Radio Białystok | Koronawirus | Nielegalne towary częściej rozprowadzane w przesyłkach kurierskich - to efekt zamknięcia granic
W czasie pandemii zmienił się sposób przemytu nielegalnych towarów oraz ich dystrybucji. Na przykład papierosy przewożone są w samochodach ciężarowych i coraz częściej rozprowadzane w przesyłkach kurierskich - mówi szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.
Środki ochrony indywidualnej, które nie spełniają wymogów
Magdalena Rzeczkowska powiedziała, że widoczne zmiany dotyczące przestępstw skarbowych związane są przede wszystkim z transgraniczną wymianą towarów, co wynika z zamknięcia granic oraz zmianami w kategoriach importowanych towarów.
Wskazała na duży wzrost importu środków ochrony indywidualnej. Zgodnie z prawem powinny one spełniać określone wymogi bezpieczeństwa. - Obserwujemy znacznie większą liczbę prób przywozu do Polski i na rynek unijny towarów, które takich wymogów nie spełniają - mówi szefowa KAS. Najczęściej towar taki podlega zniszczeniu bądź wywozowi do nadawcy.
Leki bez certyfikatów i fałszywe szczepionki
Kolejny obszar, gdzie zaobserwowano zmiany w postępowaniu przestępców skarbowych, dotyczy prób przywozu leków czy niesprawdzonych wyrobów medycznych lub środków żywnościowych. Szefowa KAS zwróciła uwagę na przykład na leki z Ukrainy, które nie posiadają wymaganych certyfikatów dopuszczających do obrotu w Polsce. U naszych wschodnich sąsiadów są one dużo tańsze, a jednocześnie łatwo dostępne.
- Zarówno my, jak i inne administracje, obserwujemy wzrost liczby ofert sprzedaży podrobionych szczepionek - informuje Magdalena Rzeczkowska.
Narkotyki, papierosy i alkohol w przesyłkach
Zmienił się też sposób dystrybucji nielegalnych towarów, które często są zamawiane przez internet i dostarczane przesyłkami kurierskimi. Dotyczy to zarówno przestępczości narkotykowej, ale także związanej z produkcją i przemytem wyrobów tytoniowych i nielegalnego alkoholu.
- Zamknięcie granic miało duży wpływ na nielegalny rynek papierosów. Powodem było zredukowanie do niemal minimum ruchu osobowego, który był podstawowym kanałem przemytu wyrobów tytoniowych przez granice zewnętrzne UE. W tej chwili przestępcy częściej ukrywają papierosy w kabinach, skrytkach samochodów ciężarowych oraz w ładunku, bowiem ruch towarowy odbywa się normalnie - tłumaczy wiceminister.
Wzrost cen w szarej strefie
Według danych KAS w pierwszych trzech kwartałach tego roku o około 33 proc. w porównaniu do roku ubiegłego wzrosła liczba nielegalnych papierosów zajętych w samochodach ciężarowych. Administracja skarbowa zauważyła również, że zwiększyła się dostępność papierosów produkowanych w nielegalnych fabrykach oraz wzrosła ich cena w nielegalnej dystrybucji.
- Ograniczenie dostępu do bazarów, które były głównym miejscem sprzedaży nielegalnych papierosów, spowodowało wzrost liczby przesyłek kurierskich służących dystrybucji tych wyrobów - powiedziała Magdalena Rzeczkowska.
Nowe zjawisko zauważono w przypadku nielegalnego alkoholu. Okazało się, że wywołany pandemią popyt na środki biobójcze produkowane z alkoholu spowodował wzrost ich cen, tym samym przestało się opłacać odzyskiwanie alkoholu etylowego z tych produktów.
- W 2019 r. szarą strefę na tym rynku szacowaliśmy na poziomie 3,9 proc., w tym roku mamy ją na podobnym poziomie - poinformowała Rzeczkowska. - Sprzedaż nielegalnego alkoholu także przeniosła się do internetu, z opcją dowozu do wskazanego miejsca odbioru - dodała.
Według Rzeczkowskiej nie zauważono, by w pandemii bardziej aktywne stały się grupy wyłudzające VAT. - Proces analizy tych zjawisk jest długotrwały, dlatego wnioski z obserwacji będziemy mogli przedstawić dopiero po jakimś czasie. W tej chwili zmian nie dostrzegamy - powiedziała.