Radio Białystok | Koronawirus | Pfizer i Moderna zbadają skuteczność szczepionek przeciw nowej mutacji koronawirusa
Pfizer i Moderna sprawdzą, czy produkowane przez nie szczepionki przeciw Covid-19 są skuteczne również w przypadku nowej mutacji koronawirusa odkrytej w Wielkiej Brytanii - poinformowała we wtorek (22.12) stacja CNN.
Jak podała w komunikacie Moderna, której szczepionka została dopuszczona do użytku w USA w ubiegłym tygodniu, firma spodziewa się, że pojawienie się nowej mutacji wirusa nie wpłynie na skuteczność jej preparatu.
Opierając się na dotychczasowych danych, oczekujemy, że odporność wywoływana przez szczepionkę Moderny będzie chronić przed opisanymi niedawno wariantami w Wielkiej Brytanii. W nadchodzących tygodniach dokonamy dodatkowych testów, by potwierdzić to założenie
- podała amerykańska firma w oświadczeniu.
Z kolei Pfizer oznajmił, że jest w trakcie "generowania danych" na temat skuteczności szczepionki przeciwko szczepowi z Wielkiej Brytanii za pomocą próbek krwi od zaszczepionych osób.
Obie spółki zaznaczyły, że produkowane przez nie preparaty wykazywały skuteczność przeciwko różnym dotychczasowym mutacjom koronawirusa.
Większość ekspertów oczekuje, że nowy wariant koronawirusa nie będzie bardziej odporny na obecne szczepionki. Analizy i badania na ten temat trwają jednak w wielu ośrodkach, w tym m.in. w wojskowym ośrodku badawczym Walter Reed w stanie Maryland w USA.
W odróżnieniu od wielu innych państw USA nie wprowadziły dotąd dodatkowych ograniczeń dotyczących przyjezdnych z Wielkiej Brytanii. Według CNN Biały Dom rozważa jednak wprowadzenie obowiązku okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa przy wjeździe na terytorium USA.
Amerykański prezydent elekt Joe Biden został w poniedziałek (21.12) zaszczepiony przeciwko koronawirusowi. Drugą dawkę preparatu Pfizera otrzymać ma za trzy tygodnie, jeszcze przed zaplanowaną na 20 stycznia prezydencką inauguracją.
Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła i dopuściła na unijny rynek szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer i BionTech. Kilka godzin wcześniej zielone światło dla ich autoryzacji dała Europejska Agencja Leków.
Mamy deklarację, że do wieczora 26 grudnia trafi do Polski pierwsze 10 tys. dawek szczepionki przeciw koronawirusowi. Do południa 27 grudnia preparat dotrze do wybranych szpitali węzłowych i tego samego dnia rozpoczną się szczepienia 10 tys. osób - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk.
Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę firm Pfizer/BioNTech przeciwko Covid-19. Na tej podstawie KE podejmie decyzję o dopuszczeniu szczepionki na rynek. Polska jest gotowa do dystrybucji i przeprowadzania akcji szczepień - podkreślił w poniedziałek (21.12) premier Mateusz Morawiecki.
Pierwszy transport szczepionek Pfizer ma trafić do nas już 26 grudnia, kolejny w pierwszym lub drugim tygodniu stycznia - przekazała w poniedziałek (21.12) Sybilla Walczyk, rzeczniczka prasowa grupy Neuca, zajmującej się hurtową dystrybucją farmaceutyków.
Nowy wariant koronawirusa, który szybko rozprzestrzenia się w południowo-wschodniej Anglii, ma "niezwykłą dużą liczbę mutacji" - poinformowała w poniedziałek (21.12) wirusolog Wendy Barclay w wywiadzie dla BBC.
Od północy 22 grudnia obowiązuje zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych m.in. na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Zakaz został wprowadzony przez polskie władze po wykryciu na Wyspach nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2.
Nowy wariant koronawirusa, który szerzy się w Wielkiej Brytanii, był tematem niedzielnych konsultacji między prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem.
Światowa Organizacja Zdrowia wezwała w niedzielę (20.12) kraje Europy do zaostrzenia kontroli z powodu pojawienia się w Wielkiej Brytanii nowego wariantu koronawirusa. Poza Wielką Brytanią przypadki zakażeń nową odmianą SARS-CoV-2 wykryto m.in. w Danii i Holandii.