardzo często w domu posługują się kilkoma językami, najczęściej łotewski, rosyjskim. Polski słychać tylko w domach, gdzie są jeszcze dziadkowie, pamiętający swój rodzinny język. A jednak- wybierają polskie przedszkola i szkoły, słuchają polskiego radia i czytają polską literaturę, najczęściej klasyczną.