Radio Białystok | Koronawirus | Ograniczenia imprez rodzinnych - w strefie żółtej kameralnie, w czerwonej zakaz
W życie weszły kolejne ograniczenia związane z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa. Od poniedziałku (19.10) w strefie czerwonej nie można zorganizować imprezy okolicznościowej, zaś w powiatach żółtych dopuszczalne są jedynie skromne przyjęcia bez możliwości tańczenia.
W 152 powiatach czerwonych od poniedziałku (19.10) nie można organizować wesel, chrzcin, czy innych imprez okolicznościowych. W pozostałej części kraju, czyli w strefie żółtej, podobne przyjęcia są możliwe z udziałem maksymalnie 20 osób, ale bez zabaw tanecznych.
Wesela były takim miejscem, gdzie bardzo często ludzie się od siebie zakażali
- tłumaczył premier Mateusz Morawiecki.
Zmiany wprowadzono także w szkołach średnich i wyższych. W strefie żółtej wprowadzono nauczanie hybrydowe, w czerwonej zdalne.
Poniedziałek to także pierwszy dzień roboczy z ograniczeniami w transporcie publicznym. Zajętych może być jedynie 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent liczby wszystkich miejsc w autobusie, tramwaju czy pociągu.
Spotykając ludzi w dużym mieście, każdy ma prawie pewność spotkania osoby, która będzie zakażała koronawirusem, dlatego wszelkie ograniczenia naszej ruchliwości są bardzo wskazane - mówi specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii prof. Włodzimierz Gut.
Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa od chwili jego wprowadzenia, pouczyliśmy ponad 197,5 tys. osób, ponad 55,3 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a w ponad 14,6 tys. przypadków skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - poinformował w niedzielę (18.10) rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.
W naszym regionie będzie więcej punktów do pobierania próbek do badań na obecność koronawirusa, a te, które już działają, będą pracować dłużej.
Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują o stu trzydziestu dziewięciu kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.
Są duże szanse, by skuteczna szczepionka przeciw SARS-CoV-2 była dostępna w 2021 r. – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dodał jednak, że kluczową kwestią jest to, jak długo będzie chronić przed COVID-19.
System opieki zdrowotnej musi iść w kierunku wykonywania masowo testów na obecność koronawirusa – powiedział prof. dr hab. n. med. Krzysztof Książek z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
W strefie żółtej w szkołach wyższych nauczanie będzie się odbywać w sposób hybrydowy, a w strefie czerwonej - głównie w formie zdalnej - wynika z nowych zasad bezpieczeństwa zawartych w rozporządzeniu szefa resortu nauki opublikowanym w sobotę (17.10). Będą one obowiązywać od poniedziałku.
Od soboty (17.10) w czerwonej strefie objętej największymi obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa znalazł się też Białystok. Magistrat monitoruje m.in. sytuację w komunikacji. Ograniczenia od razu odczują kibice piłkarscy, którzy nie wejdą na sobotni mecz Jagiellonii z Lechem Poznań.
Koncern farmaceutyczny Pfizer przed trzecim tygodniem listopada nie będzie ubiegał się o zgodę na dystrybucję szczepionki przeciwko koronawirusowi. Pierwsze dawki szczepionki tej firmy nie będą wiec dostępne przed wyborami w USA.
W czerwonej strefie od soboty (17.10) będą 152 powiaty ze wszystkich 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich.