Radio Białystok | Koronawirus | KE podpisała umowę z Johnson & Johnson na 400 mln dawek szczepionki na Covid-19
Komisja Europejska poinformowała w środę (21.10), że podpisała umowę w imieniu państw UE z amerykańskim producentem leków Johnson & Johnson na dostawę 400 mln dawek szczepionki na Covid-19.
Ponieważ koronawirus szybko rozprzestrzenia się w Europie, zapewniamy dawki przyszłej szczepionki, aby chronić obywateli. Dziś (21.10) podpisaliśmy kontrakt z Johnson and Johnson. Umożliwia krajom UE zakup do 400 milionów dawek. To nasz trzeci kontrakt z firmą farmaceutyczną. Będzie ich więcej
- napisała na Twitterze szefowa KE Ursula von der Leyen.
To następstwo wcześniejszej umowy zakupu podpisanej przez Brukselę z Johnson & Johnson na początku października.
Są duże szanse, by skuteczna szczepionka przeciw SARS-CoV-2 była dostępna w 2021 r. – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dodał jednak, że kluczową kwestią jest to, jak długo będzie chronić przed COVID-19.
Dla kontroli pandemii najlepiej, gdybyśmy w ciągu roku zaszczepili około 70 proc. populacji, ale logistycznie jest to niemożliwe, dlatego niezbędne jest wprowadzenie priorytetów wśród grup społecznych – uważa dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Odsetek Polaków zamierzających zaszczepić się przeciw koronawirusowi jest taki sam, jak niechętnych szczepionce – wynika z opublikowanego w czwartek sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.
Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła we wtorek, że przyspieszy proces zatwierdzania szczepionki przeciw Covid-19, przygotowywanej przez niemiecką firmę BioNTech we współpracy z amerykańskim koncernem Pfizer - poinformowano w komunikacie.
Mamy prototyp polskiej szczepionki na SARS-CoV-2. Przechodzimy do etapu charakterystyki molekularnej i przygotowań do badań klinicznych – powiedział onkolog i immunolog prof. Andrzej Mackiewicz.
Szczepionka przeciw COVID-19 powinna pojawić się pod koniec tego roku, bo tylko ona może zagwarantować, że epidemia zniknie. Sytuacja powinna być opanowana w połowie przyszłego roku - wyraził nadzieję wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
W Wielkiej Brytanii rozpoczną się wkrótce badania kliniczne szczepionki przeciwko COVID-19 stosowanej nie dożylnie, ale w postaci wziewnej, czyli podobnie jak leki na astmę.
Władze ChRL obiecują niektórym krajom priorytetowy dostęp do opracowanych przez chińskie firmy szczepionek przeciw Covid-19 albo oferują im pożyczki na zakup pożądanych dawek. Część komentatorów ocenia to jako początek "dyplomacji szczepionkowej" Pekinu.
Polska na pewno kupi szczepionkę przeciw COVID-19 - mówił w piątek (11.09) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że nasz kraj ma duży wpływ na negocjacje i zakup szczepionki na poziomie UE. Pierwsza umowa na zakup już została podpisana, trwają rozmowy z kolejnymi producentami.
W badaniach na myszach naukowcy z przetestowali szczepionkę przeciw koronawirusowi, podawaną jednorazowo do nosa. W takiej postaci działa nawet lepiej, niż gdy zaaplikuje się ją w zastrzyku - twierdzą.