Radio Białystok | Koronawirus | Facebook i Twitter reagują na sequel filmu "Plandemia" negującego epidemię COVID-19
Facebook i Twitter reagują na sequel filmu "Plandemia" negującego epidemię COVID-19. Film ten głosi teorie spiskowe określające pandemię koronawirusa jako wydarzenie wykreowane na potrzeby kontroli społeczeństwa, zawiera też propagandę antyszczepionkową.
Twitter oznacza odnośniki odsyłające do nagrania jako "niebezpieczne" i uzupełnia wpisy je zawierające odsyłaczami do treści naukowo sprawdzonych dot. koronawirusa, takich jak te pochodzące z amerykańskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób.
Facebook zdecydował się na blokadę wszystkich odnośników prowadzących do materiału, w którym zawarte są m.in. takie twierdzenia, jak fałszywa teza o możliwości budowania odporności na COVID-19 poprzez plażowanie i dotykanie nadmorskiego piasku. Przy próbie rozpowszechniania odnośników do filmu Facebook informuje użytkowników, iż nie mogą zamieszczać ich w serwisie, gdyż materiał narusza standardy społeczności portalu dotyczące dezinformacji i fałszywych wiadomości.
Wcześniej w maju pierwszą część filmu obejrzało ponad 26 mln osób - podaje serwis Mashable.
W środę obchodzony jest Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, ustanowiony w rocznicę zamachu na siedzibę ONZ w Bagdadzie. W tym roku głównym tematem jest pomoc medyczna w dobie pandemii koronawirusa. Według ONZ pomocy obecnie wymaga rekordowa liczba osób.
Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują o ośmiu kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.
Nawet jeśli epidemia koronawirusa będzie utrzymywać się na względnie niskim poziomie, powszechnie powinien być wprowadzony obowiązek noszenia maseczek w szkołach dla personelu i przynajmniej starszych dzieci - rekomenduje zespół ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk.
Produkcję pierwszej partii leku na COVID-19 z osocza ozdrowieńców rozpoczęła firma Biomed Lublin. Lek będzie poddany badaniom klinicznym, które mają rozpocząć się za około 2 miesiące – poinformowali we wtorek (18.08) przedstawiciele Biomedu i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.