Radio Białystok | Koronawirus | Ruszył projekt chroniący uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej przed COVID-19
Zapewnienie ochrony zdrowia i życia uczestników zajęć prowadzonych przez Warsztaty Terapii Zajęciowej to główny cel podpisanej w piątek (7.08) umowy pomiędzy resortem rodziny, pracy i polityki społecznej oraz Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Wsparcie instytucji prowadzących warsztaty terapii zajęciowej
Minister Marlena Maląg poinformowała, że na zakup niezbędnych środków ochrony osobistej - maseczek, przyłbic, rękawiczek i środków dezynfekujących, przeznaczono 17 milionów 300 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzą zarówno z budżetu państwa, jak i z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Ze wsparcia będą mogły korzystać wszystkie instytucje prowadzące warsztaty terapii zajęciowej, czyli m.in. samorządy i organizacje pozarządowe. Zostanie nim objętych 970 podmiotów prowadzących Warsztaty Terapii Zajęciowej, w których pracuje prawie 21 i pół tysiąca osób.
Zapewnienie bezpieczeństwa osobom niepełnosprawnym
Minister Marlena Maląg podkreśliła, że do tej pory dzięki wykorzystaniu środków unijnych, na przeciwdziałanie skutkom COVID-19 przeznaczono w sumie ponad pół miliarda złotych. Dodała, że jest to kolejny krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom.
Prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz mówił, że Warsztaty Terapii Zajęciowej poprawiają kondycję fizyczną i psychiczną osób niepełnosprawnych. Stąd ważne jest, by wszyscy, którzy chcą w nich uczestniczyć, robili to bez obaw o swoje zdrowie.
Obecna na uroczystości podpisania umowy minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska - Jedynak podkreśliła, że dzięki unijnym funduszom, środki ochrony osobistej można było kupować już od czerwca i teraz zakupy będą refundowane.
Projekt pod nazwą "Bezpieczne WTZ i rehabilitacja społeczno-zawodowa osób z niepełnosprawnościami" potrwa do końca marca przyszłego roku.