Radio Białystok | Koronawirus | Białoruś wprowadza 10-dniową kwarantannę dla osób przybywających z Polski
Ministerstwo zdrowia Białorusi zadecydowało we wtorek (20.10), że osoby przybywające z 28 państw, m.in. z Polski, będą musiały przez 10 dni po przekroczeniu granicy przestrzegać samoizolacji. Wymogi zaostrzono ze względu na sytuację epidemiczną w tych krajach.
28 państw zostało wcześniej wykreślonych z listy, ale teraz na nią powróciło. Prócz Polski są wśród nich m.in.: Francja, USA, Kanada, Holandia, Czechy, W. Brytania, Irlandia, Szwajcaria, Szwecja, Dania i Litwa.
Ministerstwo zdrowia poinformowało, że wzięło pod uwagę takie kryteria, jak poziom i dynamika zachorowań w tych krajach oraz działania, które podjęły one w odpowiedzi na epidemię Covid-19.
Samoizolacja obowiązuje przybyszy z tych państw przez 10 dni kalendarzowych po przyjeździe na Białoruś
- poinformował resort.
Na Białorusi według oficjalnych danych zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u ponad 88 tys. ludzi. Na początku października przedstawiciel ministerstwa zdrowia Alaksandr Pacejeu ogłosił, że w kraju rozpoczęła się druga fala zachorowań na Covid-19.
Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak podjął decyzję o skierowaniu do walki z wirusem Sars-Cov-2 strażaków mających uprawnienia ratownictwa medycznego. W pierwszej kolejności do Warszawy zostanie skierowanych 50 ratowników.
Sanepid w Białymstoku zmienia sposób kontaktowania się z rodzicami uczniów w przypadku potwierdzonego zakażenia w szkole. Zamiast informacji telefonicznej, dostaniemy SMS-a o nałożonej kwarantannie.
Poczta Polska od poniedziałku (19.10) dostarcza paczki osobom na kwarantannie. Jak mówi rzecznik operatora Justyna Siwek, dotąd paczki były bezpłatnie przechowywane do zakończenia kwarantanny.
Prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z koronawirusem, jest deklaracja współpracy. Do środy wypracujemy listę szpitali prywatnych, które będą miały tzw. łóżka covidowe - oświadczył w poniedziałek (19.10) minister zdrowia Adam Niedzielski.
Służby sanitarne skierowały na kwarantannę szefa MON Mariusza Błaszczaka po tym, gdy w niedzielę (18.10) stwierdzono koronawirusa u osoby, z którą miał kontakt.
To jest naprawdę kiepski czas na wyjazdy zagraniczne - podkreślał w poniedziałek (19.10) wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Zaznaczył, że w związku z panującą pandemią koronawirusa wyjazdy mogą być trudne do zrealizowania, a po powrocie może być niezbędna kwarantanna.
Spotykając ludzi w dużym mieście, każdy ma prawie pewność spotkania osoby, która będzie zakażała koronawirusem, dlatego wszelkie ograniczenia naszej ruchliwości są bardzo wskazane - mówi specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii prof. Włodzimierz Gut.
Od soboty (17.10) podróżnych z województwa podlaskiego będą obowiązywać dodatkowe obostrzenia za zachodnią granicą kraju. Województwo podlaskie znalazło się na niemieckiej liście tak zwanych "stref ryzyka".
MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji - podało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.