Radio Białystok | Koronawirus | Główne czynniki wyższego ryzyka zgonu na Covid-19 to płeć i wiek
Płeć męska oraz wyższy wiek, przekraczający 75 lat - to główne czynniki podnoszące ryzyko zgonu na Covid-19 - ustalili naukowcy z Hiszpanii. Jak twierdzą, po pięciu miesiącach epidemii w Hiszpanii średni wiek zainfekowanych osób spadł z 70 do 36 lat.
Aby ustalić główne czynniki podwyższające śmiertelność u osób zainfekowanych koronawirusem, przebadano 4035 pacjentów chorujących na Covid-19. Badanie to przeprowadziło w sumie ponad pół tysiąca lekarzy i pracowników naukowych w 127 hiszpańskich ośrodkach służby zdrowia. Jest to największe badanie w tym kraju dotyczące czynników kluczowych dla większego prawdopodobieństwa śmierci po zakażeniu SARS-CoV-2.
Wyniki zaprezentowało Hiszpańskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych i Mikrobiologii Klinicznej (SEIMC).
Za główne czynniki podnoszące ryzyko zgonu na Covid-19 uznano płeć męską oraz wiek przekraczający 75 lat.
Za ważne dla zwiększenia ryzyka zgonu uznano też otyłość pacjentów oraz inne choroby, które towarzyszyły Covid-19.
Z analiz wynika, że najczęstszą, poza Covid-19 chorobą występującą u hiszpańskich zmarłych, poza otyłością były też nadciśnienie tętnicze, przewlekła obturacyjna choroba płuc, a także cukrzyca.
Autorzy analiz wskazali, że średnio zgon osoby z Covid-19 następował po 10 dniach od przyjęcia do placówki medycznej. W prawie 60 proc. przypadkach zgonowi towarzyszyły objawy zespołu ostrej niewydolności oddechowej, a 55 proc. zmarłych osób miało powyżej 80 roku życia.
Badanie, które uwzględniło jedynie osoby zakażone na terenie Hiszpanii w marcu, wykazało również, że w ciągu pięciu miesięcy epidemii średni wiek osób zakażonych w tym kraju spadł z 70 lat do 36.
W przypadku choroby COVID-19 utrata smaku i węchu jest inna niż wtedy, gdy rozwija się grypa lub przeziębienie. Z badań brytyjskich specjalistów wynika, że jest ona nagła i znacznie poważniejsza, gdy zakażenie wywołuje koronawirus.
W Europie, Ameryce Północnej oraz w niektórych regionach Azji coraz częściej wykrywana jest bardziej zakaźna, zmutowana wersja koronawirusa SARS-CoV-2. Jednak nie powinniśmy się tego obawiać, bo wydaje się, że jest on mniej zabójczy – twierdzi prezes-elekt Międzynarodowego Towarzystwa Chorób Zakaźnych prof. Paul Tambyah.
W środę obchodzony jest Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, ustanowiony w rocznicę zamachu na siedzibę ONZ w Bagdadzie. W tym roku głównym tematem jest pomoc medyczna w dobie pandemii koronawirusa. Według ONZ pomocy obecnie wymaga rekordowa liczba osób.
Emocjonalny stres, zagrożenie finansowe, brak ruchu i izolacja mogą spowodować eksplozję epidemii otyłości - ostrzegają duńscy eksperci. Potrzebne są działania, które będą jednocześnie chronić przed wirusem i zapewnią zdrowie metaboliczne - dodają.
Produkcję pierwszej partii leku na COVID-19 z osocza ozdrowieńców rozpoczęła firma Biomed Lublin. Lek będzie poddany badaniom klinicznym, które mają rozpocząć się za około 2 miesiące – poinformowali we wtorek (18.08) przedstawiciele Biomedu i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.