Radio Białystok | Koronawirus | Do 29 listopada obowiązuje zdalna nauka w szkołach
Zdalną naukę wprowadzono także u uczniów klas od I do III w szkołach podstawowych. Na odległość uczą się już uczniowie od IV klasy szkoły podstawowej i uczniowie szkół średnich. Nauka zdalna ma obowiązywać od poniedziałku (9.11) do 29 listopada.
Zdalna nauka dla klas od I do III
Rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska wyjaśnia, że z opieki w świetlicach będą mogły skorzystać tylko dzieci rodziców pracujących w służbie zdrowia lub w służbach.
Szkoły podstawowe będą miały obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych. Chodzi tu o uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią koronawirusa - powiedziała rzeczniczka.
W czasie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy będą mogli zapewnić konsultacje w szkołach dla ósmoklasistów i maturzystów.
Rodzice mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego
Nauczyciele będą mogli skorzystać ze wsparcia w wysokości 500 złotych na zakup sprzętu potrzebnego do zdalnej nauki. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wyjaśnił, że dofinansowanie będzie obejmowało szeroki rozumiany sprzęt w tym kamerki, słuchawki, myszki, klawiatury i oprogramowanie.
Może to być również dopłata w wysokości 500 złotych do sprzętu droższej wartości, jeżeli nauczyciele planują wyposażyć się w taki sprzęt również na przyszłość - powiedział minister.
Rodzice od 9 do 29 listopada będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Dni wolne od zajęć dydaktycznych
Ten tydzień nie tylko z powodu przejścia wszystkich szkół na pracę zdalną, będzie inny. W związku z tym, że w środę przypada Święto Niepodległości i jest to dzień ustawowo wolny, niektórzy dyrektorzy wyznaczyli tak zwane dni dyrektorskie. W Białymstoku niektóre placówki mają je w poniedziałek i wtorek, a inne - z kolei w czwartek i piątek.
W całym roku szkolnym dyrektor ma maksymalnie 10 dni do swojej dyspozycji. Najczęściej korzysta z nich w sytuacjach, gdy w tygodniu wypada dzień ustawowo wolny.