Radio Białystok | Koronawirus | Prof. Horban: na początku nie będziemy szczepić dzieci
Na początku nie będziemy szczepić dzieci na koronawirusa - powiedział w piątek (20.11) główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban. Dodał, że priorytetem jest ochrona ludzi najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby.
Czy brana pod uwagę jest możliwość obowiązkowych szczepień?
Prof. Horban był pytany w Programie I Polskiego Radia, czy brana jest pod uwagę możliwość obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19.
Myślę, że słowo "brać pod uwagę" jest adekwatne do tego, co się dzieje. Jeżeli wprowadza się coś, co jest obowiązkowe, to trzeba mieć możliwość wyegzekwowania. Trudno jest mi wyobrazić sobie, że łapie się obywatela na ulicy i szczepi się go przymusowo
- powiedział.
Horban jest również przeciwnikiem karania za odmowę zaszczepienia się.
Tutaj kara jest dość prosta dla niezaszczepionych. Zaczyna się chorować
- podkreślił.
Priorytetem jest ochrona ludzi narażonych na ciężki przebieg Covid-19
Profesor zwrócił uwagę, że szczepionka będzie dopuszczona do użytku po trzeciej fazie badań klinicznych, które określają bezpieczeństwo i skuteczność na większej liczbie ludzi.
To musi potrwać i musi kosztować. Nie będziemy szczepili przed uzyskaniem tych wyników
- zaznaczył ekspert.
Pytany, czy należy szczepić dzieci, odparł, że one też powinny zostać zaszczepione. Wskazał, że dzieci w szkołach i przedszkolach mają kontakt z patogenami.
Na początku nie będziemy szczepili dzieci.(...) Bo jeżeli szczepionka będzie dostępna w ograniczonym zakresie, to będziemy szczepili ludzi, którzy są najbardziej narażeni na ciężki przebieg choroby
- powiedział.
Dodał, że priorytetem jest szczególna ochrona ludzi narażonych na ciężki przebieg choroby.
Nie chcemy Polaków zmuszać do szczepienia przeciwko COVID-19, ale chcemy przekonać, że jest to jedyna metoda, aby zakończyć pandemię i powrócić do normalności - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak mówił, gwarantuje to tylko zaszczepienie, uodpornienie 60 proc. populacji.
Obraz pandemii wyszedłby, gdybyśmy pomnożyli liczbę nowozdiagnozowanych przypadków przez pięć, bo od dawna wiemy, że tylko 20 proc. ludzi ma objawy – powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. W związku z tym – wyjaśnił – dziennie około 100 tys. ludzi zakaża się koronawirusem.
Szczepionki przeciw koronawirusowi są coraz bliżej, ale rośnie też sceptycyzm wobec nich; z sondażu United Surveys na zlecenie "DGP" i RMF FM wynika, że liczba osób, które nie chciałyby się zaszczepić, rośnie i obecnie jest ich ponad 50 proc. - czytamy w środowym (18.11) "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Komisja Europejska zatwierdziła umowę z niemiecką firmą CureVac na dostawy 405 milionów dawek szczepionek na koronawirusa. Pierwsza partia ma wynieść 225 milionów dawek, z możliwością dokupienia kolejnych 180 milionów.
Wstępne wyniki badań klinicznych szczepionki przeciw koronawirusowi Moderny wykazały skuteczność na poziomie 94,5 proc. - podała w poniedziałek (16.11) ta amerykańska firma. Nie stwierdzono też znaczących uwag dotyczących bezpieczeństwa środka.
Szczepionka przeciw koronawirusowi będzie dostępna dla każdego obywatela na zasadzie dobrowolności; pracujemy już nad logistyką ich dysytrybucji - poinformował w czwartkowym (12.11) wpisie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.