Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem zajęta połowa łóżek dla pacjentów z COVID-19
W Podlaskiem zajęta jest połowa łóżek w szpitalach z przeznaczeniem dla chorych zakażonych koronawirusem. Zajęta jest także jedna trzecia respiratorów – poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.
Zajętych jest 260 łóżek
Według danych ze środy (14.10) zajętych jest 260 łóżek i 13 z 33 respiratorów w województwie dla pacjentów z koronawirusem.
Urząd wojewódzki poinformował w czwartek PAP, że od 1 października w regionie przybędą 292 łóżka covidowe. 1 października było 281 takich łóżek, obecnie 518. W najbliższym czasie ta liczba zwiększy się do 593, gdy polecenia wojewody wykonają szpitale w Sokółce i Wysokiem Mazowieckiem. W obu tych placówkach łącznie ma przybyć ok. 75 miejsc covidowych.
"W zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej planowane jest zwiększenie bazy łóżkowej dla pacjentów z COVID-19 o około sto miejsc" – poinformował urząd.
Zaznaczono, że cały proces zwiększania liczby łóżek i zabezpieczania świadczeń odbywa się we współpracy z wojewódzkimi konsultantami w poszczególnych specjalnościach medycznych, NFZ i szefami placówek leczniczych.
Dyrektorzy szpitali deklarują liczbę łóżek do zwiększenia oraz określają zakres medycyny. Po uzgodnieniach wydawana jest decyzja w przedmiotowym zakresie. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco, w razie potrzeby podejmowane są odpowiednie działania
– poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki.
Najwięcej miejsc covidowych powstało w szpitalu MSWiA w Białymstoku
Najwięcej miejsc covidowych – 159 (w tym 9 respiratorowych) – powstało w szpitalu MSWiA w Białymstoku, bo szpital ten został tzw. szpitalem koordynacyjnym w regionie. To wszystkie łóżka, które są w tym szpitalu. Wcześniej – obok szpitala wojewódzkiego w Łomży – szpital MSWiA był w Podlaskiem szpitalem jednoimiennym zakaźnym do leczenia pacjentów z koronawirusem. Podlaski Urząd Wojewódzki poinformował, że szpital MSWiA już pełni rolę koordynacyjnego.
Np. w największym i najbardziej specjalistycznym szpitalu w woj. podlaskim – Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku – jest wg. danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego 80 łóżek covidowych, w tym 9 respiratorowych), jeszcze na początku października było tam 57 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19.
W środę wszystkie takie łóżka były zajęte. Rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk poinformowała, że w kwestii COVID-19 placówka pracuje "na granicy bezpieczeństwa". Przyjmowani są pacjenci, którzy zgłaszają się do placówki, nie są przejmowani pacjenci z innych szpitali. Dodała, że lekarze dyżurni każdego dnia podejmują trudne decyzje, mają "dylematy", których pacjentów można wypisać do domu, by przyjąć innych. Zaznaczyła, że szpital mógłby utworzyć dodatkowych ok. 30 miejsc na bazie pulmonologii, trwają rozmowy i starania, ale są problemy, bo brakuje kadry medycznej.
Samorządy w regionie podejmują starania o tworzenie nowych miejsc w szpitalach. Zarząd największego pod względem obszarowym powiatu w Polsce – powiatu białostockiego ziemskiego – chce utworzyć 38 łóżek dla osób z koronawirusem z terenu powiatu. Zarząd powiatu ma na to przeznaczyć 2 mln zł. Do końca pierwszego kwartału 2021 r. łóżka te mają powstać w obecnie nieużywanych pomieszczeniach po oddziale chirurgii szpitala w Łapach.
Powiat siemiatycki poinformował w czwartek na swojej stronie internetowej, że wesprze szpital w Siemiatyczach w zakupie 10 łóżek na potrzeby izolatorium dla osób, u których podejrzewany jest COVID-19 i czekają na przewiezienie do szpitala zakaźnego.
"Niewykluczone, iż w sytuacji kryzysowej będą wykorzystywane do leczenia w szpitalu mieszkańców powiatu zmagających się z COVID-19" – podał powiat.
W czwartek w Podlaskiem potwierdzono 139 kolejnych przypadków koronawirusa, najwięcej – u 54 osób z Białegostoku. Zmarły kolejne dwie osoby. Łącznie, od początku pandemii badania potwierdziły COVID-19 u 3756 osób w regionie, zmarło 71 osób.