Radio Białystok | Koronawirus | Koronawirusem na świecie zakaziło się już ponad 40 mln ludzi
Na całym świecie koronawirusem SARS-CoV-2 zakażonych zostało ponad 40 mln osób - wynika z danych zaprezentowanych w poniedziałek (19.10) przez amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (JHU). Na Covid-19 zmarło ponad 1,1 mln chorych.
Według zestawienia uczelni z Baltimore ponad 27,5 mln zakażonych powróciło już do zdrowia.
Ponad połowę wszystkich infekcji zdiagnozowano w trzech państwach - w USA stwierdzono ich ponad 8,1 mln, w Indiach 7,5 mln, w Brazylii 5,2 mln. W Rosji odnotowano 1,4 mln zakażeń. W Argentynie, Kolumbii, Francji i Hiszpanii wykryto między 900 tys. a milionem infekcji. W Peru, Meksyku, Wielkiej Brytanii, RPA i Iranie - między 500 tys. do 900 tys.
Według wyliczeń JHU na Covid-19 najwięcej chorych zmarło w USA - 219,6 tys., Brazylii - 153,6 tys., Indiach - 114,6 tys., Meksyku - 86 tys. i Wielkiej Brytanii - 43,7 tys.
Rzeczywista liczba zakażonych może być jednak dużo większa, ponieważ w różnych krajach prowadzi się różną politykę dotyczącą badań na obecność wirusa, dodatkowo niektóre rządy celowo zaniżają dane, a wiele osób nie wykazuje objawów infekcji - zaznacza agencja Associated Press.
Zestawienie Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa opiera się na oficjalnych danych przedstawianych przez władze sanitarne poszczególnych państw oraz opracowaniach instytucji takich jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) czy Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).
W pomieszczeniach nieczynnego Oddziału Dziecięcego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży może powstać miejsce dla chorych zakażonych koronawirusem.
Dokonywane są zakupy sprzętu specjalistycznego. W leczenie koronawirusa zaangażowanych jest około 600 respiratorów, prócz tego wolnych jest 810, a w magazynach znajduje się ich ponad dwa tysiące - mówił w poniedziałek (19.10) premier Mateusz Morawiecki.
Prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z koronawirusem, jest deklaracja współpracy. Do środy wypracujemy listę szpitali prywatnych, które będą miały tzw. łóżka covidowe - oświadczył w poniedziałek (19.10) minister zdrowia Adam Niedzielski.
To jest naprawdę kiepski czas na wyjazdy zagraniczne - podkreślał w poniedziałek (19.10) wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Zaznaczył, że w związku z panującą pandemią koronawirusa wyjazdy mogą być trudne do zrealizowania, a po powrocie może być niezbędna kwarantanna.
W podlaskich szpitalach przybywa chorych na COVID-19. Wojewoda wyznacza kolejne obiekty na izolatoria, trwają też prace nad wskazaniem lokalizacji szpitala tymczasowego.
Z powodu wykrycia koronawirusa u jednego z pracowników odwołano do końca tygodnia wszystkie przedstawienia w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku - poinformowała w poniedziałek instytucja. Dyrekcja liczy, że działalność uda się wznowić w przyszłym tygodniu.
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 7482 osób, w tym u 283 w Podlaskiem – podał w poniedziałek (19.10) resort zdrowia. Zmarło 41 chorych.
W życie weszły kolejne ograniczenia związane z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa. Od poniedziałku (19.10) w strefie czerwonej nie można zorganizować imprezy okolicznościowej, zaś w powiatach żółtych dopuszczalne są jedynie skromne przyjęcia bez możliwości tańczenia.