Radio Białystok | Koronawirus | Szef PSP podjął decyzję o skierowaniu strażaków-ratowników do walki z Sars-Cov-2
Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak podjął decyzję o skierowaniu do walki z wirusem Sars-Cov-2 strażaków mających uprawnienia ratownictwa medycznego. W pierwszej kolejności do Warszawy zostanie skierowanych 50 ratowników.
Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak podczas poniedziałkowej (19.10) telekonferencji z komendantami wojewódzkimi polecił wytypowanie osób, które będą mogły być skierowane do pomocy w walce z koronawirusem Sars-Cov-2.
W pierwszej kolejności 50 strażaków z uprawnieniami w zakresie ratownictwa medycznego ma trafić do Warszawy. Kolejnych 50 strażaków-ratowników pozostanie w rezerwie.
Jak zaznaczył rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski, przeszkolenie w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy mają wszyscy strażacy PSP, natomiast dyplom ratownictwa medycznego ma 2,4 tys. spośród nich, z czego ośmiuset pracuje dodatkowo w Państwowym Ratownictwie Medycznym, jeżdżąc w zespołach wyjazdowych karetek pogotowia.
To najprawdopodobniej te osoby będą kierowane do działań związanych z koronawirusem.
Państwowa Straż Pożarna od początku epidemii bierze udział w działaniach prowadzonych w związku z Covid-19. Strażacy-ratownicy byli m.in. kierowani do punktów granicznych, gdzie mierzyli temperaturę podróżnym. Obecnie tego typu zadania kontynuują na granicy zewnętrznej, gdzie pracują w 18 punktach granicznych.
Dodatkowo strażacy dyżurują w ponad 380 polowych izbach przyjęć, a także przewożą próbki do badań, czy, w razie potrzeby, dowożą żywność dla osób objętych kwarantanną.
Wkrótce w regionie przybędzie ponad 300 szpitalnych łóżek przeznaczonych do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem.
Żołnierze będą pobierali próbki do badań na obecność koronawirusa we wszystkich punktach w Polsce - poinformował we wtorek (20.10) szef MON Mariusz Błaszczak. Zapewnił, że wojskowi mają do tego odpowiednie przeszkolenie.
Mają poprawić bezpieczeństwo pacjentów i komfort pracy personelu.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek (20.10) o 9 291 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Zmarło 107 zakażonych osób, spośród których 98 osób miało choroby współistniejące.
Personel medyczny jest pilnie poszukiwany do walki z COVID-19. Wojewodowie wydają kolejne decyzje o kierowaniu pracowników medycznych do pracy przy pacjentach zakażonych koronawirusem.
"W pierwszej kolejności myślimy o szpitalu polowym w Białymstoku. Nie chcę zdradzać konkretnej lokalizacji" - mówi wojewoda.
Na całym świecie koronawirusem SARS-CoV-2 zakażonych zostało ponad 40 mln osób - wynika z danych zaprezentowanych w poniedziałek (19.10) przez amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (JHU). Na Covid-19 zmarło ponad 1,1 mln chorych.
W pomieszczeniach nieczynnego Oddziału Dziecięcego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży może powstać miejsce dla chorych zakażonych koronawirusem.
Dokonywane są zakupy sprzętu specjalistycznego. W leczenie koronawirusa zaangażowanych jest około 600 respiratorów, prócz tego wolnych jest 810, a w magazynach znajduje się ich ponad dwa tysiące - mówił w poniedziałek (19.10) premier Mateusz Morawiecki.
Prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z koronawirusem, jest deklaracja współpracy. Do środy wypracujemy listę szpitali prywatnych, które będą miały tzw. łóżka covidowe - oświadczył w poniedziałek (19.10) minister zdrowia Adam Niedzielski.
W podlaskich szpitalach przybywa chorych na COVID-19. Wojewoda wyznacza kolejne obiekty na izolatoria, trwają też prace nad wskazaniem lokalizacji szpitala tymczasowego.