Radio Białystok | Koronawirus | Brazylia: żałoba narodowa po śmierci 100 tys. osób z powodu Covid-19
Brazylijski federalny sąd najwyższy oraz obie izby Kongresu - Senat i Izba Reprezentantów, ogłosiły żałobę narodową w związku ze śmiercią 100 tysięcy osób zakażonych koronawirusem w kraju.
Brazylia przekroczyła próg 100 tysięcy zgonów w sobotę (8.08), gdy zmarło 905 chorych. Przewodniczący Kongresu Davi Alcolumbre oraz przewodniczący Najwyższego Trybunału Federalnego i Narodowej Rady Sprawiedliwości Dias Toffoli wyrazili żal z powodu śmierci tak wielu mieszkańców Brazylii oraz współczucie dla rodzin ofiar COVID-19.
W komunikatach obu instytucji podkreślono rozmiary pandemii i jej tragiczne skutki oraz zapewniono o dalszej pracy na rzecz obywateli. Jak napisał w mediach społecznościowych Davi Alcolumbre, Brazylijczycy nie mogą traktować tragedii milionów swoich rodaków jako codzienności. "Każde życie jest jedyne i niepowtarzalne" - podkreślił polityk, który sam przeszedł zakażenie koronawirusem.
Brazylijski Kongres już wcześniej ogłosił kilkudniową żałobę narodową po śmierci 10 tysięcy chorych. 7 maja władze stanu São Paulo - epicentrum koronawirusa w Brazylii, ogłosiły żałobę do końca pandemii.
Od początku pandemii w Brazylii patogenem zakaziły się ponad trzy miliony osób. Zmarło 100 477. Wczoraj odnotowano 49 970 nowych przypadków infekcji. Jak informuje brazylijska służba zdrowia, udało się również wyleczyć prawie dwa miliony 100 tysięcy chorych.
Liczba ofiar koronawirusa na świecie przekroczyła 700 tysięcy. Łączna liczba zakażeń to z kolei 18,5 miliona. Takie dane podają amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
18 milionów ludzi zakaziło się koronawirusem na całym świecie od początku pandemii - poinformował w poniedziałek (3.08) Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Najwięcej zakażeń jest w Stanach Zjednoczonych i w Brazylii. Zmarło ogólnie 688 351 osób.
W wielu krajach, w których pracują misjonarze, pandemia znacząco pogorszyła sytuację mieszkańców państw w Afryce, Ameryce Południowej i w Azji – podkreślają polscy misjonarze i proszą o pomoc finansową dla chorych na COVID-19.
W Ameryce Łacińskiej liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 przekroczyła 100 tysięcy. Według danych opublikowanych przez agencję Reuters w ciągu niecałych czterech miesięcy od pierwszej infekcji odnotowanej w regionie, liczba zakażeń przekroczyła tam 2,15 miliona.
Ameryka Południowa stała się nowym epicentrum pandemii Covid-19 - oświadczył w piątek ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Mike Ryan. Rośnie też liczba przypadków w niektórych krajach Afryki, w których jak dotąd jest stosunkowo niska liczba ofiar śmiertelnych.