Radio Białystok | Koronawirus | Ponad 2200 podmiotów aplikuje o wsparcie z Funduszu Wsparcia Kultury
Ponad dwa tysiące dwieście instytucji i przedsiębiorstw artystycznych złożyło wniosek, ubiegając się o rekompensatę z tytułu utraconych z powodu pandemii przychodów.
Do Funduszu Wsparcia Kultury łącznie wpłynęło 2246 wniosków, w tym: 177 wniosków od samorządowych instytucji artystycznych, 316 wniosków od organizacji pozarządowych (NGO-sów) i 1753 wnioski od przedsiębiorców.
Dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Katarzyna Meissner tłumaczy, że pomocy w tym czasie potrzebują te instytucje, których wpływy są uzależnione od sprzedaży biletów, nowych kontraktów i organizacji wydarzeń.
Gros wniosków spłynęło do nas z podmiotów prywatnych. Widzimy, że bardzo duże jest zapotrzebowanie branży sceno-technicznej, która - z oczywistych przyczyn w tym roku - po prostu nie miała zleceń i nie miała kontraktów
- podkreśla Katarzyna Meissner.
Dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca przypomina, że celem Funduszu jest utrzymanie zatrudnienia w sektorze kultury i zapewnienie ciągłości działalności artystycznej.
Patrząc na te wnioski, oceniamy to pod tym kątem: jakie będzie zatrudnienie przez danego pracodawcę, jakie koszty i jakie zadłużenia ma już na swoim koncie i gdzie potrzebuje faktycznie tej pomocy
- tłumaczy Katarzyna Meissner.
Obecnie zespoły specjalistów i ekspertów powołanych przez Instytut Muzyki i Tańca i Instytut Teatralny imienia Zbigniewa Raszewskiego dokonują oceny formalnej i merytorycznej wszystkich wniosków.
Lista beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury zostanie ogłoszona w pierwszej połowie listopada, a zaraz po tym będą zawierane z nimi umowy, na podstawie których rozpocznie się przekazywanie środków finansowych. Ich rozliczenie będzie musiało być zakończone do końca roku, przy czym kwalifikowalność kosztów obejmuje okres od 12 marca, czyli od początku "lockdownu".
Samorządowe instytucje artystyczne mogą uzyskać wsparcie do wysokości 40% utraconych przychodów netto; organizacje pozarządowe (NGO-sy) - do wysokości 50% przychodów netto; przedsiębiorcy - do 50 % przychodów netto, w tym usługodawcy wspomagający tę działalność przez organizację zaplecza technicznego.
Fundusz Wsparcia Kultury o wartości 400 milionów złotych to kolejny element działań pomocowych rządu dla kultury, których łączna wartość szacowana jest na około sześć miliardów złotych. Operatorami Funduszu z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego są Instytut Teatralny imienia Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca.