Dziennikarka Redakcji Aktualności. Pracuje w newsroomie od 1998 roku. Poza przygotowywaniem wiadomości relacjonuje wydarzenia z zakresu: ochrony środowiska, ekologii, opieki nad zwierzętami. Współpracuje z organizacjami związanymi z turystyką, ekologią i opieką nad zwierzętami, a także z parkami narodowymi i instytucjami związanymi z ochroną środowiska.
Autorka wielu reportaży o tej tematyce, magazynu Ekosfera, serwisu turystycznego. Wcześniej prowadziła m.in. audycje: ekologiczną - Zielone oko i o problemach młodzieży - Sami o Sobie. Autorka audycji: „Kto pyta, nie błądzi”, „Mądre odpowiedzi – na głupie pytania”, „W 60 dni dookoła Podlasia”, „W zaciszu lasu”, „Kwiatki prababki”, a także felietonów o historii przedmiotów użytkowych. Przez wiele lat organizowała akcję Zielonym do Góry, w której rozdawaliśmy drzewa naszym słuchaczom.
Nagrody i wyróżnienia:
styczeń 2015 r.: Honorowe wyróżnienie w kategorii im. prof. Stefana Myczkowskiego za publikacje o problemach ochrony środowiska. Jury doceniło reportaż pt. "Gdzie człowieka sumienie..."
grudzień 2014 r.: ścisły finał - nominacja w kategorii MEDIA (jako jedna z trzech ogólnopolskich mediów) w konkursie "Popularyzator Nauki". Konkurs organizowany przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jury doceniło wkład w popularyzowanie nauki a zwłaszcza cykl popularno-naukowy „Kto pyta nie błądzi”
maj 2014 r. - Podlaska Marka Roku - Konkurs literacko-plastyczny pamięci profesor Simony Kossak. Nagrodę dostało Polskie Radio Białystok. Aneta Gałaburda jest pomysłodawcą i realizatorem akcji. W konkursie dzieci piszą opowiadania i wykonują prace plastyczne. Najlepsze znajdują się potem w wydanej przez radio książeczce "Opowiadajki", która trafia za darmo do szpitali, hospicjów itp.
2004 rok: nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego za audycję "Ostatni strzał" – to porażająca opowieść o myślistwie jako przyjemności zabijania zwierząt.
2003 rok: honorowe wyróżnienie w Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w kategorii im. prof. Stefana Myczkowskiego za publikację z dziedziny Ochrony środowiska za reportaż "Jeden rytm". To reportaż o pomyśle zamknięcia Puszczy Białowieskiej dla samochodów.
2003 rok: wyróżnienie za reportaż przygotowany wspólnie z Alicją Pietruczuk pt. „Kare, gniade i kasztanki” w Ogólnopolskim Konkursie na Reportaż i Dokument Radiowy „Polska i Świat 2003”. Rolnicy z białostockiej wsi wspominają dawne czasy, gdy koń w gospodarstwie był niemal członkiem rodziny.
Zainteresowania: psychologia, nauka, medycyna, sztuka, polityka, przyroda. W wolnych chwilach zadaje dużo pytań i szuka odpowiedzi, słucha i śpiewa, lepi w glinie, maluje na szkle, podgląda przyrodę i zwierzęta, fotografuje. Jak tlenu potrzebuje: piosenki aktorskiej, francuskiej, poezji śpiewanej, śpiewania, wrażliwych ludzi, podróży małych i dużych, zwierząt, jezior i żagli, poczucia humoru.
Aneta przy pracy: