Radio Białystok | Koronawirus | Do wtorku wykonano w Polsce 114 tys. szczepień przeciw COVID-19

Do wtorku wykonano w Polsce 114 tys. szczepień przeciw COVID-19

6.01.2021, 09:09, akt. 10:44

Do wtorku (5.01) do godz. 15:00 wykonano w Polsce 114 tys. szczepień przeciw COVID-19 – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk, który jest też pełnomocnikiem rządu ds. programu szczepień. W całym kraju odbywały się we wtorek szczepienia pracowników sektora ochrony zdrowia.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia

W Polsce 27 grudnia 2020 r. rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 szczepionką konsorcjum firm Pfizer i BioNTech, rozprowadzaną w UE pod marką Comirnaty (podaje się ją w dwóch wstrzyknięciach, w odstępie co najmniej 21 dni). W pierwszej kolejności, w tzw. grupie zero, szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

We wtorek sejmowa Komisja Zdrowia przez ponad pięć godzin omawiała stan realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Na posiedzeniu obecni byli m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski i szef KPRM Michał Dworczyk, który jest też pełnomocnikiem rządu ds. programu szczepień.

Tuż przed zakończeniem posiedzenia sejmowej komisji Michał Dworczyk poinformował, że do godz. 15:00 wykonano w naszym kraju 114 tys. szczepień przeciwko COVID-19.

250 tys. szczepień zamówionych jest na przyszły tydzień. Cieszmy się, że dobrze to idzie

– powiedział Michał Dworczyk.

Wcześniej poinformował, że do Polski dotarło już 670 tys. dawek szczepionki, z których 204 tys. zostało rozdystrybuowanych do wszystkich 509 szpitali węzłowych w całym kraju, w których jest szczepiona grupa zero.

Podał też, że niektóre kraje – w tym Polska – zaczęły rozmawiać bezpośrednio z producentami na temat możliwości zakupu dodatkowych szczepionek. Zastrzegł przy tym, że sprawa ta wywołuje emocje na forum międzynarodowym. Jak mówił, jest to bardzo delikatny i ważny temat. Jednocześnie przyznał, że rząd liczył, że szczepionek będzie więcej i będą one szybciej dostarczane.


Szczepienia osób z grupy pierwszej rozpoczną się 25 stycznia

Michał Dworczyk poinformował również, że szczepienia osób z grupy pierwszej rozpoczną się 25 stycznia. Na tym etapie do szczepienia uprawnieni będą m.in. pensjonariusze domów pomocy społecznej, osoby powyżej 60 lat, służby mundurowe i nauczyciele.

Dopytywany o szczepienia nauczycieli przyznał, że "niestety w pierwszym kwartale nie zaszczepimy nauczycieli, nie dlatego, że nie chcemy, nie dlatego, że lekceważymy ten problem, tylko dlatego, że mamy do czynienia z problemem obiektywnym, jakim jest brak szczepionek".

Wcześniej na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o szczepienie nauczycieli, przypomniał, że są oni w pierwszej grupie, ale "jeżeli chodzi o samą dystrybucję szczepień, to tutaj przede wszystkim w pierwszej kolejności będziemy chcieli w grupie pierwszej zacząć od szczepienia tych osób, które są najbardziej narażone na konsekwencje związane z ciężkim przechorowaniem covidu".

I tutaj też pewna sekwencja, jaką utworzymy w grupie pierwszej, na pewno będzie preferowała osoby powyżej 75. roku życia

– powiedział Adam Niedzielski.


Wtorek kolejnym dniem szczepień wśród pracowników służby zdrowia

Wtorek był kolejnym dniem szczepień wśród pracowników służby zdrowia. Jak ocenił rzecznik Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi Adam Czerwiński, po okresie świąteczno-noworocznym stale w tej grupie rośnie zainteresowanie szczepieniami.

Do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w poniedziałek dotarły kolejne szczepionki. "Tym razem 630 dawek" – podkreślił Adam Czerwiński. "To się ciągle zmienia, ale w tej chwili mamy zapisanych ponad 1,2 tys. chętnych spośród pracowników ICZMP, a spoza naszego szpitala chce się u nas zaszczepić ok. 400 osób z grupy zero" – podał.

Z danych zebranych przez PAP wynika, że podobnie wygląda sytuacja w innych szpitalach węzłowych w regionie łódzkim. Szpital w Zgierzu dostał w poniedziałek 360 dawek szczepionki przeciw COVID-19. Poinformowała o tym dyrektor szpitala Agnieszka Jóźwik.

"Akcja szczepień w naszym szpitalu trwa" – powiedziała. "W zależności od potrzeb możemy szczepić także w dni wolne od pracy" – dodała.

Także w szpitalu im. Wł. Biegańskiego w Łodzi trwają szczepienia osób związanych ze służbą zdrowia.

"Cały czas szczepimy. Chętnie przychodzą do nas i nasi pracownicy i osoby uprawnione z zewnątrz" – podała rzecznik placówki Ewa Papiernik. "Dostaliśmy następną partię ponad 2 tysiące szczepionek" – zaznaczyła. "Na razie jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni, sukcesywnie monitorujemy sytuację. Na bieżąco, widząc listę chętnych, składamy zamówienia" – tłumaczyła i dodała, że akcja szczepień nabiera tempa.

Tempa nabiera też akcja szczepień w innych województwach.


Akcja szczepień w poszczególnych województwach

Jak wynika z informacji uzyskanych przez PAP w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim, w kolejnych dolnośląskich placówkach medycznych ruszają szczepienia przeciwko COVID-19. We wtorek planowano rozpoczęcie szczepień personelu Dolnośląskiego Centrum Onkologii, gdzie na szczepienia zapisało się do tej pory niemal 800 osób. Wkrótce mają ruszyć szczepienia w pogotowiu ratunkowym we Wrocławiu.

W poniedziałek szczepienia rozpoczęły się w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc. Tam szczepionkę chce przyjąć niemal 700 osób. Szczepienia personelu rozpoczęto też w poniedziałek m.in. w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistyczny im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej, w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego w czy Specjalistycznym Szpitalu im. A. Falkiewicza we Wrocławiu.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik poinformował, że do tej pory przeciwko COVID-19 zaszczepiono ponad 2000 osób – lekarzy, pielęgniarek i pracowników placówek medycznych prowadzonych przez samorząd Mazowsza. "Staramy się, aby proces szczepień przebiegał sprawnie" – zapewnił marszałek.

Równolegle obok szczepień grupy zero przygotowywane są punkty szczepień przeciwko COVID-19, które ruszą, gdy rozpocznie się szczepienie grupy pierwszej.

Przykładowo w Wielkopolsce na liście znalazły się 472 placówki. Jak powiedziała rzeczniczka regionalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Marta Żbikowska-Cieśla, po przeprowadzeniu naboru uzupełniającego dla podmiotów medycznych, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19, dostęp do punktów szczepień mają mieszkańcy wszystkich wielkopolskich gmin. Najwięcej wniosków o udział w programie złożyły placówki POZ. Pierwszy nabór rozstrzygnięto w połowie grudnia. Wyłoniono w nim placówki, które zapewniały dostęp do szczepień dla ponad 90 proc. populacji regionu.

W woj. lubelskim szczepienia przeciwko COVID-19 po 15 stycznia prowadzić będą 403 placówki służby zdrowia. W ocenie wojewody lubelskiego Lecha Sprawki raczej nie powinno być problemów z dostępem do punktów szczepień. W woj. lubelskim są one głównie w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, ale też w szpitalach.

W woj. świętokrzyskim punktów szczepień będzie 190. Zostały one zorganizowane przede wszystkim w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej.

"Dostęp do miejsca szczepienia blisko swojego miejsca zamieszkania mają wszyscy mieszkańcy świętokrzyskiego" – powiedziała Beata Szczepanek, rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

"Punkty szczepień zostaną uruchomione w każdej lubuskiej gminie" – poinformowała rzeczniczka Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Joanna Branicka. Podała, że obecnie w wykazie są 162 punkty szczepień w regionie, przy czym ich lista będzie podlegać dalszej aktualizacji.


235 punktów szczepień przeciwko COVID-19 znalazło się w Podlaskiem

235 punktów szczepień przeciwko COVID-19 znalazło się w Podlaskiem w opublikowanym na stronach rządowych wykazie takich miejsc. Lista tych  punktów może się jeszcze zmienić, są one w 110 gminach, w kilku gminach  ich brakuje - poinformowała rzeczniczka podlaskiego NFZ Beata Leszczyńska.

Narodowy Fundusz Zdrowia zaznacza, że punkty te w Podlaskiem są zlokalizowane głównie w gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej. Brakuje punktów w kilku gminach znajdujących się - jak podała rzeczniczka - przy większych ośrodkach miejskich, z których na co dzień korzystają mieszkańcy tych gmin.



Zobacz, gdzie możesz się zaszczepić przeciwko COVID-19 w Podlaskiem [lista punktów]



Beata Leszczyńska poinformowała, że do 15 stycznia ma być interaktywna powstająca mapa punktów szczepień, a wszyscy zainteresowani znajdą tam dane o punktach, numery telefonów do tych miejsc, godziny pracy. Na razie jest tylko wykaz tych punktów.

W Podlaskiem nie ma łącznych danych, ile osób z grupy zero zaszczepiło się dotychczas, czy ile dawek szczepionek trafiło dotąd łącznie do szpitali węzłowych (jest ich 20) i  tych szpitali, które szczepią tylko własny personel, bo szpitalami  węzłowymi nie są np. Białostockie Centrum Onkologii czy Uniwersytecki  Dziecięcy Szpital Kliniczny. Nie ma też danych regionalnych, ile osób  już się zaszczepiło.


Do szczepień odniósł się rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Do szczepień odniósł się we wtorek rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak. W odpowiedzi na pytania dotyczące szczepień osób duchownych rzecznik KEP poinformował, że "będą się one odbywać na ogólnych zasadach obowiązujących wszystkich obywateli, zgodnie z rozporządzeniami Ministerstwa Zdrowia".

W poniedziałek w jednostkach związanych z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym rozpoczęła się szczegółowa kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia. Miała ona związek z informacjami, że na WUM zaszczepiono poza kolejnością wynikającą z Narodowej Strategii Szczepień znane osoby. O zaszczepieniu informował w ostatnich dniach m.in. były premier, a obecnie europoseł Leszek Miller. Zaszczepieni zostali też m.in. aktorzy: Krystyna Janda, Maria Seweryn i Wiktor Zborowski, satyryk Krzysztof Materna, dyrektor programowy TVN Edward Miszczak oraz aktor i piosenkarz Michał Bajor i inni. Lista osób zaszczepionych poza kolejnością nie została upubliczniona.

Te osoby zostały nieprawidłowo zgłoszone, nieprawidłowo nawet względem wyjątków, które zostały określone, bo zostały zgłoszone jako personel medyczny

– powiedział we wtorek na konferencji prasowej szef resortu zdrowia. "Po drugie, zgłoszenie zostało dokonane 28 grudnia, czyli w przeddzień ogłoszenia tej listy wyjątków czy wyjątkowych sytuacji, które pozwalały na wszczepienie osób spoza tej wąskiej grupy medyków i personelu medycznego oraz niemedycznego zatrudnionego w szpitalu" – tłumaczył Adam Niedzielski.

Zostałem poinformowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, że stwierdzone tylko w pierwszym dniu – podkreślam – nieprawidłowości są podstawą do nałożenia kary w wysokości powyżej 250 tys. zł. To jest minimalna kara, z jaką musi się liczyć Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM w przypadku naruszenia zasad Narodowego Programu Szczepień

– powiedział minister zdrowia.

Zastrzegł, że ostateczny wymiar kary może ulec zwiększaniu. "Sposób naliczania kary jest realizowany w ten sposób, że to jest 50 proc. środków przekazywanych do danej jednostki. Tutaj nowe regulacje związane z powołaniem korpusu kontrolerskiego w NFZ dają takie możliwości karania podmiotów leczniczych" – dodał.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Koronawirus" Słowem Roku

5.01.2021, 19:12

Słowo koronawirus zostało wybrane Słowem Roku przez internautów i kapitułę językoznawców w konkursie Słowa na Czasie, prowadzonym przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W 10-lecie konkursu wybrano też Słowo Dekady - wyrażenie 500+.


Większość nauczycieli klas I-III chce zrobić test na obecność koronawirusa

5.01.2021, 18:33

Dwóch na trzech nauczycieli najmłodszych klas szkół podstawowych w naszym regionie chce zrobić test na obecność koronawirusa. Tak wynika z danych przekazanych przez podlaski sanepid.


Przeciw COVID-19 zaszczepiono w Polsce ponad 100 tys. osób

5.01.2021, 11:53

Właśnie przekroczyliśmy 100 tys. zaszczepionych osób w Polsce. Dziękujemy wszystkim szpitalom węzłowym oraz wszystkim osobom zaangażowanym w Narodowy Program Szczepień - oświadczył we wtorek (5.01) szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.


MZ: 7 624 nowe zakażenia koronawirusem - zmarło 341 osób

5.01.2021, 11:20

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek (5.01) o 7 624 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 189 przypadkach w województwie podlaskim.





ZNAJDŹ NAS




źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok