Radio Białystok | Koronawirus | Pfizer tymczasowo zmniejsza dostawy szczepionek przeciw COVID-19 dla Europy
Norweski Instytut Zdrowia Publicznego oznajmił w piątek (15.01), że koncern Pfizer zdecydował się tymczasowo ograniczyć dostawy szczepionek przeciw COVID-19 dla całej Europy. Powodem są starania firmy, by zwiększyć produkcję preparatu.
Pfizer zapowiada znaczące zwiększenie dostępności szczepionek w lutym
Koncern Pfizer zapowiedział w piątek (15.01), że zamierza znacząco zwiększyć produkcję swojej szczepionki przeciw COVID-19, czego efektem ma być zwiększona dostępność preparatu od końca lutego. Tymczasem rozmiary dostaw do Europy mogą być mniejsze.
Według zapowiedzi Pfizera koncern będzie starał się zwiększyć liczbę wyprodukowanych w tym roku dawek szczepionki do 2 mld. To 700 mln więcej, niż pierwotnie zakładano. Jak stwierdziła firma, zanim jednak do tego dojdzie, rozmiar dostaw z fabryki w Puurs w Belgii może ulec wahaniom.
Jako pierwszy o zmniejszonej dostawie szczepionek Pfizera poinformował w piątek Norweski Instytut Zdrowia Publicznego, który zamiast spodziewanych 43,8 tys. dawek otrzymał 36 tys.
Dworczyk: być może ograniczenie dostaw przez firmę Pfizer wpłynie na tempo szczepień masowych
Być może ograniczenie dostaw szczepionki przeciw COVID-19 dla całej Europy wpłynie na tempo szczepień masowych, ale o tym będziemy mogli powiedzieć dopiero, jak Pfizer oficjalnie przedstawi nam, o ile zostaną zmniejszone dostawy - powiedział w piątek (15.01) szef KPRM Michał Dworczyk.
Podkreślił, że koncern tłumaczy tę sytuację "faktem przeskalowania produkcji".
Podobno firma ma zwiększyć moce produkcyjne, a w tym celu potrzebna jest pewne przerwa technologiczna i z tego wynika zmniejszenie dostaw, ale w związku z zapowiedziami firmy, można się spodziewać, że w dalszych tygodniach te dostawy będą znacząco większe
- powiedział szef KPRM.
Sześć państw UE wystosowało list do KE ws. ograniczeń dostaw szczepionki Pfizera
Sześć państw Unii Europejskiej domaga się zapewnienia stabilnych i punktualnych dostaw szczepionek przeciwko COVID-19, wyprodukowanych przez konsorcjum Pfizer/BioNTech. Pod listem do Komisji Europejskiej podpisali się ministrowie zdrowia Szwecji, Danii, Finlandii, Estonii, Łotwy i Litwy, którzy podkreślili, że sytuacja jest dla nich "nie do zaakceptowania".
Podpisani pod listem do Komisji Europejskiej ministrowie podkreślają, że opóźnienia w dostawach uderzają w ich plany szczepień oraz powodują zmniejszenie ich wiarygodności.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ze swej strony zapewniła, że mimo zapowiadanego spowolnienia Pfizer obiecał, iż wszystkie szczepionki, oczekiwane przez UE w pierwszym kwartale tego roku, zostaną dostarczone zgodnie z planem.
Po ogłoszeniu zbliżających się opóźnień w produkcji od razu zadzwoniłam do dyrektora zarządzającego firmy Pfizer (…) Zapewnił mnie, że dostawa wszystkich dawek gwarantowanych w I kwartale (do krajów UE ), zostanie zrealizowana zgodnie z tym planem
- powiedziała szefowa KE na konferencji prasowej w Lizbonie.