Radio Białystok | Koronawirus | Pierwszą zaszczepioną osobą w Polsce na COVID-19 będzie pielęgniarka
Pierwszą zaszczepioną osobą w Polsce na COVID-19 będzie pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie. Drugą osobą mężczyzna, lekarz tego szpitala - powiedziała Iwona Sołtys, rzecznik CSK MSWiA.
- Do zaszczepienia wytypowano już dwie osoby. Będą to kobieta i mężczyzna, pracownicy naszego szpitala - powiedziała w środę (23.12) Iwona Sołtys. Szczepień dokonają lekarze.
Rzecznik dodała, że szczepienia tego dnia - 27 grudnia - przyjmie także ponad 300 osób.
Te osoby będą szczepione w gabinetach zabiegowych na oddziałach, gdzie pracują
- uściśliła.
O tym, że pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko koronawirusowi w Polsce będzie pracownik szpitala MSWiA w Warszawie, mówił w środę rano wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że będzie to wydarzenie medialne.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał we wtorek, że 26 grudnia, w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia, szczepionki przeciwko COVID-19 dotrą do Polski, a pierwsze szczepienia odbędą się w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Najpierw zaszczepione zostaną osoby z "grupy zero", czyli m.in. personel medyczny i pracownicy podmiotów leczniczych.
Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk wskazał, że szczepionki, które przyjadą z Belgii, 27 grudnia rano trafią do 72 tzw. szpitali węzłowych w Polsce. W nich będą szczepione osoby z "grupy zero".
Do końca grudnia trafi do Polski jeszcze kolejne 300 tys. szczepionek, a potem do końca stycznia łącznie będziemy mieli 1,5 mln szczepionek, co pozwoli nam zaszczepić do końca stycznia około 750 tys. pacjentów
- zapewniał Dworczyk.
Są dwa cele, które chcemy osiągnąć: powrót do normalności i ochrona ludzi, którzy by umarli. Jak ochronimy te osoby, czyli osoby najstarsze, a także m.in. kadrę medyczną, to będziemy mogli zdjąć większość obostrzeń - powiedział w środę (23.12) główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.
27 grudnia ruszy pełnoformatowa kampania, która będzie najpierw informować, a z czasem zachęcać do tego, żeby przyjąć szczepionkę. W pierwszej części będzie skierowana przede wszystkim do seniorów - mówił w środę (23.12) szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
Zapisy dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia. Można będzie zapisywać się poprzez infolinię 989, w swojej przychodni lub przez elektroniczny formularz na stronach związanych z resortem zdrowia – wyjaśnił w środę (23.12) zasady zapisów na szczepienia przeciw COVID-19 minister zdrowia Adam Niedzielski.
W drugim dniu Świąt szczepionki dotrą do Polski - przekazał we wtorek (22.12) premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że Narodowy Program Szczepień będzie największym zadaniem logistycznym ostatnich lat.
Pfizer i Moderna sprawdzą, czy produkowane przez nie szczepionki przeciw Covid-19 są skuteczne również w przypadku nowej mutacji koronawirusa odkrytej w Wielkiej Brytanii - poinformowała we wtorek (22.12) stacja CNN.
Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła i dopuściła na unijny rynek szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer i BionTech. Kilka godzin wcześniej zielone światło dla ich autoryzacji dała Europejska Agencja Leków.
Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę firm Pfizer/BioNTech przeciwko Covid-19. Na tej podstawie KE podejmie decyzję o dopuszczeniu szczepionki na rynek. Polska jest gotowa do dystrybucji i przeprowadzania akcji szczepień - podkreślił w poniedziałek (21.12) premier Mateusz Morawiecki.