Radio Białystok | Koronawirus | Obowiązują nowe obostrzenia przeciwepidemiczne

Obowiązują nowe obostrzenia przeciwepidemiczne

autor: Iza Serafin, Marcelina Markowska

7.11.2020, 07:27, akt. 16:13

Zamknięte placówki kultury, ograniczona działalność centrów handlowych i hoteli. Od soboty (07.11) obowiązują nowe obostrzenia przeciwepidemiczne.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Białostoczanie przyznają, że "kultura online" nie zastąpi żywego kontaktu ze sztuką - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


0:00
0:00
Ograniczenia w hotelach i pensjonatach - relacja Marceliny Markowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rząd zapowiada wprowadzenie narodowej kwarantanny

Jeśli obostrzenia nie przyniosą efektów, rząd zapowiada wprowadzenie narodowej kwarantanny. Można jednak rozważyć, czy ten całkowity lockdown powinien dotyczyć całego kraju - mówiła w Polskim Radiu Białystok wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii - profesor Joanna Zajkowska.


Co prawda wszyscy jesteśmy w tej chwili w czerwonej strefie, ale są jednak miejsca, gdzie tych zakażeń jest dużo więcej. Myślę, że można było zróżnicować te zalecenia. W mniejszych miejscowościach to ryzyko kontaktu jest mniejsze, łatwiej kontrolować te nasze kontakty międzyludzkie - mówi profesor Joanna Zajkowska.


Zdaniem profesor Joanny Zajkowskiej największe obostrzenia powinny dotyczyć dużych miast.  

Na wprowadzenie lockdownu zdecydowało się wiele europejskich krajów. Takie ograniczenia są np. w niektórych regionach Włoch.


Do 29 listopada galerie i centra handlowe częściowo zamknięte


Do 29 listopada br. w galeriach i centrach handlowych otwarte pozostają tylko niektóre sklepy, np. spożywcze, drogerie, apteki i punkty usługowe, np. pralnie czy poczta. W placówkach obowiązują nowe limity klientów.

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem i wprowadzeniem przez rząd nowych ograniczeń w stanie epidemii, do 29 listopada br. galeriach i centrach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. mkw. część sklepów, kina i wyspy handlowe będą zamknięte.


Jakie sklepy pozostają otwarte?

Otwarte mimo ograniczeń są niektóre sklepy spożywcze, kosmetyczne, apteki w tym sklepy z produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazetami lub książkami, artykułami budowlano-remontowymi, artykułami dla zwierząt domowych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami i akcesoriami do samochodów lub motocykli i paliw.

W galeriach mogą działać też punkty usługowe, m.in. fryzjerzy, optycy, placówki bankowe, pocztowe, ubezpieczeniowe, a także zajmujące się naprawą samochodów lub motocykli, wymianą opon i dętek, myjnie samochodowe, ślusarskie, szewskie, krawieckie, pralnicze i gastronomiczne oferujące wyłącznie żywność na wynos.

W obiektach i placówkach handlowych oraz świadczących usługi pocztowe może przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 10 mkw. w przypadku obiektów i placówek o powierzchni nie większej niż 100 mkw., w sklepach powyżej 100 mkw. limit to jedna osoba na 15 mkw.

We wszystkich obiektach handlowych, nadal obowiązkowe jest noszenie rękawiczek lub dezynfekcja rąk oraz zakrywanie ust i nosa.

Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, rząd nie wyklucza przedłużenia terminu częściowego zamknięcia galerii handlowych.



Zamknięte zostają placówki kultury

Od soboty, 7 listopada 2020 r. wchodzą w życie ograniczenia w działalności instytucji kultury. Do 29 listopada teatry, filharmonie, opery, muzea, kina, domy kultury, ogniska muzyczne, biblioteki i galerie sztuki zostaną zamknięte dla publiczności. Będą mogły jednak prowadzić działania związane z przygotowaniem wydarzeń artystycznych (w tym próby i ćwiczenia), dokonywać nagrań oraz realizować aktywności z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość.

W tym okresie biblioteki, publiczne i naukowe, instytucje kultury, nie będą mogły udostępniać zbiorów publiczności, ani organizować wydarzeń z udziałem publiczności, z wyłączeniem działań prowadzonych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Zakaz ten nie dotyczy udostępniania zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu, z wyjątkiem wnętrz obiektów kubaturowych, które mają być zamknięte dla zwiedzających; zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury.


Limity w kościołach 

Rozporządzenie stanowi, że w kościołach i innych obiektach kultu religijnego, od 7 listopada do 29 listopada, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, będzie mogło przebywać nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw. powierzchni, a od 30 listopada - 1 osoba na 7 m kw. Nie dotyczy to osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu. Osoby przebywające w kościołach mają obowiązek zakrywania nosa i usta z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.


W hotelach mogą przebywać tylko osoby podróżujące służbowo

To kolejny cios w branżę noclegową. Od soboty w hotelach przebywać mogą wyłącznie osoby podróżujące służbowo. Hotelarze i właściciele kwater agroturystycznych niechętnie wypowiadają się na temat ich obecnej sytuacji. 

Właściciel pensjonatu "Krainka" w Białowieży Robert Szczepankowski mówi, że pomimo dobrego sezonu letniego, nie będzie łatwo utrzymać przedsiębiorstwo podczas drugiego zamknięcia.

- Sezon był dobry, ale straty jakie ponieśli przedsiębiorcy są rzędu kilkuset tysięcy złotych. Trudno jest odrobić takie straty w ciągu dwóch czy trzech miesięcy - mówi.

Wójt Gminy Białowieża Albert Litwinowicz podkreśla, że gmina będzie próbowała pomóc przedsiębiorcom.

- Oczywiście jakieś ruchy na miarę naszych możliwości będziemy wykonywać. Możemy mówić o podatkach, odroczeniu czy rozłożeniu, na pewno nie umorzeniu. Na utrzymaniu mamy jeszcze szkołę, jednostki gminne i musimy mieć na to środki - mówi wójt.

Ograniczenia mają obowiązywać przynajmniej do 29 listopada.


źródło: PAP | red: mag, lma, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Klienci ruszyli do białostockich galerii handlowych - od soboty część sklepów będzie zamknięta

6.11.2020, 16:15

W białostockich centrach handlowych i na parkingach przed nimi - wzmożony ruch - piątek (6.11) to ostatni dzień na zrobienie zakupów w niektórych sklepach.


Müller: lockdown przy średniej zakażeń 27-29 tysięcy dziennie

6.11.2020, 19:37

Rzecznik rządu Piotr Müller przedstawił progi bezpieczeństwa, związane z liczoną przez 7 dni średnią dzienną liczbą zakażeń koronawirusem. Za "bezpiecznik" przed narodową kwarantanną uznane zostało 19 tys. zakażeń, a wprowadzenie lockdownu określono na poziomie 27-29 tys. zakażeń.


Chorzy na COVID-19 trafią do placówki w Supraślu

6.11.2020, 16:27

Będzie to kolejne miejsce w Podlaskiem do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem. W szpitalu Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym w Supraślu przygotowywane są miejsce dla chorych na COVID-19.


W szpitalach w regionie coraz więcej zajętych łóżek "covidowych" i respiratorów

6.11.2020, 14:19

Coraz więcej pacjentów zakażonych koronawirusem przebywa w szpitalach w województwie podlaskim. Zajętych jest 747 spośród 1 364 łóżek w szpitalach i 62 z 81 respiratorów dla pacjentów z COVID-19.





ZNAJDŹ NAS




źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok