Radio Białystok | Koronawirus | Maseczki znów obowiązkowe na ulicach w całej Brukseli
Noszenie maseczek ochronnych stało się w środę (12.08) obowiązkowe we wszystkich miejscach publicznych w Brukseli, ponieważ liczba zakażeń COVID-19 wzrosła do wyznaczone przez rząd poziomu ostrzegawczego.
Stolica Belgii w ciągu ostatniego tygodnia notowała średnio 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców dziennie. To jeden z najwyższych wskaźników wśród europejskich miast.
Wszyscy mieszkańcy miasta, które liczy 1,2 mln mieszkańców, muszą od środy nosić maskę na twarzy w miejscach publicznych. Taką decyzję podjęły władze Regionu Stołecznego Bruksela.
Do tej pory maski były obowiązkowe tylko w zatłoczonych miejscach publicznych oraz publicznych pomieszczeniach, takich jak dworce, sklepy, centra handlowe.
Jak informuje Reuters, przepisy dotyczące noszenia masek w Brukseli należą do najsurowszych obecnie stosowanych w stolicach europejskich i są następstwem podobnej decyzji władz Madrytu z lipca. W Paryżu maski na twarz są obowiązkowe na zewnątrz tylko w zatłoczonych miejscach.
W ostatnich tygodniach liczba zakażeń w Belgii stale rośnie i obecnie jest to jeden z najwyższych wskaźników w UE. We wtorek w kraju odnotowano średnio ponad 60 przypadków zakażeń dziennie na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni, w porównaniu z 7,5 we Włoszech, 13 w Niemczech, 29 we Francji i 90 w Hiszpanii.
Z noszenia maski zwolnione są dzieci poniżej 12 lat, osoby uprawiające sport lub prace fizyczne w miejscach publicznych.
Badania laboratoryjne potwierdziły 715 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, w tym w Podlaskiem - siedem. W całej Polsce zmarło kolejnych dziewięć osób zakażonych koronawirusem.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i rosyjskie władze zdrowotne omawiają proces przyznania ewentualnej wstępnej kwalifikacji WHO dla zarejestrowanej w Rosji szczepionki przeciwko koronawirusowi - poinformował rzecznik Organizacji Tarik Jasarević.
W większość krajów Europy obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Zakrywanie ust i nosa wymagane jest najczęściej w sklepach i transporcie zbiorowym. Zasady mogą się różnić nawet wewnątrz jednego kraju; za ich lekceważenie grożą grzywny.
Indeks niepokoju konsumentów związany z epidemią spadł w ostatnich dwóch tygodniach o 6 p.proc. do poziomu - 11 proc. - wynika z najnowszego badania Global State of the Consumer Tracker firmy Deloitte. Maleje też obawa przed podróżami, w najbliższym czasie jazdę pociągiem planuje 47 proc. Polaków.
Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił we wtorek przeznaczenie 200 mln euro na badania nad szczepionką na Covid-19. Zapowiedział też wsparcie koncernu Sanofi, który wyda 610 mln euro na inwestycje związane z szczepionką i podkreślił konieczność niezależności technologicznej.