Radio Białystok | Koronawirus | Niedzielski: z naszych badań wynika, że 20-30 proc. nowych zakażonych trafi do szpitala
Z badań przeprowadzonych przez naszych ekspertów wynika, że 20-30 proc. dziennych nowych zakażonych trafi do szpitala. Dziennie przy tym poziomie będziemy mieli obłożenie szpitalnictwa rzędu 2-3 tys. nowych pacjentów - wskazywał w środę (21.10) w Sejmie minister zdrowia Adam Niedzielski.
Niedzielski zwracał uwagę, że środowy bilans zakażeń, ponad 10 tys. nowych przypadków, "nie tylko oddziałuje na psychikę, ale również stanowi realne obciążenia dla systemu ochrony zdrowia".
Z badań przeprowadzonych przez naszych ekspertów wynika, że 20-30 proc. dziennej liczby osób nowych zakażeń trafi do szpitala. To oznacza, że dziennie przy tym poziomie będziemy mieli obłożenie szpitalnictwa rzędu 2-3 tys. nowych pacjentów. Z tych 2-3 tys. pacjentów 10-20 proc. będzie potrzebowało wsparcia tlenowego, będzie wymagało opieki respiratorowej
- wskazywał Niedzielski.
Dodał, że w najgorszej sytuacji będziemy mieć dziennie blisko 200 osób z zapotrzebowaniem na respiratory.
Niedzielski: mamy blisko 1 tys. dodatkowych łóżek z sektora prywatnego
Po rozmowach z przedstawicielami szpitali prywatnych jednostek lecznictwa mamy deklarację wraz ze wskazaniem lokalizacji blisko 1 tys. dodatkowych łóżek. To blisko 25 proc. zasobów prywatnej służby zdrowia, które otrzymaliśmy na walkę z Covid-19 - powiedział w środę (21.10) szef MZ Adam Niedzielski.
Ten tysiąc może nie robi wrażenia, ale proszę pamiętać, że prywatna służba zdrowia w Polsce - mówię o tym poziomie szpitalnictwa, to jest blisko 4 tys. łóżek, czyli prywatna służba zdrowia zadeklarowała blisko 25 proc. swoich zasobów na walkę z Covidem
- powiedział Niedzielski w Sejmie.
Podkreślił, że jest to wielkość porównywalna z tym, o czym mówił premier, którą "chcemy również osiągnąć w sektorze publicznym, bo tutaj będziemy chcieli mieć w tym pierwszym ruchu mniej więcej 30 tys. łóżek, a potem ze szpitali tymczasowych kolejne tysiące".
Mamy obecnie do czynienia z drugą falą epidemii, ale być może grozi nam też trzecia fala, bo jesteśmy zależni od tego, czy wynalezione zostanie lekarstwo lub szczepionka na koronawirusa - mówił w środę (21.10) w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski rekomendował ministerstwu zdrowia halę sportową Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku jako lokalizację na szpital tymczasowy do walki z koronawirusem - poinformowała w środę (21.10) Kamila Ausztol z biura prasowego wojewody podlaskiego.
10 tys. zachorowań na COVID-19 dziennie to górna granica możliwości obecnie wdrożonego systemu - ocenił w środę (21.10) główny doradca premiera ds. walki z COVID-19 prof. Andrzej Horban. Dodał, że w ciągu najbliższych dni okaże się, czy wdrożone obostrzenia działają.
Z uwagi na liczbę zachorowań dodatkowe rygory raczej się pojawiają, decyzje będą zapadały z terminem wejścia w życie w weekend albo od początku przyszłego tygodnia - zapowiedział w środę (21.10) rzecznik rządu Piotr Müller. Zapewniał, że rząd nie chce wprowadzać takiego lockdownu jak wiosną.
Skumulowanie w jednym czasie dużej liczby zakażonych powoduje, że duża liczba chorych potrzebuje hospitalizacji i respiratorów – powiedziała epidemiolog prof. Joanna Zajkowska. Zaapelowała też o noszenie maseczek i trzymanie dystansu, bo to spowalnia transmisję wirusa.
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 10 040 osób - to najwięcej od początku trwania pandemii. Zmarło też 130 kolejnych osób - podał w środę (21.10) resort zdrowia.
"Prawie 10 tysięcy zakażeń, to już nawet nie jest żółte światło dla nas wszystkich tylko czerwone, ponieważ wydolność polskiej służby zdrowia, tak jak każdego systemu w każdym kraju, jest ograniczona" - mówi wiceminister.
Wkrótce w regionie przybędzie ponad 300 szpitalnych łóżek przeznaczonych do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem.
Żołnierze będą pobierali próbki do badań na obecność koronawirusa we wszystkich punktach w Polsce - poinformował we wtorek (20.10) szef MON Mariusz Błaszczak. Zapewnił, że wojskowi mają do tego odpowiednie przeszkolenie.
Personel medyczny jest pilnie poszukiwany do walki z COVID-19. Wojewodowie wydają kolejne decyzje o kierowaniu pracowników medycznych do pracy przy pacjentach zakażonych koronawirusem.
W pomieszczeniach nieczynnego Oddziału Dziecięcego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży może powstać miejsce dla chorych zakażonych koronawirusem.
Dokonywane są zakupy sprzętu specjalistycznego. W leczenie koronawirusa zaangażowanych jest około 600 respiratorów, prócz tego wolnych jest 810, a w magazynach znajduje się ich ponad dwa tysiące - mówił w poniedziałek (19.10) premier Mateusz Morawiecki.
Prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z koronawirusem, jest deklaracja współpracy. Do środy wypracujemy listę szpitali prywatnych, które będą miały tzw. łóżka covidowe - oświadczył w poniedziałek (19.10) minister zdrowia Adam Niedzielski.