Radio Białystok | Koronawirus | Niedzielski o szczepieniach: mamy skuteczne narzędzie walki z epidemią
Od dziś możemy zacząć zmieniać naszą przyszłość. Mamy skuteczne narzędzie walki z epidemią. Ważne, by użyć go gremialnie – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, komentując fakt zaszczepienia przeciw COVID-19 pierwszych osób w Polsce.
W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie zaszczepiono w niedzielę (27.12) pierwszą osobę na COVID-19 w Polsce - naczelną pielęgniarkę szpitala Alicję Jakubowską.
Od dziś możemy zacząć zmieniać naszą przyszłość. Mamy skuteczne narzędzie walki z epidemią. Teraz już w naszych rękach jest nasze jutro. Ważne, żebyśmy jak najbardziej gremialnie tego narzędzia użyli
– powiedział minister zdrowia.
Państwo gwarantuje szczepionkę, ale to my, jako społeczeństwo, zdecydujemy, czy ona będzie nas powszechnie chroniła. Pamiętajmy, że im więcej zaszczepionych, tym większa szansa na zakończenie epidemii
- zaznaczył.
Szczepionkę Comirnaty, wyprodukowaną przez firmy Pfizer i BioNTech, podaje się w dwóch wstrzyknięciach, zwykle domięśniowo w odstępie co najmniej 21 dni. Szczepienia poprzedza badanie kwalifikacyjne.
Pierwsza transza szczepionek, która dotarła do Polski to 10 tys. dawek. Kolejny transport ma zawierać 300 tys. dawek. Do końca stycznia powinno dotrzeć do Polski 1,5 mln dawek.
W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie zaszczepiono w niedzielę (27.12) pierwszą osobę na COVID-19 w Polsce - naczelną pielęgniarkę szpitala Alicję Jakubowską. Zaszczepił ją dr Artur Zaczyński.
Szef oddziału intensywnej terapii szpitala MSWiA w Białymstoku jest pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko COVID-19 w województwie podlaskim. To w tej placówce - jako w pierwszej w regionie - w niedzielę (27.12) przed południem rozpoczęły się szczepienia personelu medycznego. Na razie trafiło tam 75 dawek szczepionki.
Suwalski szpital znalazł się on na liście 72 placówek, które jako pierwsze zaczną szczepić personel medyczny, czyli tzw. grupę zero.
Są dwa cele, które chcemy osiągnąć: powrót do normalności i ochrona ludzi, którzy by umarli. Jak ochronimy te osoby, czyli osoby najstarsze, a także m.in. kadrę medyczną, to będziemy mogli zdjąć większość obostrzeń - powiedział w środę (23.12) główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.
27 grudnia ruszy pełnoformatowa kampania, która będzie najpierw informować, a z czasem zachęcać do tego, żeby przyjąć szczepionkę. W pierwszej części będzie skierowana przede wszystkim do seniorów - mówił w środę (23.12) szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
Zapisy dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia. Można będzie zapisywać się poprzez infolinię 989, w swojej przychodni lub przez elektroniczny formularz na stronach związanych z resortem zdrowia – wyjaśnił w środę (23.12) zasady zapisów na szczepienia przeciw COVID-19 minister zdrowia Adam Niedzielski.