Radio Białystok | Koronawirus | KE zatwierdziła umowę z firmą CureVac na dostawę szczepionek na COVID-19
Komisja Europejska zatwierdziła umowę z niemiecką firmą CureVac na dostawy 405 milionów dawek szczepionek na koronawirusa. Pierwsza partia ma wynieść 225 milionów dawek, z możliwością dokupienia kolejnych 180 milionów.
To piąty kontrakt sfinalizowany z koncernem farmaceutycznym przez Komisję, która prowadzi negocjacje w imieniu państw członkowskich. W sumie Komisja Europejska zakontraktowała już ponad półtora miliarda dawek szczepionek dla całej Unii.
Koronawirus rozprzestrzenia się bardzo szybko po Europie. Potrzebujemy bezpiecznych i skutecznych szczepionek, by zakończyć tę pandemię
- powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Wkrótce Bruksela ma zaakceptować szóstą umowę. Tym razem z amerykańską firmą Moderna, która poinformowała, że wstępne wyniki badań szczepionki wykazały skuteczność na poziomie 94,5 procent. Komisja zdaje sobie sprawę, że nie wszystkie prace nad szczepionkami zakończą się sukcesem.
Dlatego potrzebny jest szeroki wachlarz szczepionek wyprodukowanych w oparciu o różne technologie
- dodała przewodnicząca Komisji.
Zapewniła, że wszystkie szczepionki firm farmaceutycznych będą bardzo uważnie przebadane przez Europejską Agencję Leków, zanim zostaną dopuszczone na unijny rynek.
Wstępne wyniki badań klinicznych szczepionki przeciw koronawirusowi Moderny wykazały skuteczność na poziomie 94,5 proc. - podała w poniedziałek (16.11) ta amerykańska firma. Nie stwierdzono też znaczących uwag dotyczących bezpieczeństwa środka.
Amerykański koncern Johnson & Johnson rozpoczął w poniedziałek (16.11) nowe, prowadzone na szeroką skalę badania kliniczne nad projektem szczepionki przeciw Covid-19. Testy mają zbadać potencjalne dodatkowe korzyści z dwudawkowego schematu podawania szczepionki.
Jeżeli spełni się czarny scenariusz, że Covid jest taki, jak inne koronawirusy, to szczepienie będzie trzeba powtarzać mniej więcej co trzy lata - podkreślił w sobotę (14.11) wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
To jest potężna operacja logistyczna. My planujemy zaszczepić całą populację dorosłych. Ta populacja to 31 mln ludzi, bo tyle osób ukończyło 18 lat - mówił w piątek (13.11) na antenie Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyraził też nadzieję, że "skłonność do szczepienia będzie zdecydowanie większa niż do tej pory".
Chcemy rozpocząć szczepienia od grup wysokiego ryzyka - seniorów, personelu medycznego i służb mundurowych - mówił premier Mateusz Morawiecki w piątek (13.11) po spotkaniu z przedstawicielami firmy Pfizer, które poświęcone było współpracy w przygotowania zakupu i dystrybucji szczepionek na Covid-19.
UE ogłosiła, że przeznaczy dodatkowe 100 mln euro w formie dotacji na wsparcie instrumentu COVAX w celu zapewnienia dostępu do przyszłych szczepionek przeciw COVID-19 krajom o niskich i średnich dochodach. Środki te uzupełnią kwotę 400 mln euro gwarancji na rzecz COVAX.
Szczepionka przeciw koronawirusowi będzie dostępna dla każdego obywatela na zasadzie dobrowolności; pracujemy już nad logistyką ich dysytrybucji - poinformował w czwartkowym (12.11) wpisie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
Komisja Europejska zatwierdziła w środę umowę z firmami farmaceutycznymi BioNTech i Pfizer, przewidującą zakup do 300 milionów dawek szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi. Komisarz ds. zdrowia zastrzegła, że żaden preparat nie spowoduje końca pandemii w ciągu jednego dnia.
Niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech SE, której projekt szczepionki przeciwko koronawirusowi ma ponad 90 proc. skuteczności, planuje wycenić dawkę dwóch zastrzyków poniżej "typowych stawek rynkowych" i zróżnicować ceny w zależności od kraju czy regionu.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował w poniedziałek (9.11), że zarządził na przyszły rok przygotowanie całej infrastruktury do szczepień na COVID-19.