Radio Białystok | Koronawirus | WHO rozmawia z Moskwą o rosyjskiej szczepionce przeciwko koronawirusowi
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i rosyjskie władze zdrowotne omawiają proces przyznania ewentualnej wstępnej kwalifikacji WHO dla zarejestrowanej w Rosji szczepionki przeciwko koronawirusowi - poinformował rzecznik Organizacji Tarik Jasarević.
- Jesteśmy w bliskim kontakcie z rosyjskimi władzami ds. zdrowia, trwają dyskusje na temat możliwości przyznania wstępnej kwalifikacji WHO dla szczepionki, ale taka procedura obejmuje rygorystyczny przegląd i ocenę wszystkich wymaganych danych, dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności - powiedział rzecznik WHO Tarik Jasarević w Genewie.
Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował wcześniej, że zarejestrowana została, jako pierwsza na świecie, rosyjska szczepionka przeciwko koronawirusowi, a ministerstwo zdrowia wyjaśniło, że chodzi o preparat instytutu Gamalei w Moskwie.
Rosyjska szczepionka nosi nazwę Sputnik V.
- To jedna z pierwszych szczepionek na świecie, której skuteczność i bezpieczeństwo zostało potwierdzone - powiedział na spotkaniu z Putinem minister zdrowia Michaił Muraszko.
Preparat produkowany jest w Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii im. Nikołaja Gamelei, podległym ministerstwu zdrowia oraz przez firmę Binnofarm. Według resortu zdrowia szczepionka podawana w dwóch dawkach skutkuje odpornością na koronawirusa w ciągu maksymalnie dwóch lat.
Na walkę z pandemią koronawirusa potrzebne są miliardy dolarów, a zebrano tylko 10 proc. tej sumy - oświadczył szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, wzywając do zwiększenia wysiłku finansowego w walce z pandemią.
Mamy niewielki arsenał środków do walki z koronawirusem i musimy z niego korzystać. Ryzyko zakażenia nadal dotyczy wszystkich - powiedział przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak.
Wobec perspektywy drugiej fali epidemii, zamiast lęku i niepokoju wielu ludzi w Polsce wykazuje nierealistyczny optymizm: uważają, że nic im się osobiście się nic nie stanie - ocenia psycholog, dr hab. Wojciech Kulesza. Jego zdaniem dużo zdrowszy byłby jednak "nierealistyczny pesymizm".
Prezydent Donald Trump powiedział w czwartek (6.08), że Stany Zjednoczone mogą uzyskać sprawdzoną szczepionkę na koronawirusa na początku listopada, blisko terminu wyborów prezydenckich. To bardziej optymistyczna prognoza niż te przedstawiane przez większość ekspertów.
Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stwierdził w poniedziałek (3.08), że powstanie skutecznej szczepionki lub innego środka, który wyeliminuje koronawirusa, nie jest pewne. Wezwał kraje do rygorystycznego trzymania się zasad sanitarnych.
W Rosji jeszcze w sierpniu ma być zatwierdzona szczepionka chroniąca przed koronawirusem SAR-CoV-2 wywołującym chorobę Covid-19. W październiku planowane są masowe szczepienia, w pierwszej kolejności wśród lekarzy i nauczycieli.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził w piątek (31.07), że Polska jest zainteresowana zakupem szczepionki na COVID-19 w ramach zamówień unijnych. Poinformował, że Polska była w gronie siedmiu państw, które negocjowały wstępną umowę w tej sprawie z firmą Sanofi.