Radio Białystok | Koronawirus | Premier: możemy w końcu zacząć myśleć o powrocie do normalności
Dziś możemy w końcu zacząć myśleć o powrocie do normalności. Może się on zdarzyć, dzięki szczepionce - powiedział w niedzielę (27.12) premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że do końca roku do Polski trafi kolejne 300 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19.
"Szczepionka umożliwi powrót do normalności"
Szef rządu mówił na niedzielnej konferencji prasowej, że po 300 dniach od pierwszego zdiagnozowanego przypadku koronawirusa w Polsce, możemy w końcu zacząć myśleć o powrocie do normalności.
Ten powrót do normalności może się zdarzyć, dzięki szczepionce
- dodał.
Morawiecki wskazywał, że w sobotę do Polski trafiła pierwsza partia 10 tys. dawek szczepionki, a do końca roku trafi kolejne 300 tys. dawek.
Premier zachęcał do udziału w Narodowym Programie Szczepień, ponieważ - jak mówił - jest to instrument powrotu do normalności.
Dziś myślę, że ta droga powrotu do normalności się właśnie zaczyna
- dodał.
Premier: im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej skończy się pandemia
Im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej zwalczymy pandemię koronawirusa - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas niedzielnej konferencji prasowej w KPRM.
Jest rzeczą niezwykle ważną, aby pamiętać, że skuteczność samej szczepionki w całej populacji zależy od tego, ile osób się zaszczepi. Im większy procent to będzie, tym szybciej pożegnamy się z koronawirusem, tym lepiej będziemy mogli bronić wzrostu gospodarczego i rozpocząć normalny wzrost gospodarczy
- mówił premier podczas konferencji, zorganizowanej w KPRM w związku z uruchomieniem szczepień na COVID-19.
Może w drugim kwartale to by się mogło udać, aby wystarczająco duża część populacji została zaszczepiona
- dodał szef rządu.
Zapewniał, że "szczepionek na pewno wystarczy dla wszystkich".
Morawiecki: 15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia
Narodowa Strategia Szczepień jest największą operacją logistyczną od dziesięcioleci, jesteśmy na nią bardzo dobrze przygotowani. 15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia - zapowiedział w niedzielę (27.12) premier Mateusz Morawiecki.
Podczas niedzielnej konferencji prasowej szef rządu zapowiedział, że tempo dostaw szczepionek będzie rosło z tygodnia na tydzień.
15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia i również wtedy zamierzam się tego pierwszego dnia zapisać na szczepienie, zgodnie z harmonogramem, zgodnie z tym, co zostało uzgodnione w ramach Narodowej Strategii Szczepień
- oświadczył Morawiecki.
Jak dodał, ta strategia jest największą operacją logistyczną od dziesięcioleci.
Jesteśmy na nią bardzo dobrze przygotowani, dlatego zachęcamy wszystkich w poszczególnych grupach według strategii do przystępowania do szczepienia
- apelował.
W drugiej połowie stycznia ma się rozpocząć szczepienie seniorów
W drugiej połowie stycznia rozpoczniemy szczepienie grupy numer jeden, czyli seniorów, ale również przedstawicieli niektórych zawodów, czyli nauczycieli i przedstawicieli służb mundurowych - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.
My mamy estymację, która wskazują na to, że w drugiej połowie stycznia rozpoczniemy szczepienie grupy numer jeden, czyli właśnie seniorów, ale również przedstawicieli niektórych zawodów, czyli nauczycieli, przedstawicieli służb mundurowych. Natomiast jesteśmy bardzo ostrożni z podawaniem konkretnych terminów, bo jest część zmiennych, na które my, jako rząd, nie mamy wpływu
- zastrzegł.
Opieramy się na deklaracjach firm farmaceutycznych, które dostarczają szczepionkę w swoim trybie i my na to mamy wpływ ograniczony. Drugą zmienną jest tempo szczepienia grupy zero
- wskazał.
Dworczyk: po Nowym Roku co tydzień 300 tys. transporty szczepionek do Polski
Do końca tego roku do Polski dotrze 300 tys. dawek szczepionki na koronawirusa, potem co tydzień do Polski będą trafiały kolejne transporty z 300 tysiącami szczepionek - powiedział w niedzielę szef KPRM Michał Dworczyk.
Jesteśmy po tej wielkiej próbie, jaką było przyjęcie pierwszego transportu i szczepienie 10 tys. osób
- podkreślił Dworczyk na konferencji prasowej.
Przekazał, że do końca tego roku dotrze 300 tys. dawek szczepionki do Polski.
Potem co tydzień będą takie transporty 300-tysięczne trafiały do Polski, a następnie jak kolejne firmy zarejestrują swoje produkty, ta liczba będzie wciąż wzrastała
- powiedział Dworczyk.