Radio Białystok | Koronawirus | KGP: 19 tys. mandatów za niezasłanianie nosa i ust wz. z Covid-19
Ostatniej doby na kwarantannie przebywało 838 policjantów - poinformował w niedzielę (4.10) sierż. szt. Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji. Dodał, że od początku pandemii policjanci wystawili 19 tys. mandatów osobom, które nie zasłaniały nosa i ust w miejscach, gdzie jest taki obowiązek.
Jak podał Kurczyk, w sumie "od początku epidemii funkcjonariusze wykonali ponad 3,6 mln działań w związku ze zwalczaniem koronawirusa".
Powiedział też, że policjanci od początku pandemii ukarali 19 tys. osób mandatem w związku z nieprzestrzeganiem obowiązku zasłaniania nosa i ust.
161 tys. osób zostało pouczonych, a w 7300 przypadkach skierowaliśmy wniosek do sądu - poinformował.
Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Inspektor Sanitarny może wymierzyć karę w wysokości od 5 tys. zł do 30 tys. zł za niezakrywanie nosa i ust w miejscach, gdzie to obowiązkowe.
Ministerstwo zdrowia w niedzielę (4.10) poinformowało o 1934 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. W województwie podlaskim odnotowano 76 kolejnych zakażeń.
Agencja Reutera podała w sobotę (3.10), że na świecie od początku pandemii koronawirusa odnotowano ponad 34 730 000 przypadków tej choroby. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 1 029 403.
Nie byłem w stanie ustać. Wirus mnie ostro przeczołgał - tak dziennikarz Igor Zalewski relacjonował w Tygodniku TVP swoją walkę z koronawirusem. Mimo że zapadł na COVID-19 w sierpniu, wciąż czuje się bardzo osłabiony i apeluje do "covidosceptyków" o stosowanie środków ostrożności.
Nie tylko w wakacyjnych miejscowościach, ale we wszelkich miejscach publicznych w naszej okolicy – wszędzie tam w ostatnim czasie można spotkać osoby, które nie zasłaniają ust i nosa, choć nadal jest to obowiązkowe.
Za łamanie restrykcji nałożonych w związku z epidemią może grozić mandat lub kara administracyjna wymierzona przez inspektora sanitarnego. Ta druga jest na ogół surowsza i natychmiast egzekwowana – wyjaśnia Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. O tym, czy sprawa trafi do sanepidu, decyduje zazwyczaj policja.
Tylko jednego dnia, w niedzielę (19.04) podlascy policjanci interweniowali blisko 50 razy wobec osób, które nie zakrywały nosa i ust. Taki obowiązek od czwartku (16.04) wprowadzili premier i minister zdrowia, w związku z epidemią koronawirusa.