Radio Białystok | Wiadomości | Seniorzy po 80 roku życia mogą już rejestrować się na szczepienia przeciwko COVID-19 [wideo]
Chęć szczepienia od piątku (15.01) mogą zgłosić elektronicznie już wszyscy dorośli, ale w punktach szczepień od dziś rejestrowane są jedynie osoby powyżej 80 roku życia. Ci seniorzy mogą to zrobić osobiście lub telefonicznie w jednym z 235 punktów w naszym regionie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Preferujemy kontakt telefoniczny - mówi lekarz rodzinny dr Joanna Zabielska-Cieluch:
Mamy grafik przygotowany do końca marca. Jest to udostępnienie konkretnych dni tygodnia i godzin, 15 minut na pacjenta, 30 pacjentów tygodniowo - informuje dr Joanna Zabielska-Cieciuch.
Dr Joanna Zabielska-Cieciuch przypomina, że osoby, które zarejestrowały się poprzez stronę pacjent.gov.pl, nie muszą już dzwonić do przychodni.
Słuszna była decyzja, żeby ten pierwszy tydzień poświęcić tylko na umawianie tych najstarszych. Oni są nieźle zorganizowani, niektórzy nawet zakładali internetowe konta pacjenta po to, żeby sprawnie umówić się bez konieczności dzwonienia do przychodni. Skierowania zostały wystawione wszystkim pacjentom z peselami 1941 i niższymi - podkreśla dr Zabielska-Cieciuch.
W przypadku szczepień przeciwko COVID-19 nie ma rejonizacji. To oznacza, że pacjent, którego przychodnia nie będzie realizować szczepień, może zgłosić się do dowolnego punktu.
Rozpoczynamy proces szczepień masowych i tu nikt nie pyta, gdzie kto ma swojego lekarza, z usług jakiej przychodni korzysta. Na pewno pacjenci, których znamy wolą przyjść do swojej przychodni, natomiast tam, gdzie przychodnie nie zgłosiły punktów szczepień pacjenci mogą korzystać z każdego najbliższego punktu czy którykolwiek sobie wybiorą - dodaje dr Joanna Zabielska-Cieciuch.
Na szczepienia rejestrować się można dzwoniąc na infolinię (pod nr 989), poprzez stronę: pacjent.gov.pl i osobiście lub telefonicznie w jednym z 235 punktów w naszym regionie. Ich listę można znaleźć TUTAJ.
"Słuszna była decyzja, żeby ten pierwszy tydzień poświęcić tylko na umawianie tych najstarszych" - mówi lekarka.
W czwartek (14.01) późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów przedłużające aktualne obostrzenia epidemiczne do 31 stycznia br. Wskazano w nim także kolejność szczepień przeciw COVID-19.
Zgłoszenie na szczepienie osób od 18 do 69 roku życia poprzez formularz nie ustala kolejności, pełni jedynie funkcję informacyjną - podkreślił w piątek (15.01) w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
O północy z czwartku na piątek (15.01) rozpoczęły się zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 osób z rocznika 1941 i z roczników niższych. Do wyboru mają oni niemal sześć tysięcy przychodni, w których od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień.
W czwartek (14.01) przekroczyliśmy 400 tys. zaszczepionych osób w Polsce - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Łącznie w tym tygodniu zaszczepione zostanie ponad 250 tys. osób, w przyszłym tygodniu ponad 330 tys. - napisał na Twitterze pełnomocnik ds. szczepień.